Strona głównaAKTUALNOŚCIChiński Mur rozbity! Mija rok od złotego medalu Polek

Chiński Mur rozbity! Mija rok od złotego medalu Polek

Chiński Mur rozbity! Mija rok od złotego medalu Polek

Są takie spotkania, po których ręce same składają się do oklasków, a łzy do oczu napływają w takim tempie, że nie sposób tego potoku zatrzymać. Do takich spotkań należy właśnie ubiegłoroczny finał igrzysk paraolimpijskich, w którym Polki przerwały wieloletnią dominację Chinek i po pełnym emocji meczu sięgnęły w Rio po złoty medal w tenisie stołowym.

Drużynę na miarę mistrzowskiego tytułu stworzyły wówczas Natalia Partyka, Karolina Pęk oraz Katarzyna Marszał – trzy dziewczyny o trzech różnych historiach, połączone wspólną pasją i wspólnym celem: zdetronizować Chinki, które na międzynarodowej arenie rządziły niepodzielnie od wielu lat.

Drogę do złotego medalu w klasach 6-10 otworzyły Polkom zwycięstwa w ćwierćfinale nad Francuzkami (2:1) i w półfinale nad gospodyniami turnieju Brazylijkami (2:0). W drugiej części turniejowej drabinki przepustkę do finału dały natomiast Chinkom zwycięskie pojedynki po 2:0 nad Chorwatkami i Australijkami.

Do najważniejszej gry w całym turnieju, podobnie jak w półfinale, wystawione zostały Natalia Partyka oraz Karolina Pęk, medalistki z Rio de Janeiro w grze pojedynczej. Partyka w stolicy Brazylii dokonała czegoś absolutnie wyjątkowego i po raz czwarty z rzędu wywalczyła złoty medal w grze pojedynczej (klasa 10). Karolina Pęk siegnęła natomiast w klasie 9 po brąz.

Walka o tytuł drużynowych mistrzyń paraolimpijskich rozpoczęła się od debla. Po drugiej stronie siatki na grające lewą ręką Partykę i Pęk czekały Qian Yang i Lina Lei. Po czterosetowym spotkaniu biało-czerwone uległy Chinkom w setach 1:3 i swojej szansy na przełamanie dominacji Azjatek musiały poszukać w meczach singlowych.

Pierwszy punkt po stronie Polek zapisany został za sprawą Partyki, która w trzech setach rozprawiła się z Yang. Drugie oczko na miarę tytułu mistrzyń paraolimpijskich dołożyła Pęk, która stosunkiem setów 3:1 pokonała Lei. Tym samym biało-czerwone po raz pierwszy w historii sięgnęły po po złoty medal, którym spełniły marzenia nie tylko swoje, ale i wiernych kibiców pokładających w ich występie wielkie nadzieje.

Przebieg całego spotkania obejrzeć można poniżej.

Fot.: Robert Szaj, Polska Fundacja Paraolimpijska.

Podziel się:
Oceń ten wpis
Brak komentarzy

Zostaw komentarz