Ciężarowcy startowali w Drzonkowie – podsumowanie MP

W miniony weekend (23-25 czerwca) odbyły się w Drzonkowie indywidualne mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych  w podnoszeniu ciężarów. W trakcie mistrzostw startujący w nich zawodnicy ustanowili mnóstwo nowych rekordów życiowych.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Organizatorem imprezy było Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „START” w Zielonej Górze. Do udziału w zawodach krajowego czempionatu zgłoszonych zostało 19 klubów z całej Polski. Do walki o miejsca na podium przystąpiło 110 zawodników (juniorów i seniorów), wśród których znalazła się 25-osobowa reprezentacja Polski (medaliści igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw Europy i mistrzostw świata). Rywalizacja toczyła się łącznie w dziesięciu kategoriach wagowych. Wszystkie medale zostały rozdane w wyciskaniu sztangi na ławeczce w pozycji leżącej w dwóch grupach schorzeń.

Najlepszy wynik punktowy spośród wszystkich przybyłych do Drzonkowa zawodniczek uzyskała Justyna Kozdryk (kat. 45 kg). Srebrna medalistka paraolimpijska z Pekinu w ostatniej trzeciej próbie wycisnęła sztangę ważącą 99 kilogramów. Przełożyło się to na 110,939 pkt. i pierwsze miejsce w rywalizacji open. Na drugim miejscu ze 106 kg zaliczonymi w drugiej próbie i 101,997 pkt. znalazła się Małgorzata Hałas-Koralewska (kat. 67 kg). 30-latka rezultat ten przypłaciła niestety kontuzją barku. Trzeci wynik punktowy – 98,188 – w stawce 18 pań zanotowała wicemistrzyni paraolimpijska z Rio, Marzena Zięba (+86 kg), która ukończyła zawody ze 130 kg.

W grupie I wśród panów najbardziej wartościowy wynik punktowy (182,417) uzyskał Grzegorz Lanzer (kat. 65 kg). Zwycięzca majowych zawodów Pucharu Świata w Eger ukończył mistrzostwa z wynikiem 178 kg (182,417 pkt.). Drugi rezultat – 175 kg w wyciskaniu i 178,576 pkt. – uzyskał Marek Trykacz (kat. 72 kg). Trzeci był natomiast Mariusz Tomczyk (kat. 59 kg) – 155 kg (167,516 pkt.).

Grupę II wygrał Wawrzyniec Latus (kat. 88 kg). 35-latek wycisnął sztangę ważącą 190 kilogramów, co dało mu notę 176,154 pkt. Na drugiej pozycji sklasyfikowany został Piotr Szymeczek (kat. 80 kg), który w drugim podejściu uzyskał 170 kg (160,469 pkt.). Na trzecim miejscu znalazł się Sebastian Ordański (+107 kg) – 180 kg i 142,777 pkt.

Pełna lista z wynikami dostępna jest tutaj.