Bydgoszcz od piątku gości wielkie wydarzenie – po raz pierwszy w naszym kraju najlepsi lekkoatleci walczą w Grand Prix. Stadion imienia Zdzisława Krzyszkowiaka był dziś świadkiem wielu dobrych występów naszych zawodników. Zmagania w Bydgoszczy są równocześnie mistrzostwami kraju.

Piątek w Bydgoszczy rozpoczął się udanie dla biało-czerwonych, zwycięstwo w konkurencji pchnięcia kulą mężczyzn w kategorii F11-F13 odniósł Marek Wietecki. Zawodnik START Gorzów Wielkopolski uzyskał 13,59m. Za nim uplasowali się Białorusin Juri Buckou, który pchnął o 39 cm mniej. Podium uzupełnił Irańczyk Ali Shamshiri z wynikiem 12,43m. Kolejne medale w pchnięciu kulą wpadły w klasie niepełnosprawności F20. Tuż za Grekiem Leontiosem Stefanidisem (13,14m), uplasowali się dwaj nasi zawodnicy – Łukasz Walczak (10,77m) i Piotr Rydzkowski (9,09m).  Wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro w klasie niepełnosprawności F41 (niski wzrost) Bartosz Tyszkowski zajął druga lokatę w konkurencji połączonych klas niepełnosprawności F41-42, F63-64 z wynikiem 11,84m. Nasz kulomiot przegrał z Tomem Habscheidem z Luksemburga (F63), który uzyskał 14,45m. Brąz wywalczył Rosjanin Dmitry Duszkin – 10,57m.

W skoku wzwyż Łukasz Mamczarz wygrał z wynikiem 1,74m. Tuż za nim uplasowali się Marcin Herbut oraz Grzegorz Krześniak, uzyskali oni odpowiednio 1.60m i 1.40m. W skoku w dal Mariusz Pietrucha uzyskał 6,36m., co dało mu drugie miejsce. Nasz reprezentant przegrał o zaledwie dwa centymetry z Portugalczykiem Cunhą.

Zwycięstwa w piątek notowała również w skoku w dal Karolina Kucharczyk (T20), Katarzyna Piekart na 100m, czy Lucyna Kornobys w rzucie dyskiem. Ta ostatnia rezultatem 19,31m pierwszej serii poprawiła swój dotychczasowy rekord świata. Poniżej prezentujemy wyniki medalowe naszych reprezentantów podczas pierwszego dnia zmagań w Grand Prix.

Wyniki medalowe Polaków:

Mężczyźni:
Skoki:

Skok wzwyż – mężczyzn (4. zawodników)

1. Łukasz Mamczarz 1,74m (Polska)  F63
2. Marcin Herbut (Polska) 1,60m F47
3. Grzegorz Krześniak (Polska) 1,40m F63

Skok w dal mężczyzn T20:

1. Lenine Cunha (Portugalia) 6,38m
2. Mariusz Pietrucha (Polska) 6,36m
3. Nikki Tang (Hong Kong) 6,28m

Rzuty:

Pchnięcie kulą mężczyzn F11-13 (9. zawodników)

1. Marek Wietecki (Polska) 13,59m F12
2. Juri Buchkou (Białoruś) 13,20m F13
3. Ali Shamshiri (Iran) 12,43m F13

Pchnięcie kulą mężczyzn F20 (6. zawodników):

1. Leontios Stefanidis (Grecja) 13,14 m
2. Łukasz Walczak (Polska) 10,77m
3. Piotr Rydzkowski (Polska) 9,09m

Pchnięcie kulą mężczyzn F41-42, F63-64 (11. zawodników):

1. Tom Habscheid (Luksemburg) 14,45m F63
2. Bartosz Tyszkowski (Polska) 11,84m F41
3. Dmitry Duszkin (Rosja) 10,57m F40

Pchnięcie kulą mężczyzn F46 (11. zawodników):

1. Nikita Prochorow (Rosja) 14,06m
2. Andrius Skuja (Litwa) 13,99m
3. Michał Buczyński (Polska) 10,41m

Pchnięcie kulą mężczyzn F37-38 (21. zawodników):

  1. Tomasz Ściubak (Polska) 13,10m F37
  2. Donatas Dundzys (Litwa) 12,55m F37
  3. Jakub Mirosław (Polska) 12,37m F37

Pchnięcie kulą F35-36 mężczyzn (5. zawodników):

1. Mohammed Al Kaabi (ZEA) 12,33m F36
2. Paweł Piotrowski (Polska) 12,22m F36
3. Saeed Mubarak (ZEA) 9,64m F36

Rzut dyskiem F53-54 mężczyzn (4. zawodników)

1. Jaroslav Broz (Czechy) 15,62m F53
2. Grzegorz Ojrzyński (Polska) 12,96m F53
3. Roman Zieliński (Polska) 12,57m F53

Rzut dyskiem mężczyzn F55 (15. zawodników):

1. Ramunas Verbavicius (Litwa) 29,61m
2. Kamil Fałek (Polska) 26,94m
3. Joachim Krężelok (Polska) 25,29m

Rzut dyskiem F56 mężczyzn (2. zawodników):

1. Mateusz Żukowski (Polska) 11,90m
2. Kacper Kudyba (Polska) 9,13m

Rzut dyskiem mężczyzn F51/F52 (10. zawodników):

1. Piotr Kosewicz (Polska) 20,90m
2. Robert Jachimowicz (Polska) 19,19m
3. Rafał Rocki (Polska) 17,42m

Rzut dyskiem mężczyzn F57 (10. zawodników):

1. Jaroslav Petrous (Czechy) 41,43m
2. Janusz Rokicki (Polska) 38,93m
3. Piotr Kąkol (Polska) 32,24m

Pchnięcie kulą mężczyzn (10. zawodników):

1. Tomasz Pauliński (Polska) 31,47m
2. Azeddine Nouiri (Maroko) 24,45m
3. Michał Szafrański (Polska) 22,67m

RaceRunning:

RR1 mężczyzn (2. zawodników):

1. Patryk Krause (Polska) 28,71s
2. Zbigniew Żubryj (Polska) 43,23s

RR2 mężczyzn (5. zawodników):

1. Paweł Marszałek (Polska) 33,26s
2. Wiktor Florys (Polska) 35,56s
3. Mateusz Szymański (Polska) 38,00s

RR3 mężczyzn (6. zawodników):

1. Przemek Srożak (Polska) 21,75s
2. Kacper Olech (Polska) 22,79s
3. Michał Nowosadowski (Polska) 23,55s

Biegi:

Bieg na 100 metrów mężczyzn T11 (3. zawodników):

1. Patrekur Axelsson (Islandia) 12,53s
2. Michał Krajda (Polska) 13,36s
3. Loucas Spanos (Cypr) 13,81s

Bieg na 100m mężczyzn T35-36-38 (8. zawodników):

1. Union Sekailwe (RPA) 12,11s T38
2. Krzysztof Ciuksza (Polska) 12,58s T36
3. Narayan Thakur (Indie) 14,44s (T35)

Bieg na 100 metrów mężczyzn T37:

1. Ali Alnakhli (Arabia Saudyjska) 12,20s
2. Michał Kotkowski (Polska) 12,28s
3. Hubert Szuba (Polska) 14,29s

Bieg na 100m mężczyzn T46-47 (6. zawodników):

1. Michał Derus (Polska) 10,92 s T47
2. Danas Sodaitis (Litwa) 11,25s T46
3. Michał Majchrzak (Polska) 12,89s T47

Bieg na 100 metrów mężczyzn T54 (3. zawodników):

1. Jamaan Alzahrani (Arabia Saudyjska) 15,09s
2. Artur Kamiński (Polska) 16,03s
3. Szymon Klimza (Polska) 20,95s

Bieg na 1500 metrów T20 mężczyzn (3. zawodników):

1. Sandro Patricio Correia Baessa (Portugalia) 4:05.06
2. Daniel Pek (Polska) 4:06.71
3. Sylwester Jaciuk (Polska) 4:07.87

Bieg na 1500 metrów T37-38-46 (5. zawodników):

1. Maksim Serebriakov (Rosja) 4:45.40
2. Robert Cwenar (Polska) 4:50.61
3. Garmaabazar Byamba Ochir (Mongolia) 4:51.00

Bieg na 1500 metrów T11-13 mężczyzn (10. zawodników):

1. Iwan Łukaszewicz (Białoruś) 4:07.11 T13
2. Sixto Roman Moreta Criollo (Ekwador) 4:08.98 T12
3. Łukasz Wietecki (Polska) 4:11.33 T13

Kobiety:
Skoki:

Skok w dal kobiet T20 (4. zawodniczki)

1. Karolina Kucharczyk (Polska) 5,90m
2. Piroska Csontos (Węgry) 4,97m
3. Stefania Daney Gudmundsdottir (Islandia) 4,64m

Biegi:

Bieg na 100m kobiet T12 (4. zawodniczki):

1. Omara Durand (Kuba) 12,07s
2. Małgorzata Ignasiak (Polska) 13,43s
3. Amelia Żychowska (Polska) 16,53s

Bieg na 100 metrów kobiet T37 (8. zawodniczek):

1. Marta Piotrowska (Polska) 15,30s
2. Natalia Jasińska (Polska) 15,36s
3. Bergrun Osk Adalsteindottir (Islandia) 15,45s

Bieg na 100 metrów kobiet T46-47 (4. zawodników):

1. Katarzyna Piekart (Polska) 13,61s
2. Agata Krzywdzińska (Polska) 14,08s
3. Agata Gałan (Polska) 14,10s

Bieg na 100 metrów kobiet T13 (2. zawodniczki):

1. Kinga Przewoźna (Polska) 14,57s
2. Evelina-Cristina Cretu (Mołdawia) 15,01s

Bieg na 100 metrów kobiet T35 (2. zawodniczki):

1. Nienke Timmer (Holandia) 16,02s
2. Kinga Stono (Polska) 18,01s

Bieg na 100 metrów kobiet T36-38 (7. zawodniczek):

1. Luca Ekler (Węgry) 13,18s T38
2. Róża Kozakowska (Polska) 14,42s T38
3. Paulina Cisłak (Polska) 17,14s T36

Race Running: Race Runng RR2 RR1 RR4 (7. zawodniczek)

1. Zofia Kałucka (Polska) 26,16s
2. Miriam Dominikowska (Polska) 28,51s
3. Marcelina Dziuba (Polska) 33,03s

Rzuty:

Pchnięcie kulą kobiet F35-36-37-38 (12. zawodniczek):

1. Eva Datinska (Czechy) 10,44m
2. Anna Raszczuk (Polska) 9,56m
3. Klaudia Maliszewska (Polska) 8,30m

Rzut dyskiem kobiet F53-55 (7. zawodniczek):

1. Iryna Baranowskaja (Białoruś) 18,31m F55
2. Karolina Strawińska (Polska) 17,32m F55
3. Agnieszka Borowska (Polska) 13,51m F55

Rzut dyskiem kobiet F32-33 (4. zawodniczki):

1. Lucyna Kornobys (Polska) 19,31m
2. Joanna Oleksiuk (Polska) 13,22m
3. Martyna Marchewka (Polska) – 9,66m

———

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here