Sobota na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka okazała się równie intensywna pod względem ilości rozegranych konkurencji jak i piątek. Nie tylko miotacze przekraczali dziś granice własnych możliwości. Podczas pierwszego w Polsce lekkoatletycznego Grand Prix kilka znakomitych wyników padło również na bieżni oraz skoczni.

Czytaj także: Kornobys i Kotłowska z rekordami świata w oszczepie!

Sobotnia rywalizacja o medale w skoku w dal toczyła się w pięciu klasach. Wartościowy wynik w łączonej grupie T37-38 uzyskała Węgierka Luca Ekler. Liderka światowych list w swojej najlepszej próbie zostawiła ślad na odległości 5,50 m, co jest wynikiem o zaledwie centymetr słabszym od jej najlepszego w tym sezonie osiągnięcia w T38. Podium w tej specjalności uzupełniły Róża Kozakowska (4,80 m) oraz aktualna mistrzyni Europy w T37 Marta Piotrowska (4,34 m). W konkursie z udziałem pań z grup T11-13/46/64 złoty medal zdobyła z rezultatem 5,26 m Białorusinka Anna Kaniuk, wyprzedzając o 38 cm podwójną paraolimpijską medalistkę w oszczepie Katarzynę Piekart (T46). Trzecia była Hiszpanka Sara Andres Barrio, która w grupie T62 przesunęła rekord globu na 4,07 m.

W męskich zmaganiach w kategorii T35-38 najlepszy okazał się Mateusz Owczarek (T37), oddając w pierwszej kolejce skok na odległość 5,66 m. Wicemistrz Europy z Berlina w konkursie skoku w dal pokonał różnicą dwóch centymetrów Francuza Moussa Tambadou. W stawce zawodników z dysfunkcją wzroku T11-13 efektowne zwycięstwo odnotował Irańczyk Amir Khosravani, kończąc rywalizację z najlepszym w tym roku wynikiem w T12 – 7,09 m. W łączonych grupach T42-47/64 triumfował Grek Stylianos Malakopoulos. Skok na 6,67 m pozwolił mu wysunąć się na pierwszą lokatę w globalnym rankingu T42.

Osiem męskich finałów na 200 metrów rozegrano na stadionie Zawiszy. Po zwycięstwo w T35-T37 pobiegł Michał Kotkowski (T37). Mistrz Europy z Berlina na tym dystansie przeciął metę w 24,26 s. Trzeci z czasem 25,60 s był startujący na co dzień w T36 Krzysztof Ciuksza, który podobnie jak Kotkowski stanął w ubiegłym roku na najwyższym stopniu podium europejskiego czempionatu. W trójce zawodów meldowali się dziś także Przemysław Młyński (2.), Łukasz Damski (2.), Michał Majchrzak (2.), Wojciech Sak (3.) oraz Artur Kamiński (2.). Dobre wspominenia z Bydgoszczy zachowa z pewnością trzykrotny mistrz świata, Amerykanin Jarryd Wallace, który triumf w łączonych klasach T44/64 przypieczętował wynikiem 22,61 s.

Kubańska multimistrzyni Omara Durand zostawiła daleko w tyle swoje rywalki na dystansie połowy okrążenia, wygrywając rywalizację w grupie kobiet z dysfunkcją wzroku T12 w 24,01 s. Drugą lokatę z czasem 27,29 s wywalczyła Małgorzata Ignasiak, posiadająca w swoim dorobku dwa brązowe medale europejskiego czempionatu na 200 metrów. Z trzecim wynikiem wynoszącym 30,77 s wpadła na finisz Kinga Przewoźna. W kategorii T38/47/62 ze zwycięstwa cieszyła się Agata Gałan (T47), która dobiegła do mety w 28,64 s. Wokół podium w pozostałych grupach zakręciły się Paulina Cisłak (2.), Marta Cisłak (3.), Natalia Jasińska (2.), a także Julia Wojtczuk (3.).

Na zakończenie obfitującego w ogrom sportowych emocji dnia po medale pobiegli 800-metrowcy. W połączonych klasach T37-38/45-46 triumfował z wynikiem 2:30,60 min Łukasz Damski (T38), wyprzedzając drugiego na finiszu Marcina Górskiego o 35 sekund. Po trzecią lokatę w finale T11-13/20 pobiegł Łukasz Kubica (T12), którego w zimowym sezonie spotkać możemy na ośnieżonych trasach Pucharu Świata. Walka o zwycięstwo w finale T12/20 zakończyła się podwójną wygraną węgierskich sióstr Biacsi. Najlepszy wynik ze stawki wynoszący 2:16,20 min wykręciła Bernadett, pokonując Ilonę różnicą 0,52 s. W polskich finałach race runningu złote medale odbierali zawodnice RaceRunning Złotowianka, Karolina Szade oraz Przemysław Srożak.

Medalowe rozstrzygnięcia:
Bieg na 200 metrów:

Mężczyźni T11:

  1. Modestas Grauslys (Litwa) – 25,97 s
  2. Patrekur Axelsson (Islandia) – 26,73 s
  3. Loucas Spanos (Cypr) – 28,50 s
  4. Michał Krajda (Polska) – 28,66 s

Mężczyźni T12-13:

  1. Naser Hassanpour (Iran) – 24,59 s (T12)
  2. Przemysław Młyński (Polska) – 28,43 s (T12)

Mężczyźni T35-37:

  1. Michał Kotkowski (Polska) – 24,26 s (T37)
  2. Ali Alnakhli (Arabia Saudyjska) – 24,54 s (T37)
  3. Krzysztof Ciuksza (Polska) – 25,60 s (T36)

Mężczyźni T38:

  1. Aliaksandr Pankow (Białoruś) – 25,43 s
  2. Łukasz Damski (Polska) – 26,91 s
  3. Augustas Vaitaitis (Litwa) – 28,58 s

Mężczyźni T44/64:

  1. Jarryd Wallace (USA) – 22,61 s (T44)
  2. Petr Michałkow (Rosja) – 23,58 s (T44)
  3. Nour Alsana (Arabia Saudyjska) – 25,14 s (T44)

Mężczyźni T46-47:

  1. Danas Sodaitis (Litwa) – 23,26 s (T46)
  2. Michał Majchrzak (Polska) – 26,22 s (T47)
  3. Wojciech Sak (Polska) – 35,17 s (T47)

Mężczyźni T34/53:

  1. Fahad Alganaidl (Arabia Saudyjska) – 27,76 s (T53)
  2. Adbulrahmen Alqurashi (Arabia Saudyjska) – 27,80 s (T53)
  3. Ahmed Nawad (ZEA) – 30,19 s (T34)

Mężczyźni T54:

  1. Jamaan Alzahrani (Arabia Saudyjska) – 27,12 s
  2. Artur Kamiński (Polska) – 28,45 s
  3. Abdulla Al Ghaferi (ZEA) – 29,62 s

Kobiety T12:

  1. Omara Durand (Kuba) – 24,01 s
  2. Małgorzata Ignasiak (Polska) – 27,29 s
  3. Kinga Przewoźna (Polska) – 30,77 s

Kobiety T35-36:

  1. Nienke Timmer (Holandia) – 33,97 s (T35)
  2. Paulina Cisłak (Polska) – 35,24 s (T36)
  3. Marta Cisłak (Polska) – 35,45 s (T36)

Kobiety T37:

  1. Bergrun Osk Adalsteindottir (Islandia) – 31,90 s
  2. Natalia Jasińska (Polska) – 32,06 s
  3. Julia Wojtczuk (Polska) – 36,65 s

Kobiety T38/47/62:

  1. Agata Gałan (Polska) – 28,64 s (T47)
  2. Fleur Jong (Holandia) – 28,86 s (T62)
  3. Sara Andres Barrio (Hiszpania) – 29,16 s (T62)
Skok w dal:

Mężczyźni T11-T13:

  1. Amir Khosravani (Iran) – 7,09 m (T12)
  2. Luis Felipe Gutierrez Rivero (Cuba) – 6,85 m (T13)
  3. Ronan Pallier (Francja) – 6,26 m (T11)

Mężczyźni T35-38:

  1. Mateusz Owczarek (Polska) – 5,66 m (T37)
  2. Moussa Tambadou (Francja) – 5,64 m (T37)
  3. Lukas Roeke (Niemcy) – 5,20 (T38)

Mężczyźni T42-47/64:

  1. Stylianos Malakopoulos (Grecja) – 6,67 m (T42)
  2. Anastasios Kourdis (Grecja) – 5,38 m (T64)
  3. Kolganat Bakbergen (Kazachstan) – 5,07 m (T46)

Kobiety T11-13/46/64:

  1. Anna Kaniuk (Białoruś) – 5,26 m (T12)
  2. Katarzyna Piekart (Polska) – 4,88 m (T46)
  3. Sara Andres Barrio (Hiszpania) – 4,07 m (T62)

Kobiety T37-38:

  1. Luca Ekler (Węgry) – 5,50 m (T38)
  2. Róża Kozakowska (Polska) – 4,80 m (T38)
  3. Marta Piotrowska (Polska) – 4,34 m (T37)
Bieg na 800 metrów:

Kobiety RR1-2:

  1. Karolina Szade (Polska) – 4:25,35 min (RR2)
  2. Miriam Dominikanowska (Polska) – 5:07,05 min (RR1)

Kobiety T12/20:

  1. Bernadett Biacsi (Węgry) – 2:16,20 min (T20)
  2. Ilona Biacsi (Węgry) – 2:16,72 min (T20)
  3. Francy Osorio Calderon (Kolumbia) – 2:16,95 min (T12)

Mężczyźni RR1-3:

  1. Przemysław Srożak (Polska) – 3:15,10 min (RR3)
  2. Dominik Wojewódka (Polska) – 3:18,74 min (RR3)
  3. Michał Nowosadowski (Polska) – 3:26,99 min (RR3)

Mężczyźni T11-13/20:

  1. Iwan Łukaszewicz (Białoruś) – 1:58,90 min (T13)
  2. Petras Krapikas (Litwa) – 2:10,60 min (T13)
  3. Łukasz Kubica (Polska) – 2:14,13 min (T12)

Mężczyźni T37-38/45-46:

  1. Łukasz Damski (Polska) – 2:30,60 min (T38)
  2. Marcin Górski (Polska) – 3:05,63 min (T37)

Mężczyźni T34/54:

  1. Jamaan Alzahrani (Arabia Saudyjska) – 1:55,35 min (T54)
  2. Abdulla Al Ghaferi (ZEA) – 1:55,95 min (T54)
  3. Ahmed Nawad (ZEA) – 1:56,85 min (T34)

————

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here