W ostatnim trzecim dniu bydgoskich lekkoatletycznych zawodów Grand Prix wyłonieni zostali zwycięzcy w rywalizacji na dystansach 400 i 5000 metrów, a także w rzucie dyskiem i oszczepem oraz trójskoku. W ramach tejże imprezy poznaliśmy również nazwiska medalistów 47. Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski.

Świetny wynik na dystansie jednego okrążenia w grupie pań z intelektualną niepełnosprawnością T20 odnotowała Justyna Franieczek, która nie dość, że wygrała tę konkurencję, to dodatkowo rezultatem 58,81 s wskoczyła na drugą lokatę tegorocznych list światowych. Tuż za jej plecami znalazła się jedna z najwybitniejszych sportsmenek tej kategorii Barbara Bieganowska, finiszująca z czasem 1:00,15 min. Trzecią lokatę wśród panów zajął ich kolega „po fachu” Daniel Pek, który przekroczył metę w 51,54 s. W finale łączonych kategorii T20/36 ze zwycięstwa cieszył się Ekwadorczyk Anderson Alexander Colorado Mina, umacniając się z czasem 48,04 s na trzeciej pozycji w rankingu T20. Trzecią lokatę z wynikiem 49,53 s utrzymał w globalnym zestawieniu T12 reprezetujący Turcję Oguz Akbukut, który został zwycięzcą dzisiejszych zmagań na 400 metrów z udziałem niewidomych i słabowidzących zawodników (T11-13).

Kilkudniowy pobyt w Polsce z pewnością dobrze zapamięta Tom Habscheid. Ten luksemburski miotacz wygrał łączoną rywalizację w dysku F35-36/38/40/42/46/63-64, a rezultatem wynoszącym 45,78 m poprawił o 81 cm ustanowiony przez siebie przed tygodniem rekord świata w kategorii F63. Wartościowy wynik w rzucie dyskiem w finale klas F11-13 uzyskał Marek Wietecki. Aktualny mistrz Europy w najlepszej kolejce osiagnął rezultat 41,96 m, który w światowym rankingu kategorii F12 plasuje go aktualnie na trzecim miejscu. W dzisiejszym finale nasz reprezentant zajął drugie miejsce, ustępując jedynie Irańczykowi Alemu Shamshiriemu, który z rezultatem 43,22 m objął pozycję lidera w klasyfikacji F13.

Bydgoskie Grand Prix stanowiło dla biało-czerwonych organizacyjny sprawdzian przed przyszłorocznymi mistrzostwami Starego Kontynentu, które odbędą się na początku czerwca na obiekcie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Bez wątpienia najważniejszą imprezą obecnego sezonu startowego są listopadowe mistrzostwa świata w Dubaju, podczas których rozdana zostanie większość przepustek na igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Medalowe wyniki:
Biegi:

Mężczyźni 5000 metrów:

  1. Sixto Roman Moreta Criollo (Ekwador) – 15:42,01 min (T12)
  2. Darwin Gustavo Castro Reyes (Ekwador) – 15:57,98 min (T11)
  3. Łukasz Wietecki (Polska) – 16:12,71 min (T13)

Kobiety 400 metrów RR1-2:

  1. Zofia Kałucka (Polska) – 1:41,82 min (RR2)
  2. Karolina Szade (Polska) – 2:00,54 min (RR2)
  3. Miriam Dominikanowska (Polska) – 2:31,18 min (RR1)

Mężczyźni 400 metrów RR1-2:

  1. Patrik Niemiec (Polska) – 1:36,92 min (RR2)
  2. Patryk Krause (Polska) – 1:53,01 min (RR1)
  3. Mateusz Szymański (Polska) – 2:37,93 min (RR2)

Mężczyźni 400 metrów RR3:

  1. Przemysław Srożak (Polska) – 1:27,14 min
  2. Michał Nowosadowski (Polska) – 1:33,09 min
  3. Kacper Olech (Polska) – 1:34,89 min

Mężczyźni 400 metrów T11-13:

  1. Oguz Akbulut (Turcja) – 49,53 s (T12)
  2. Petras Krapikas (Litwa) – 55,69 s (T13)
  3. Przemysław Młyński (Polska) – 1:02,19 min (T12)

Mężczyźni 400 metrów T36/20:

  1. Anderson Alexander Colorado Mina (Ekwador) – 48,04 s (T20)
  2. Sandro Patricio Correia Baessa (Portugalia) – 50,47 s (T20)
  3. Daniel Pek (Polska) – 51,54 s (T20)

Mężczyźni 400 metrów T37:

  1. Ali Alnakhli (Arabia Saudyjska) – 56,61 s
  2. Jan Mostek (Czechy) – 1:00,61 min
  3. Hubert Szuba (Polska) – 1:02,85 min

Mężczyźni 400 metrów T38:

  1. Union Sekailwe (RPA) – 56,05 s
  2. Aliaksandr Pankow (Białoruś) – 56,66 s
  3. Maksim Sieriebriakow (Rosja) – 58,26 s

Mężczyźni 400 metrów T44-47/62:

  1. Nour Alsana (Arabia Saudyjska) – 55,99 s (T44)
  2. Michał Majchrzak (Polska) – 58,87 s (T47)
  3. Vijay Kumar (Indie) – 1:00,07 min (T44)

Mężczyźni 400 metrów T34/52-53:

  1. Fahad Alganaidl (Arabia Saudyjska) – 54,89 s (T53)
  2. Mohammed Rashid Al-Kubaisi (Katar) – 57,67 s (T34)
  3. Samuel Kołek (Polska) – 57,97 s (T53)

Mężczyźni 400 metrów T54:

  1. Abdulla Al Ghaferi (ZEA) – 55,76 s
  2. Artur Kamiński (Polska) – 56,43 s

Kobiety 400 metrów T12-13:

  1. Sanaa Benhama (Maroko) – 59,63 s (T13)
  2. Marcela Gonzalez (Kolumbia) – 1:04,70 min (T12)
  3. Ozra Mahdavikiya (Iran) – 1:07,24 min (T13)

Kobiety 400 metrów T20:

  1. Justyna Franieczek (Polska) – 58,81 s
  2. Barbara Bieganowska (Polska) – 1:00,15 min
  3. Erika Keresztesi (Węgry) – 1:00,37 min

Kobiety 400 metrów T36-38/47:

  1. Agata Gałan (Polska) – 1:06,06 min (T47)
  2. Agata Krzywdzińska (Polska) – 1:07,92 min (T47)
  3. Paulina Cisłak (Polska) – 1:21,74 min (T36)
Rzuty:

Mężczyźni dysk F11-13:

  1. Ali Shamshiri (Iran) – 43,22 m (F13)
  2. Marek Wietecki (Polska) – 41,96 m (F12)
  3. Jurij Buchow (Białoruś) – 38,17 m (F12)

Mężczyźni dysk F37:

  1. Abbad Abbad Ali (ZEA) – 39,59 m
  2. Donatas Dundzys (Litwa) – 38,59 m
  3. Łukasz Czarnecki (Polska) – 38,50 m

Mężczyźni dysk F35-36/38/40/42/46/63-64:

  1. Tom Habscheid (Luksemburg) – 45,78 m (F63)
  2. Dzmitry Wasilewicz (Białoruś) – 37,13 m (F46)
  3. Marcin Ruciński (Polska) – 36,01 m (F46)

Mężczyźni oszczep F52-54:

  1. Aliaksand Tryputs (Białoruś) – 29,13 m (F54)
  2. Krzysztof Obuchowicz (Polska) – 18,75 m (F54)
  3. Abdulla Mohamed Al-Ishaq (Katar) – 16,89 m (F54)

Mężczyźni oszczep F33-34:

  1. Azeddine Nouiri (Maroko) – 27,35 m (F34)
  2. Mateusz Wojnicki (Polska) – 22,82 m (F34)
  3. Michał Szafrański (Polska) – 21,53 m (F34)

Mężczyźni oszczep F55-56:

  1. Joachim Krężelok (Polska) – 25,81 m (F55)
  2. Dusan Scambura (Czechy) – 20,71 m (F55)
  3. Przemysław Kowalski (Polska) – 20,61 m (F55)

Mężczyźni oszczep F57:

  1. Tomasz Wróbel (Polska) – 23,59 m
  2. Rafał Treter (Polska) – 21,49 m
  3. Damian Kulig (Polska) – 21,15 m

Kobiety oszczep F56-57:

  1. Miroslava Obrova (Czechy) – 15,09 m (F56)
  2. Siham Alrasheedy (ZEA) – 14,98 m (F57)

Kobiety oszczep F54-55:

  1. Agnieszka Borowska (Polska) – 13,70 m (F55)
  2. Julija Neżura (Białoruś) – 13,00 m (F54)
  3. Karolina Strawińska (Polska) – 11,81 m (F55)

Skoki:

Mężczyźni trójskok T46-47:

  1. Marcin Awiżeń (Polska) – 9,15 m (T46)
  2. Grzegorz Drelewski (Polska) – 8,81 m (T46)
  3. Marcin Herbut (Polska) – 8,49 m (T47)

————

Fot.: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here