Janusz Rokicki – lekkoatletyka (pchnięcie kulą, F57)

Memoriał Kamili Skolimowskiej: Lekkoatleci startowali w Warszawie

Integracja to hasło przewodnie Memoriału Kamili Skolimowskiej, którego ósma edycja odbyła się wczoraj w Warszawie. Na PGE Narodowym, na którego trybunach zasiadło 35 tysięcy kibiców, spotkali się przedstawiciele trzech grup wiekowych – dzieci, seniorzy i weterani, by wspólnie uczcić pamięć najmłodszej w polskiej historii mistrzyni olimpijskiej. Wśród nich znaleźli się również sportowcy paraolimpijscy, z medalistami zakończonych przed kilkoma tygodniami lekkoatletycznych mistrzostw świata na czele.

Jako pierwszy z biało-czerwonych miał okazję zaprezentować się Tomasz Pauliński, mistrz świata w pchnięciu kulą z 2013 roku. Pochodzący z Bydgoszczy zawodnik w łączonym konkursie rzutu dyskiem sklasyfikowany został na ósmej pozycji. 28-latek w drugiej kolejce rzutów posłał dysk na odległość 43,29 m. Pasjonujący pojedynek o zwycięstwo w tej konkurencji stoczyli Niemiec Robert Harting oraz Piotr Małachowski. Losy pierwszego miejsca ważyły się do samego końca. W ostatniej szóstej serii Harting uzyskał wynik 66,05 m, którym zepchnął Małachowskiego na drugą pozycję (65,48 m). Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Estończyk Gerd Kanter (64,56 m).

Piąte miejsce w integracyjnym konkursie pchnięcia kulą zajęła Renata Śliwińska. Aktualna wicemistrzyni świata z Londynu w najlepszej próbie uzyskała 6,97 m. Zwyciężczynią w tej konkurencji została Białorusinka Aliona Dubitskaja (17,90 m). Stawkę na podium uzupełniły Paulina Guba (17,46 m) i Klaudia Kardasz (16,81 m).

Ósmy wśród panów w tej samej specjalności był Paweł Piotrowski. Multimedalista igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata 4-kilogramową kulę posłał na odległość 12,05 m. Tomasz Ściubak, czwarty zawodnik mistrzowskiego finału w Londynie, z wynikiem 12,14 m uzyskanym o kilogram cięższym sprzętem uplasował się na dziewiątej pozycji. Triumfował Czech Tomas Stanek, który jako jedyny tego dnia zdołał złamać granicę 22 metrów. Rezultat naszego połuniowego sąsiada to 22,01 m. Drugi w tym konkursie był Amerykanin Ryan Crouser (21,68 m). Oczko za nim z 20,92 m uplasował się Michał Haratyk.

W rywalizacji kulomiotów wśród sportowców paraolimpijskich bezkonkurencyjny okazał się Janusz Rokicki. Trzykrotny wicemistrz paraolimpijski, który podczas mistrzostw świata w Londynie powiększył swoją kolekcję sportowych trofeów o brąz, pierwszą pozycję przypieczętował pchnięciem z pierwszej kolejki, w której uzyskał 14,21 m. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Przemysław Kowalski (8,60 m). Trzeci był natomiast Damian Ligęza (8,48 m). Na lokatach 4-6. znaleźli się Michał Szafrański (7,64 m), Tomasz Ryś (7,12 m) oraz Piotr Cieślik (6,58 m).

W skoku wzwyż oglądać mogliśmy Macieja Lepiato. Dwukrotny mistrz paraolimpijski i czterokrotny mistrz świata udział w konkursie zakończył na wysokości 2,10 m pokonanej w pierwszej próbie. Przełożyło się to ostatecznie na piątą pozycję. Zwyciężył Sylwester Bednarek przed Ukraińcem Andrijem Protsienko i Portorykańczykiem Joelem Castro (cała trójka 2,24 m).

Na sam koniec rozegrane zostały biegi na 100 metrów. W zmaganiach lekkoatletek z niepełosprawnościami dystans ten najszybciej pokonała Małgorzata Ignasiak, trzecia zawodniczka mistrzostw świata z Londynu. 22-latka na mecie uzyskała czas 13,28 s. Tuż za nią z wynikiem 14,13 s finiszowała Joanna Mazur, trzykrotna medalistka mistrzostw globu, która na co dzień biega z Michałem Stawickim. Na kolejnych pozycjach finiszowały Marta Piotrowska (15,11 s), Jagoda Kibil (16,57 s) i Iwona Koprowska (20,05 s).

Wśród panów najlepszy okazał się Michał Derus, aktualny wicemistrz paraolimpijski na dystansie 100 metrów. Dwukrotny brązowy medalista niedawno zakończonych mistrzostw świata triumfował z czasem 10,96 s. Stawkę na podium uzupełnili drugi i trzeci w Londynie Mateusz Michalski (11,10 s) i Jakub Nicpoń (11,66 s). Kolejne miejsca zajęli Michał Kotkowski (12,38 s), Mateusz Owczarek (12,65 s), Krzysztof Ciuksza (13,11 s), Sebastian Gil (13,35 s) oraz Hubert Szuba (14,89 s).