Mistrzostwa Świata w Rugby na Wózkach: Kończymy mistrzostwa na 9. miejscu!

Emocjonujące zakończenie mistrzostw świata w Sydney. Reprezentacja Polski zagrała dziś w nocy o 9 miejsce z Kolumbią. To był rewanż Polaków za przegrany mecz w fazie grupowej. Takie mecze ogląda się z dumą. Reprezentacja Polski wygrywa 44:39! Brawo!

Dzisiejsza noc była bardzo emocjonująca. Wszystko za sprawą Reprezentacji Polski w Rugby na Wózkach. Ciężko było obudzić się o 1:30 w nocy, ale już pierwsze akcje sprawiły, że przymykające się powieki otworzyły się na oścież. I nie potrzebna była kawa! Mecz rozpoczęliśmy składem: Leszek Łachmanowicz, Rafał Rocki, Paweł Szostak oraz Krzysztof Kapusta. Pierwszy punkt zdobyli Kolumbijczycy. Właściwie pierwsze dwa punkty. …2:0 …3:1…3:2 … 4:2 … 4:3 … 5:4 … 5:5 …6:5 … Wyrzut zza linii bocznej, podanie i strata piłki, która wychodzi na aut. Trener Janusz Kozak prosi o coaches time – out (trener ma do dyspozycji dwa time-outy w ciągu meczu, które trwają 1 minutę). Po wznowieniu gry. Błąd podania po stronie polskiej. Rocki nie sięga piłki, przechwyt Kolumbii. Problem techniczny, pierwsza wymiana koła w tym meczu, Łachmanowicz. Niespełna 4 minuty do końca pierwszej kwarty 7:5. Po starciu z Rockim na parkiecie do góry kołami leży Kolumbijczyk … 7:6…Wchodzi Wawczak i Kosider w zamian za Szostaka i Łachmanowicza. 8:7 dla Kolumbii, ale Polska odpowiada i remisuje 8:8. Świetna obrona Polaków. Zamurowali bramkę, Kolumbia ma duży problem, nie mogą wjechać. Minuta 54 sekundy do końca kwarty. Kosider za faul zostaje odesłany na karę …9:9 minuta. Wawczak zdobywa kolejną bramkę 9:10. To jest ostra walka. Kolejne starcie kończy się upadkiem kolumbijskiego zawodnika z nr 11, a Kosider po raz kolejny ląduje na karze. Błąd Kolumbii, tracą piłkę. Kapusta pięknie kończy akcję i na tablicy mamy już 9:11. W drużynie przeciwników nastąpiła dekoncentracja, kolejna strata i szansa dla Polaków na powiększenie prowadzenia. 9:12 takim wynikiem kończymy pierwszą kwartę. Dwie minuty przerwy.

Drugą kwartę zaczynamy tym samym składem: Wawczak, Rocki, Kapusta i Kosider. Strata piłki, wytrącona dla Wawczaka, który szybko się odzyskuje 9:13 …10:13…11:14 …12:14 …12:15 …13:15. Dobrze w obronie Kolumbia Kapusta bierze time  out (zawodnicy z pola w ciągu meczu mają do dyspozycji 4 time outy trwające 30 sekund). Na środku boiska tworzy się prawdziwy kocioł Wawczak traci piłkę, zawodnicy próbują ją chwycić. Sędziowie przerywają grę, Polska wznawia grę z linii bocznej. Rocki do Wawczaka – piękne podania, akcja przerwana. Kolejna wymiana koła w polskiej drużynie. Wawczak wjeżdża w linię bramkową, niestety chwilę wcześniej dźwięk oznaczający 40 sekund. Nie zdążył. Witkowski i Henicz wchodzą za Wawczaka i Kosider. Kolumbia traci piłkę po przekroczeniu linii bramkowej przez zawodnika bez piłki. Henicz spychany nie trafia do bramki.  …14:15 Kapusta tyłem 14:16. Ładna i zgrana akcja Kolumbii 15:16. Kapusta na 15:17 …16:17 …16:18 …17:18 … Henicz do Kapusty, Henicz trzyma obrońcę, a Kapusta za jego plecami wjeżdża do bramki 17:19. Koniec kwarty drugiej.

Na boisko wraca skład, który zakończył drugą kwartę. Szybki punkt dla Kolumbii 18:19. Witkowski na 18:20 …19:20 …19:21 …19:22 …20:22 …20:23 sześć minut do końca kwarty. Przechwyt Henicza, Kapusta do bramki 20:24. Szybka odpowiedź Kolumbii 21:24. Zmiany w naszej drużynie wchodzi Iza Rybak, Mateusz Wawczak, Rafał Rocki i Dominik Rymer. …22:24 …22:25 …23:25 …23:27 …25:28 … Wawczak sprintem przez całą długość boiska prosto do bramki. Po drodze zebrał uderzenia od Kolumbijczyków 25:29. Staff obu drużyn ma w tym meczu pełne ręce roboty. Bardzo często pojawią się na boisku. To pokazuje, że obie drużyny grają na maksa i dają z siebie wszystko. Błąd podania Wawczak za mocno do Rybak. Piłka dla Kolumbii, która nie cieszy się długo, bo Wawczak przechwytuje, podaje do Rockiego, który zdobywa bramkę. 26:30 do końca trzeciej kwarty pozostaje 52 sekundy. Koniec tej części spotkanie 27:31.

Ostatnia kwarta tego spotkania. Powiększamy swoją przewagę. Na 5 minut i 54 sekundy do końca meczu na tablicy wyników już 28:35. …30:36 …31:37 …32:38 …Polacy nabrali jeszcze większego tempa. Nabrali wiatru w skrzydła 33:39 … 34:41 … To jest pokaz polskiej siły. Na boisku wchodzi Kapusta zamieniając Rockiego. …36:42 …37…42…37:43…38:44 …39:44 i gwizdek kończący mecz. Jeeej!!! Zwycięstwo! Polska pokonuje Kolumbię! Zajmujemy tym samym 9 miejsce na mistrzostwach świata 2018 w Sydney. Była walka, była dynamika i piękne akcje. Na tym spotkaniu zużyliśmy dużo kół. Staff musiał się nabiegać. Takie spotkania chciałoby się zawsze oglądać w wykonaniu Reprezentacji Polski. Brawo! Jesteśmy dumni!

Skład reprezentacji Polski na MŚ w Sydney:  Trener Janusz Kozak. Zawodnicy: Krzysztof Kosider – 0.5, Dominik Rymer – 1.0, Tomasz Witkowski – 1.5, Krzysztof Kapusta – 2.0, Paweł Szostak – 2.0, Rafał Rocki – 2.0, Leszek Łachmanowicz – 2.0, Łukasz Szałabski – 2.0, Paweł Sierakowski – 2.0, Arkadiusz Henicz – 2.5, Izabela Sopalska-Rybak – 2.5, Mateusz Wawczak – 3.5

Skład reprezentacji Kolumbii: Jhonattan Vargas – Coach. Jhon Orozco – 3.5, Anderson Muñoz – 3.0, Moises Alonso – 3.0, Giovanni Vanegas – 2.0, Julian Vargas – 2.0, Cristian Amaya – 2.0, Christian Ordoñez  – 2.0, Paola Martinez – 2.0, Uriel Rodriguez – 1.5, Carlos Neme – 1.0, Disledy Gonzales – 1.0, Manuel Mongua – 0.5.