Alicja Fiodorow – lekkoatletyka (200 m, T47)

MŚ w lekkoatletyce: Fiodorow oraz Trener-Wierciak tuż za podium

Finały biegu na 200-metrów podczas mistrzostw świata w lekkiej atletyce  rozgrywane w sobotę przyniosły dwie czwarte lokaty polskich biegaczek. O medal otarły się Alicja Fiodorow oraz Anna Trener-Wierciak.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Wielkie emocje towarzyszyły dziś finałowi biegu na 200 metrów T46 z udziałem Alicji Fiodorow. Dla Polki piątkowe eliminacje były czystą formalnością, bowiem jedynie trzy zawodniczki musiały odpaść. Siedmiokrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich spokojnie ukończyła bieg na drugiej lokacie, a jej czas był trzecim w eliminacjach. Medale w tej klasie często zbierała Yunidis Castillo, kubańska gwiazda lekkiej atletyki ma przerwę z powodu kontuzji. Pod jej nieobecność w gronie faworytek stawia się Fiodorow, Anrine Liebenberg z RPA oraz Deję Young z USA. Niestety w finale Polka przybiegła na nielubianej przez sportowców czwartej lokacie (25,79s), przegrywając brąz z Chinką Li Lu przegrała o 0,08s. Złoto wywalczyła Deja Young z czasem 25,10s, zaś srebro Liebenberg z wynikiem 25,53s.

Przed Fiodorow pobiegły Natalia Jasińska oraz Anna Trener-Wierciak. Pierwsza w finale 200-metrów T37 zajęła siódmą lokatę z czasem 31,93s, najlepszym w sezonie. Złoto wywalczyła Ukrainka Natalia Kobzar z rekordem mistrzostw – 27,62s. Srebro zdobyła Francuzka Mandy Francois-Elie z życiówką 28,04s, a brąz Jaleen Roberts z USA z rekordem kontynentu 28,18s. Czwartą lokatę zajęła Anna Trener-Wierciak. Polka ukończyła bieg na 200-metrów T38 z czasem 28,32s. Rekord świata ustanowiła reprezentantka gospodarzy Sophie Hahn wynikiem 26,11s. Za nią uplasowały się Niemka Lindy Ave (27,02s) oraz jej druga z Brytyjek, Kadeena Cox (27,15s).

Bielska z życiówką

O ile w kadrze mamy część gwiazd, zapoznanych ze startami w największych imprezach, to mamy również grono naszych potencjalnych przyszłych medalistów, którzy do Londynu przyjechali po zbieranie doświadczeń. Taką osobą jest Daria Bielska, w dysku kat. F52. Finalistka, miss na wózkach 2014, trenująca rugby, a obecnie lekkoatletykę zawodniczka, przyjechała z najsłabszym wynikiem w pięcioosobowej stawce. Najlepszy w karierze wynik Bielskiej to 5,59m. W pierwszej serii oddała wynik bliski „życiówki” 5,56m. W czwartej kolejce Polka znów uzyskała świetny dla niej wynik 5,92m, kolejne dwie próby były jednak słabsze. Następnie poprawiła ją o pięć centymetrów, zaś w trzeciej kolejce uzyskała 5,95m! Triumfowała Amerykanka Cassie Mitchell z rekordem świata 13,23m, przed swoją rodaczką Rachael Morrison (12,35m) oraz Ukrainką Zoią Ovsii (11,97m).

Po naukę jechała również Katarzyna Słomka, Polka konkurs pchnięcia kulą F32 zakończyła z wynikiem 2,73m, słabszym od jej życiówki. Dało jej to ostatnie dziewiąte miejsce, jednak na pewno zaprocentuje to lepszymi startami w kolejnych zawodach międzynarodowych. Złoto wywalczyła Maroua Ibrahmi z wynikiem 5,86m, zaledwie o centymetr pokonując Greczynkę Marię Stamatoulę. Brąz zdobyła Ukrainka Anastasia Moskalenko z nową życiówką 5,38m.

Joanna Mazur miała dziś pracowity dzień, po awansie do finału 1500-metrów, Polka razem z przewodnikiem Michałem Stawickim rywalizowała w biegu na 200-metrów w klasie niepełnosprawności T11. Nasz duet zajął trzecią lokatę w stawce z czasem 27,80s, najlepszym w sezonie. Do finału awansowali zwycięzcy dwóch półfinałów oraz dwie pary z czasem, niestety ta sztuka nie udała się biało-czerwonym.