PŚ w biegach narciarskich: Biało-czerwoni sprawdzają w Niemczech formę przed marcowymi paraigrzyskami

Przygotowania do XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w koreańskim Pjongczangu wkraczają w decydującą fazę. Swoją aktualną dyspozycję przed najważniejszą tegoroczną imprezą sprawdza również reprezentacja Polski w narciarstwie biegowym i biathlonie, która od minionej soboty w niemieckim Oberried rywalizuje o punkty Pucharu Świata w obu tych dyscyplinach. W dniu dzisiejszym biało-czerwoni zakończyli swoje zmagania w konkurencjach biegowych.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Pierwszą konkurencją, w której cała światowa czołówka miała szansę powalczyć o pucharowe punkty, były biegi średnie techniką klasyczną. Na panów z grupy siedzącej czekały trzy pętle o długości 2,5 km każda, pozostali zawodnicy musieli pokonać jedno okrążenie więcej. Nasi przedstawiciele w konkurencji tej plasowali się w drugiej i trzeciej dziesiątce. Na szesnastym miejscu w stawce 43 startujących zawodników sklasyfikowany został rywalizujący w pozycji siedzącej Kamil Rosiek (LW12). Jego strata do triumfującego Aleksandra Dawidowicza wynosiła 4:05 min. Lokatę niżej w zmaganiach grupy stojącej, w której oglądać mogliśmy 31 biegaczy, uplasował się Witold Skupień (LW5/7), który przybył na metę 7:59,3 min po zwycięzcy, Wladislawie Liekomcewie. Obaj nasi panowie powiększyli swoje zdobycze odpowiednio o 15 i 14 punktów. Również szesnastą pozycję wśród zawodników z dysfunkcją narządu wzroku zajął 44-letni Piotr Garbowski (B3). Jego konto również zasiliło 15 pucharowych oczek. Drugi z naszych niedowidzących reprezentantów, Łukasz Kubica (B3), tym razem nie zdobył punktów, w gronie 29 zawodników był 24. Bezkonkurencyjny w tej grupie okazał się Kanadyjczyk Brian McKeever.

Nieco lepsze nastroje zapanowały w polskiej ekipie po niedzielnych startach w biegach długich stylem dowolnym. Po raz pierwszy na trasie w Oberried zaprezentowała się Iweta Faron (LW8). 18-latka w gronie dziewięciu zawodniczek biegających w pozycji stojącej uplasowała się na szóstym miejscu, co dało jej 40 punktów. Najlepsza na dystansie liczącym 15 km okazała się Jekaterina Rumiancewa, Polka straciła do niej 6:23,7 min. 4:49,0 min po Francuzie Benjaminie Daviecie na finiszu 20 km zameldował się Witold Skupień. W stawce 23 zawodników przełożyło się to na ósmą pozycję i 32 pucharowe oczka. 13. miejsce na tym samym dystansie, lecz wśród zawodników niewidomych i niedowidzących zajął Łukasz Kubica. Rywalizujący wraz z przewodnikiem Wojciechem Suchwałko 28-latek był pierwszym z grona 16 biegaczy, który za swoją lokatę nie dostał punktów. Zwycięstwo odniósł Stanisław Czochłajew. W grupie biegaczy startujących z kolei na sledge’ach Kamil Rosiek piętnasty. Na metę biegu liczącego sześć pętli po 2,5 km każda przybył 7:21,9 min po triumfującym Iwanie Gołubkowie, za co otrzymał 16 oczek.

Ostatnia odsłona narciarskich zmagań w niemieckim Pucharze Świata upłynęła pod znakiem sprintu. Najlepiej zaprezentował się Witold Skupień, aktualny wicemistrz świata w tej konkurencji, który jako jedyny z Polaków dotarł do półfinałów. W swojej serii grupy stojącej zajął przedostatnią piątą pozycję, premiowane awansem do finału były trzy pierwsze miejsca. 28-latek w stawce 29 startujących ostatecznie był dziewiąty, za co otrzymał 29 punktów. Kamil Rosiek z kolei wśród startujących na siedząco w eliminacjach na dystansie 800 metrów miał 21. wynik (pobiegło 42 zawodników). W zmaganiach grupy niewidomych i niedowidzących, mających do pokonania podobnie jak panowie z grupy stojącej po 1100 metrów, Piotr Garbowski uplasował się na 14. miejscu. Jego kolega Łukasz Kubica natomiast sklasyfikowany został cztery pozycje niżej. Ostatecznie Rosiek swoje konto powiększył o kolejnych 10 oczek, Garbowski zdobył ich 18, a Kubica – 13. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali startujący pod neutralną flagą Iwan Gołubkow (siedzący), Ukrainiec Grigorij Wowczynskij (stojący) oraz Kanadyjczyk Brian McKeever (niewidomi i niedowidzący).