PŚ w strzelectwie sportowym: Barbara Moskal z drugim złotem we Francji!

Medalowy dorobek biało-czerwonych, którzy we francuskim Chateauroux rywalizowali o jak najwyższe lokaty podczas Pucharu Świata w strzelectwie sportowym, powiększył się o kilka trofeów. Kolejny znakomity występ ma za sobą Barbara Moskal, która w konkurencji karabinu pneumatycznego wystrzelała zwycięstwo.

Dla Barbary Moskal jest to drugi złoty medal w Chateauroux. We wtorek nasza reprezentantka triumfowała z dużą przewagą w strzelaniu z karabinka pneumatycznego w pozycji leżącej. Dwa dni później nie miała równych sobie w rywalizacji na stojąco, którą wygrała z wynikiem 216,3 pkt. Drugiego w klasyfikacji Brytyjczyka Michaela Whapplesa pokonała różnicą 2,3 pkt. Po drugi brązowy krążek w grupie zawodników z dysfunkcją narządu wzroku sięgnął we Francji Krzysztof Ruszkiewicz (176,9 pkt.), piąta była z kolei Wioleta Zarzecka (139,3 pkt.). O prawdziwym pechu może mówić Maria Ciupińska, której do awansu do ścisłego ośmioosobowego finału zabrakło zaledwie 1,1 pkt. Ciupińska ostatecznie była w kwalifikacjach dziewiąta, zaś Edyta Kazberuk w gronie 18 startujących zawodników uplasowała się na piętnastym miejscu.

Również dwa krążki zdobyte zostały w indywidualnej konkurencji pistoletu P5 stojąc. Drugie miejsce w zawodach zajął Sławomir Okoniewski (355 pkt,), który w piątkowym finale zmuszony był uznać jedynie wyższość Francuza Romaina Ramalingoma Sellemoutou (361 pkt). Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został z kolei Szymon Sowiński. Zawodnik Startu Zielona Góra uzyskał taki sam punktowy wynik jak reprezentant Ukrainy Oleksij Denysiuk – 353 pkt. O losach brązowego medalu zadecydować musiała zatem dogrywka, rozstrzygnięta na korzyść Polaka 47:43. Szóstą lokatę w stawce 21 startujących zajął Filip Rodzik (343 pkt.), trzynasty natomiast był Kacper Pierzyński (332 pkt.). Dodatkowo drużyna Pierzyński, Okoniewski i Sowiński z łącznym rezultatem 1040 „oczek” zgarnęła złoto w zmaganiach drużyn.

Jeszcze jedna medalowa pozycja wpadła na konto Polski w zespołowej klasyfikacji pistoletu P1. Trio w składzie Sowiński, Pierzyński oraz Rodzik z łącznym dorobkiem 1663 „oczek” (Sowiński – 556, Pierzyński – 554, Rodzik – 553) stanęło na trzecim podium. W kwalifikacjach do wąskiego ośmioosobowego finału trójka ta sklasyfikowana została 12., 13. oraz 14. miejscu. Na 25. pozycji w stawce 43 zawodników znalazł się Okoniewski (545 pkt.).

W indywidualnych zmaganiach P4 cała strzelająca z pistoletu dowolnego czwórka znalazła się poza finałem. O czołową ósemkę otarł się Okoniewski, któremu do pełni szczęścia zabrakło zaledwie jednego punktu (528 pkt.). Dwie pozycje niżej uplasował się Sowiński (525 pkt.), 15 był Rodzik (517 pkt.), a Pierzyński – 34. (482 pkt). Wśród drużyn Okoniewski z Sowińskim i Rodzikiem z dorobkiem 1570 pkt. znaleźli się na drugim miejscu.

W karabinku pneumatycznym leżąc R3 również nie zobaczyliśmy w finale biało-czerwonych. Najwyżej z polskich zawodników, na 21. miejscu sklasyfikowany został Waldemar Andruszkiewicz (627,1 pkt.). 29. lokatę ostatecznie zajął Tadeusz Sondej (625,4 pkt.), natomiast Emilia Babska z wynikiem 624,3 pkt. była 33.