Strona głównaAKTUALNOŚCIPuchar Europy: Podwójny triumf Rafała Wilka w czeskim Louny

Puchar Europy: Podwójny triumf Rafała Wilka w czeskim Louny

Rafał Wilk odniósł dwa efektowne zwycięstwa podczas zawodów Pucharu Europy w czeskim Louny. Trzykrotny mistrz paraolimpijski okazał się dziś najlepszy w czasówce i wyścigu ze startu wspólnego. Poza 42-latkiem na podium zawodów stawali także Krystian Giera, Arkadiusz Skrzypiński oraz Rafał Szumiec.

Po kwietniowej inauguracji we francuskim Rosenau, gdzie Polacy nie startowali, druga odsłona zawodów Pucharu Europy EHC zawitała do Czech. W pierwszej konkurencji sobotniego dnia rywalizacja toczyła się w indywidualnej jeździe na czas. W grupie handbike’ów H4 do walki o czołowe lokaty przystąpiło 16 zawodników. Najszybszy okazał się Rafał Wilk, który na mecie zameldował się z czasem 22:35,2 min. Sklasyfikowany na drugiej pozycji Austriak Alexander Gritsch stracił do niego 1:18,4 min. Stawkę na podium ze stratą 1:53,3 min do zwycięzcy uzupełnił Krystian Giera. Na najbardziej nielubianym przez wszystkich zawodników czwartym miejscu znalazł się Arkadiusz Skrzypiński (+2:18,1 min). Siódmy był Tomasz Łyko (+4:01,8 min), a czołową dziesiątkę zamknął Artur Graczyk (+5:09,8 min).

W wyścigu ze startu wspólnego na podium stanęła trójka biało-czerwonych. Do zwycięstwa w czasówce Rafał Wilk dorzucił po południu drugą victorię. Czterokrotny triumfator klasyfikacji generalnej Pucharu Europy 18 okrążeń pokonał w czasie 1:03:37,6 godz. 2:13,3 min za nim linię mety przekroczył Arkadiusz Skrzypiński. Na trzeciej pozycji ex aequo finiszowali Krystian Giera i Alexander Gritsch. Rezultat obu panów to 1:06:02,1 godz. Na siódmej pozycji znalazł się ponownie Tomasz ŁykoArtur Graczyk był natomiast dziewiąty.

W kategorii H3, w której startowało 27 kolarzy, Rafał Szumiec wywalczył w czasówce drugie miejsce. Na linii mety zameldował się z czasem 25:13,4 min. Szybszy od Polaka okazał Austriak Walter Ablinger, który na finiszu uzyskał 23:42,1 min. Na trzeciej pozycji ze stratą 1:34,5 min do triumfatora znalazł się reprezentant gospodarzy Vaclav Antal. Z pozostałych biało-czerwonych na siódmym miejscu sklasyfikowany został Mateusz Witkowski (+2:24,8 min), jedenasty był Robert Nowicki (+4,09,6 min).

Wyścig ze startu wspólnego zakończył się drugim sobotniego dnia zwycięstwem Waltera Ablingera. Austriak na finiszu uzyskał czas 1:07:06,3 godz. Na drugim miejscu ukończył zmagania Vaclav Antal, który zaledwie o 0,8 s wyprzedził Rafała Szumca. Czas Polaka to 1:08:29,0 godz. Tuż za podium ze stratą 2:39,9 min uplasował się Mateusz WitkowskiRobert Nowicki ukończył zawody na trzynastej pozycji.