Triumf Macieja Lepiato w Grand Prix w Berlinie

Maciej Lepiato wygrał konkurs skoku wzwyż rozgrywanego podczas lekkoatletycznego Grand Prix w Berlinie. Nasz dwukrotny mistrz paraolimpijski zakończył zawody z bardzo dobrym wynikiem – 2,15 m uzyskanymi w trzeciej próbie. Na drugim miejscu w tej samej konkurencji uplasował się Łukasz Mamczarz. Po zwycięstwo w pchnięciu kulą sięgnęła natomiast Karolina Strawińska, a Marek Dobrowolski w rzucie dyskiem był trzeci.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Zwycięstwo w sobotnich zawodach zapewnił Maciejowi Lepiato skok na 2,15 m. Wysokość tę pokonał w trzeciej próbie. Tego dnia nasz mistrz, który na co dzień rywalizuje w kategorii T44, próbował poprawić o jeden centymetr własny rekord świata ustanowiony podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Trzykrotnie strącił jednak poprzeczkę zawieszoną na 2,20 m. Uzyskany przez 28-latka rezultat jest bardzo dobrym prognostykiem przed rozpoczynającymi się 14 lipca mistrzostwami świata w Londynie, gdzie Polak będzie bronił złotego krążka wywalczonego przed dwoma laty w Katarze. Jego plany starał się będzie pokrzyżować reprezentant gospodarzy tegorocznych mistrzostw, Jonathan Broom-Edwards, który ma z Polakiem do wyrównania rachunki za kilka ostatnich niepowodzeń na międzynarodowej arenie. Drugie miejsce w otwartym konkursie zajął Łukasz Mamczarz (T42), brązowy medalista paraolimpijski z Londynu, który zakończył zmagania z 1,65 m zaliczonymi w pierwszym podejściu. Stawkę na podium uzupełnił Turek Oguz Akbulut (1,60 m).

W pchnięciu kulą najlepsza okazała się Karolina Strawińska (F55). 20-latka triumfowała z wynikiem 5,45 m uzyskanym w przedostatniej piątej próbie. Na drugiej pozycji sklasyfikowana została reprezentantka RPA Ntombizanele Situ, której kula lądowała 30 centymetrów bliżej. Trzecia była Czeszka Katerina Novakova (4,72 m).

W rzucie dyskiem w łączonej kategorii F32/52-54 na trzeciej pozycji uplasował się Marek Dobrowolski. Miejsce na podium zapewnił mu rzut z ostatniej próby, w której posłał dysk na 12,20 m. Triumfował Brazylijczyk Andre Rocha (23,24 m) przed Czechem Frantiskiem Serbusem (14,93 m). W otwartym konkursie oszczepników poruszających się na wózkach Dobrowolski z 12,23 m z pierwszej kolejki sklasyfikowany został na czwartym miejscu. Bezkonkurencyjny okazał się Marokańczyk Azeddine Nouiri (27,20 m), który wyprzedził reprezentantów gospodarzy Paula Schade (20,86 m) i Vincenta Fischera (15,16 m).

W eliminacjach biegu na 100 metrów wystartował Michał Krajda. Polak w pierwszej serii finiszował na trzeciej pozycji, na mecie uzyskał czas 13,95 s, który zapewnił mu udział w finale. W finale kategorii T/F11 już jednak nie wystąpił.