Igrzyska paraolimpijskie w Tokio: Drugi dzień rywalizacji za nami [podsumowanie]

Igrzyska Paraolimpijskie rozkręciły się na dobre. Za nami kolejne finały. Pierwsze medale rozdano w jeździectwie i podnoszeniu ciężarów. Kolejne rozstrzygnięcia znamy też w kolarstwie torowym, szermierce na wózkach i  pływaniu. Następne mecze rozegrano również w sportach drużynowych – goalballu, rugby na wózkach i koszykówce na wózkach. Poniżej podsumowanie drugiego dnia.

Finały
Kolarstwo torowe (5)

Pierwszego dnia rozdano komplety medali w kolarstwie torowym w pięciu konkurencjach. O złote medale walczono w wyścigu ze startu zatrzymanego, 1000 metrów w klasach tandem B kobiet oraz C4-5 mężczyzn, rozegrano również trzy finały w wyścigu na dochodzenie – 3000 metrów w klasach niepełnosprawności C1, C2, C3 mężczyzn. W kolarstwie torowym litera C” oznacza niepełnosprawność ruchową (osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, po amputacjach, z innymi wadami kończyn) – od C1 (najcięższej) do C5 (najlżejszej). Kolarze z kat. B (niepełnosprawność narządu wzroku) startują na tandemach, zaś z kat. C na zwykłych wyścigowych rowerach.

Dziś pięć różnych państw cieszyło się ze złota. Tytuły wywalczyli reprezentanci Francji, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii i Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W kolarstwie rozdano już łącznie dziewięć kompletów medali (cztery wczoraj, pięć dziś), tym samym znamy już ponad połowę medalistów. Do rozegrania zostało na tokijskim welodromie jeszcze osiem konkurencji (pięć rozdanych zostanie III dnia, a trzy IV dnia – w tym rywalizacja drużyn mieszanych w sprincie). W dniach 29-30 sierpnia będzie przerwa od kolarskiej rywalizacji.  Następne kolarskie emocje, tym razem na szosie, odbędą się od 31 sierpnia do 3 września.

Wyniki:

C1 mężczyzn wyścig na dochodzenie, 3000 metrów: 1. Michaił Astaszow (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 2.Tristen Chernove (Kanada) 3. Zhangyu Li (Chiny)

C2 mężczyzn, wyścig na dochodzenie, 3000 metrów: 1. Alexandre Leaute (Francja) 2.Darren Hicks (Australia) 3. Guihua Liang (Chiny)

C3 mężczyzn, wyścig na dochodzenie, 3000 metrów: 1. Jaco van Gass (Wielka Brytania) 2.Finlany Graham (Wielka Brytania) 3. David Nicholas (Australia)

Tandem B mężczyzn, wyścig ze startu zatrzymanego, 1000 metrów(„tzw. time trial”): 1. Larissa Klaassen p.Imke Brommer (Holandia) 2.Aileen McGlynn p. Helen Scott (Wielka Brytania) 3. Griet Hoet p.Anneleen Monsieur (Belgia)

C4-C5, wyścig ze startu zatrzymanego, 1000 metrów („tzw. time trial”): 1. Alfonso Cabello Llamas (Hiszpania) 2.Jody Cundy (Wielka Brytania) 3. Jozef Metelka (Słowacja)

Jeździectwo (3)

Pierwsze medale rozdano również w parajeździectwie (paraujeżdżanie). W klasach II, IV i V rozegrano testy indywidualne, które były podstawą przyznania medali.  Tak jak na igrzyskach olimpijskich zmagania w jeździectwie na igrzyskach paraolimpijskich są rozgrywane w formie mieszanej, panie rywalizują wspólnie z panami. Świetny dzień ma za sobą Wielka Brytania, Holandia i Belgia. To ich jeźdźcy sięgali po złoto. Brytyjczycy cieszyli się dziś z trzech medali, każdy zdobyty był z innego kruszcu. Holendrzy i Belgowie do wspomnianych złot dorzucali po jednym brązie.

Wyniki:

Test indywidualny, poziom II: 1. Lee Pearson (Wielka Brytania) 2. Pepo Puch (Austria) 3. Georgia Wilson (Wielka Brytania)

Test indywidualny, poziom IV: 1. Sanne Voets (Holandia) 2. Rodolpho Riskalla (Brazylia) 3.Manon Claeys (Belgia)

Test indywidualny, poziom V: 1. Michele George (Belgia) 2. Sophie Wells (Wielka Brytania) 3. Frank Hosmar (Holandia)

Podnoszenie ciężarów (4)

Cztery komplety medali rozdano również w podnoszeniu ciężarów. Rywalizację rozpoczęto w najniższych kategoriach pań i panów tj. do 41 i 45 kg (kobiety) oraz 49 i 54 kg (mężczyźni). Dwa medale wywalczyły Chiny – złoto i srebro. Był to jedyny kraj, który zdołał dziś wywalczyć więcej niż jeden medal w tej dyscyplinie. Swoje krążki zdobywały dziś m.in. Wietnam, Wenezuela, Azerbejdżan, Jordania czy Kazachstan.

Wyniki:

kobiety -41kg  1.Lingling Guo (Chiny) 2. Nengah Widiasih Ni (Indonezja) 3.Clara Sarahy Fuentes Monasterio (Wenezuela)

kobiety: 45 kg: 1.Latifat Tijani (Nigeria) 2.Zhe Cui (Chiny) 3. Justyna Kozdryk (Polska)

mężczyźni: 49 kg:  1. Omar Sami Hamadeh Qarada (Jordania) 2.Cong le van (Wietnam) 3.Parvin Mammadov (Azerbejdżan) … 8. Sławomir Szymański (Polska)

mężczyźni: 54 kg – 1.David Degtyarew (Kazachstan) 2. Axel Bourlon (Francja) 3.Dimitrios Bakochristos (Grecja)

Pływanie (14)

Drugiego dnia rozdano czternaście kompletów medali na basenie olimpijskim w Tokio Aquatics Centre. Medale rozdano we wszystkich stylach.  Upragnione złoto zdobyła Japonia – dzięki Takayuki Suzuki. Gospodarze tym samym nie powtórzą wyniku sprzed 5 lat z Rio de Janeiro, gdzie nie udało im się sięgnąć po złoto. Cztery kraje zdobyły dziś na pływalni dwa złota, a były to Wielka Brytania, Włochy, Holandia, USA Indywidualnie z dwóch tytułów mistrzowskich w Tokio cieszą się już Francesco Bocciardo z Włoch i Ihar Boki z Białorusi. Dziś dołożyli kolejne złote medale do swojej kolekcji w Tokio. W pierwszej rozegranej sztafecie (mieszanej) 4×50 metrów st. dowolnym pkt. 20 triumfowali Chińczycy.

Wyniki:

100 metrów stylem dowolnym: (3)

S5 kobiet: 1. Tully Kearney (Wielka Brytania) 2. Li Zhang (Chiny) 3. Monica Boggioni (Włochy)

S5 mężczyzn: 1. Francesco Bocciardo (Włochy) 2. Lichao Wang (Chiny) 3. Daniel de Faria Dias (Brazylia)

S4 mężczyzn: 1.Takayuki Suzuki (Japonia) 2. Luigi Beggiato (Włochy) 3. Roman Żdanow (Rosja)

400 metrów stylem dowolnym (2)

S11 kobiet: 1. Anastasia Pagonis (USA) 2. Liesette Bruinsma (Holandia) 3. Liwen Cai (Chiny)

S11 mężczyzn: 1. Rogier Dorsman (Holandia) 2. Uchu Tomita (Japonia) 3. Dongdong Hua (Chiny)

200 metrów stylem zmiennym (2)

SM6 mężczyzn: 1. Nelson Crispin Corzo (Kolumbia) 2. Andrej Graniczka (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 3.Hongguang Jia (Chiny)

SM6 kobiet: 1. Maisie Summers-Newton (Wielka Brytania) 2. Jelizaweta Mereszko (Ukraina) 3. Verena Schott (Niemcy)

100 metrów stylem klasycznym (4)

SB9 kobiet: 1. Chantalle Zijderveld (Holandia) 2. Lisa Kruger (Holandia) 3. Keira Stephens (Australia)

SB9 mężczyzn: 1. Stefano Raimondi (Włochy) 2. Artem Isajew (Rosyjski Komitet Paraolimpijski)  3. Dmitrii Bartasińskij (Rosyjski Komitet Paraolimpijski)

SB8 kobiet: 1.Ellen Keane (Irlandia) 2. Sophie Pascoe (Nowa Zelandia) 3. Adelina Razetdinoca (Rosyjski Komitet Paraolimpijski)

SB8 mężczyzn: 1. Andrej Kalina (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 2. Oscar Salguero Galisteo (Hiszpania) 3. Guanglong Yang (Chiny)

100 metrów stylem grzbietowym (2)

s13 mężczyzn: 1. Ihar Boki (Białoruś) 2. Nicolas Guy Turbide (Kanada) 3. Władymir Sotnikow (Rosyjski Komitet Paraolimpijski)

s13 kobiet: 1. Gia Pergolini (USA) 2. Carlotta Gilli (Włochy) 3. Katja Dedekind (Australia)

Sztafeta mieszana (1)

4 x 50 metrów stylem dowolnym – 20 punktów: 1. Chiny 2. Włochy 3. Brazylia

Szermierka na wózkach (4)

Po szabli rozegrano szpadę. Drugiego dnia poznaliśmy mistrzów paraolimpijskich w szpadzie kat. A i B oraz mistrzynie paraolimpijskie w kat. A i B. Po wczorajszej chińskiej dominacji, gdzie reprezentanci tego kraju wywalczyli 4 medale, dziś ” złoto” wyszło poza granicę „Państwa Środka”. Złote medale w szpadzie trafiły dziś do Węgier (Amarilla Veres), Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Piąte złoto w szermierce na wózkach wywalczyła dla Chin Shumei Tan w szpadzie kobiet  kategorii B. Niestety dziś nie udało się Polakom zameldować w najlepszej „8”.

Wyniki:

Szpada kobiet, kat. A: 1. Amarilla Veres (Węgry) 2. Jing Rong (Chiny) 3. Jing Bian (Chiny)

Szpada kobiet, kat. B: 1. Shumei Tan (Chiny) 2. Wiktoria Bojkowa (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 3. Saysunne Jana (Tajlandia)

Szpada mężczyzn, kat. A: 1. Piers Gilliver (Wielka Brytania) 2. Maxim Szaburow (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 3. Jianquan Tian (Chiny)

Szpada mężczyzn, kat. B: 1. Aleksander Koziukow (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 2. Jovane Guissone (Brazylia) 3. Dimitri Coutya (Wielka Brytania)

Klasyfikacja medalowa

W tabeli medalowej po 2 dniach prowadzą Chiny z dorobkiem 8 złotych medali, 5 srebrnych i 10 brązowych. Dalej z sześcioma złotami znajdują się Wielka Brytania (6-8-3), Rosja (6-5-6) i Australii (6-2-6). Polska z trzema medalami (0-1-2) jest 25. Z medali cieszyło się 38 krajów.

Sporty drużynowe
Goalball

Podczas zmagań na IP u pań i panów jest po 10 drużyn podzielonych na dwie grupy. Do ćwierćfinałów awansują cztery najlepsze drużyny z obu grup.

Mężczyźni: gr. A – Algeria, Brazylia, Japonia, Litwa, USA  / gr. B Belgia, Chiny, Niemcy, Turcja, Ukraina

Kobiety: Gr. C Kanada, Australia, Chiny, Izrael, Rosyjski Komitet Paraolimpijski  / Gr. D Brazylia, Egipt, Japonia, Turcja, USA

Drugiego dnia rozegrano siedem spotkań, 4 mężczyzn i 3 kobiet. W gr. A Amerykanie zagrali z Brazylijczykami. Mecz zakończył się wynikiem 8:6 dla Amerykanów, co jest dużym zaskoczeniem. Wczoraj Brazylijczycy łatwo pokonali obrońców tytułu Litwinów i wydawało się, że ich należy wskazać jako faworytów, okazało się jednak inaczej. W drugim meczu Litwa podejmowała teoretycznie najsłabszą w grupie Algierię. Mecz jednak pokazał co innego, kibice litewscy chyba w Tokio odczują kolejny po MŚ zawód. Mecz z drużyną Afryki zakończyli ich zawodnicy remisem 7:7. W gr. B  Belgia wygrała 10:3 z Chinami w swoim pierwszym meczu na igrzyskach. Świetnie spisał się Klison Mapreni, 28-latek zdobył aż osiem goli! W drugim meczu tej grupy Niemcy zmierzyli się z Ukrainą. Wicemistrzowie świata z 2018 przegrali wysoko, bo aż 5:11 z rywalami Ukrainy.

Wśród pań oglądaliśmy dwa mecze gr. A tj. mecz Kanady z Izraelem oraz Chin z Rosyjskim Komitetem Paraolimpijskim. W tym drugim Azjatki postawiły trudne warunki aktualnym mistrzyniom świata, jednak ostatecznie to rywalki wygrały 4:3. Przekonujące zwycięstwo nad Izraelem odnotowały Kanadyjki, spotkanie zakończyło się wynikiem 6:2 dla tej ekipy. W jedynym meczu. gr. D Turczynki zagrały z Egipcjankami. Kandydatki do złota pokonały zespół z Afryki 12:2.

Wyniki:

Mężczyźni:

gr. A 

USA – Brazylia 8:6   / Litwa – Algieria 7:7

gr. B

Belgia –  Chiny 10:3  / Ukraina – Niemcy 11:5

Kobiety:

gr. C

Chiny – Rosyjski Komitet Paraolimpijski  (RPC) 3:4 / Kanada – Izrael 6:2

gr. D

Egipt – Turcja 2:12

Koszykówka na wózkach

W koszykówce na wózkach faza grupowa potrwa od 26 sierpnia do 31 sierpnia. W dniach 1-6 września rozegrana zostanie faza pucharowa (od 1/4). W zmaganiach kobiet startuje 10 zespołów, a u mężczyzn 12. Zespoły zostały rozlosowane do grup w następujący sposób:

kobiety:

gr. A: Wielka Brytania, Kanada, Australia, Japonia, Niemcy

gr. B: Algieria, Chiny, Holandia, USA, Hiszpania

mężczyźni

gr. A: Hiszpania, Korea Południowa, Kanada, Turcja, Kolumbia, Japonia

gr. B: USA, Niemcy, Wielka Brytania, Algieria, Iran, Australia

Drugi mecz rozegrali Hiszpanie. Po wczorajszej wygranej z Koreą Południową, dziś mierzyli się z Kanadyjczykami. Rywale nie nawiązali walki z ekipą z Europy przegrywając 41:78. Wspomniana Korea przegrała dzisiaj 10 punktami z Turcją (70:80). Japończycy ku uciesze gospodarzy pokonali dziś Kolumbię 63:56. Kolejne mecze będą kluczowe w ocenie szans na wyjście z grupy.

W gr. B Amerykanie pokonali 58:55 Niemcy. Mecz nie zaczął się dla Stanów Zjednoczonych najlepiej, po dwóch kwartach przegrywali 6 punktami, jednak w dwóch kolejnych ostatecznie zdołali odrobić stratę. Sposobem Niemców miały być rzuty za 3 (oddali 5 skutecznych rzutów, przy żadnym rywali), jednak słabsza skuteczność rzutów za 2 pkt. (41%) sprawiła, że Amerykanie uciekli z opresji. Pewną wysoką wygraną z Algierią zanotowali brytyjscy koszykarze, mecz z ekipą z Afryki zakończył się wynikiem 70:43. Łatwy mecz miała za sobą Australia pokonała ona Iran 81:39.

Wyniki:

mężczyźni:

gr. A

Kanada – Hiszpania 41:78

Korea Południowa – Turcja 70:80

Kolumbia – Japonia 56:63

gr. B

USA – Niemcy 58:55

Wielka Brytania – Algieria 70:43

Australia – Iran 81:39

U pań rywalizacja była niezwykle ciekawa. Niemki, które pauzowały w pierwszej kolejce pokonały dziś Australię 77:58. Dość nieoczekiwanie wicemistrzynie świata – Brytyjki przegrały drugi mecz i sytuacja dla nich zaczyna robić się trudna.  Pogromczyniami okazały się Japonki, zawodniczki gospodarzy w wywiadach twierdziły, że stać je na nawiązanie walki o medal. Jak widać było to nie o tyle życzeniowe podejście, a bardzo realistyczna ocena swoich szans. Na razie po dwóch meczach prowadzą w grupie A. Teraz ciężkie sprawdziany przed nimi z Niemkami czy Kanadą, które pokażą faktycznie na co je stać.

Amerykanki po przegranej z Holandią, dziś mogły poprawić swoje nastroje. Mecz z Hiszpanią wygrały pewnie 68:34. Rozczarowane mogą być Holenderki – po wygranej z USA zapowiadała się łatwa wygrana grupy. Sport jednak nie jest tak przewidywalny, „Pomarańczowe”, które są aktualnymi mistrzyniami świata, przegrały dziś 38:45 z Chinkami. Koszykarki „Państwa Środka” to nie jest anonimowa drużyna, na poprzednich MŚ uplasowały się tuż za podium. Niewątpliwie tak grające Azjatki mogą być rewelacją tej imprezy. Bohaterką została Suiling Lin, która zdobyła 17 punktów w całym meczu.

Kobiety:

gr. A 

Niemcy – Australia 77:58

Japonia – Wielka Brytania 54:48

gr. B

USA – Hiszpania 68:34

Chiny – Holandia 45:38

Rugby na wózkach

W turnieju rugby na wózkach bierze udział osiem zespołów mieszanych. Wszystkie drużyny mają za sobą pierwsze mecze na igrzyskach paraolimpijskich. W gr. A  Japończycy w drugim meczu zagrali z debiutującą na tej imprezie Danią. Gospodarze celujący w złoto, jak na mistrzów świata przystało nie zaliczyli „wtopy” i wygrali 60:51. Z dwoma zwycięstwami liderują w grupie, a na koniec zmierzą się z Australijczykami. Sytuacja w grupie jest dość skomplikowana, bo ekipa z Oceanii – broniąca tytułu z Rio de Janeiro musi wygrać z Japonią, aby spokojnie awansować do strefy medalowej. Zwycięstwo Azjatów – otworzy szansę dla Danii i Francji. Zarówno Australia jak i Dania mają po jednym zwycięstwie, Francuzi pokonując Duńczyków mają również szanse na kolejną fazę. Dziś australijscy rugbiści pokonali 50:48 „Trójkolorowych”.

W gr. B oglądaliśmy mecz dwóch ekip z Ameryki Południowej, Amerykanie podejmowali Kanadyjczyków. Po pierwszych meczach nastroje w tych ekipach były różne,  zawodnicy USA wygrali wysoko z Nową Zelandią 63-35, zaś Kanada przegrała 47:50 z Wielką Brytanią. W dzisiejszym meczu triumfowali zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych 58:54. Wielka Brytania w drugim meczu gr. B zagrała z Nową Zelandią. Mecz zakończył się przekonującym zwycięstwem drużyny z Europy 60:37. Tym samym zarówno Wielka Brytania jak i USA mają po 2 zwycięstwa.

Pierwsze dwie ekipy  z każdej grupy awansują do półfinałów. Drużyny z trzeciego miejsca powalczą o piątą lokatę, zaś z czwartego o siódmą.

W gr. B USA i Wielka Brytania są już pewne awansu do półfinału.

Wyniki:

Grupa A

Japonia – Dania 60:51 / Australia – Francja 50:48

Grupa B

USA – Kanada 58:54 / Wielka Brytania – Nowa Zelandia 60:37

____

Podsumowania: [I dzień okiem naszego portalu]

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL