Lekkoatletyka: Rekordowe mistrzostwa Polski w Bydgoszczy – nie tylko pod względem sportowych wyników!

Mistrzostwa rekordów! Tak w skrócie scharakteryzować można zakończone przed dwoma dniami w Bydgoszczy 46. edycję mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych w lekkoatletyce. Wielką formę pokazały Lucyna Kornobys, Renata Śliwińska oraz Joanna Hańtzschel, które swoimi wynikami wpisały się na listę rekordzistek świata oraz Europy.

Bydgoskie mistrzostwa okazały się kolejnym ważnym etapem mającym na celu sprawdzenie formy biało-czerwonych przed najważniejszą imprezą tego sezonu – sierpniowymi mistrzostwami Starego Kontynentu w Berlinie. W powietrzu czuć już było wyraźnie unoszący się zapach europejskiego czempionatu, o czym świadczą najlepiej uzyskane przez zawodników wyniki. Również liczba nadesłanych zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Swój udział potwierdziło bowiem aż 248 lekkoatletów z blisko 30 ośrodków z całego kraju, którzy walkę o medale stoczyli w ponad 80 konkurencjach. Nie dziwi zatem fakt, że organizatorzy dwoili się i troili, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Rywalizację podobnie jak przed rokiem zdominowali szlifujący na co dzień formę w gorzowskim Starcie zawodnicy. Przedstawiciele tego klubu zgromadzili na swoim koncie aż 53 krążki, ich łupem na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka padło odpowiednio 17 złotych, 18 srebrnych i 18 brązowych trofeów. Na drugiej pozycji z dorobkiem 24 miejsc na podium (9-6-9) znaleźli się lekkoatleci Startu Szczecin, a czołową trójkę z 28 medalami (8-8-12) uzupełniła silna ekipa z Radomia. Łącznie w końcowej klasyfikacji mistrzostw uwzględnionych zostało 27 klubów.

Poziom rozegranych zawodów był bardzo wysoki. Wielcy mistrzowie pokazali równie wielką klasę, a kule i dyski latały w ten weekend w Bydgoszczy daleko. W pierwszej specjalności padły dwa rekordy Europy, w drugiej specjalności natomiast przybyli na stadion widzowie stali się naocznymi świadkami bicia dwóch rekordów świata. Znakomicie zaprezentowała się Lucyna Kornobys, która do trzech tytułów mistrzyni Polski dorzuciła trzy nowe życiówki. 40-latka była wyraźnie zaskoczona, gdy w pchnięciu kulą aż o 10 centymetrów poprawiła najlepszy dotąd na Starym Kontynencie wynik. Rezultatem, jaki uzyskała w grupie F34 – 8,70 m, zbliżyła się na pięć centymetrów do rekordu świata, który nieprzerwanie od igrzysk w Rio de Janeiro dzierży w swoich dłoniach Chinka Lijuan Zou. Jeszcze lepiej zawodniczce Startu Wrocław poszło w znajdującym się poza programem igrzysk paraolimpijskich dysku, w którym do ustanowionego przed trzema tygodniami w Słubicach rekordu świata dołożyła kolejny metr, posyłając go w czwartej kolejce na odległość 22,26 m. W rzucie oszczepem z kolei złoty medal dał jej wynik 18,86 m.

O trzy złote krążki swoją kolekcję powiększyła także Renata Śliwińska. Srebrna medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata w pchnięciu kulą w konkurencji tej w grupie F40 ustanowiła w Bydgoszczy nowy rekord Europy. W oszczepie, który w Słubicach posłała na 23,17 m, tym razem triumfowała ze skromniejszym wynikiem 19,59 m. Tytuł w dysku w łączonych kategoriach niepełnosprawności 21-latka zagwarantowała sobie z kolei rezultatem 22,39 m, za co otrzymała 1039 pkt., zostając tym samym najlepszą zawodniczką mistrzostw w konkurencjach rzutowych. Tytuł najlepszego zawodnika w tej klasyfikacji powędrował zaś do Lecha Stoltmana (F55), któremu za 12-metrowe pchnięcie przyznanych zostało 988 „oczek”. Niesamowity progres poczyniła w ostatnim czasie rywalizująca w F33 Joanna Hańtzschel, która wynikiem 12,76 m aż o 1,09 m rozprawiła się z poprzednim rekordem globu w rzucie dyskiem. W konkurencji tej w łączonych grupach zgarnęła srebro, w kuli (5,80 m) i oszczepie (12,00 m) sięgnęła już natomiast po złoto.

Najbardziej wartościowy wynik punktowy w konkurencjach biegowych wśród panów uzyskał Mateusz Michalski (T13), który pokonał „setkę” w czasie 10,87 s (987 pkt.). Bardzo szybko królewski dystans przebiegła także Alicja Fiodorow (T47). Siedmiokrotna medalistka igrzysk paraolimpijkich przy mocno sprzyjającym wietrze wiejącym z prędkością +4,4 m/s uzyskała 12,57 s, co przeliczone zostało na 943 pkt. Królową biegów w Bydgoszczy jednak nie została. Tytuł ten trafił do potrójnej medalistki mistrzostw świata z Londynu – Joanny Mazur (T11), która dystans 800 metrów wraz z przewodnikiem Michałem Stawickim pokonała w 2:20,92 min (949 pkt.). W skokach natomiast nagrody dla najlepszych zawodników powędrowały do Macieja Lepiato (T44), który ósme z rzędu mistrzostwo Polski przypieczętował skokiem nad poprzeczką zawieszoną na wysokości 2,15 m (932 pkt.), oraz Anny Trener-Wierciak (T38), która w dal skoczyła 4,66 m (893 pkt.).

Poniżej prezentujemy wyniki uzyskane przez medalistów poszczególnych konkurencji (opracowanie własne).

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL