Paraolimpijczycy odliczają – 500 dni do igrzysk w Tokio!

W ponad czterdziestoletniej historii swoich startów polscy paraolimpijczycy meldowali się na podium letnich igrzysk aż 729 razy. Już za 500 dni w Tokio staną przed szansą powiększenia tego dorobku.

Pod koniec 2011 roku przedstawiona została wstępna lista miast-kandydatów ubiegających się o przyznanie praw do przyszłorocznych letnich igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. Swoje aspiracje do organizacji najważniejszej sportowej imprezy czterolecia potwierdziło sześć miast: Rzym, Madryt, Stambuł, Tokio, Ad-Dauha oraz Baku. Na początku 2012 roku nieoczekiwanie z walki o igrzyska wycofał się Rzym, podając za przyczynę rezygnacji brak funduszy na organizację zawodów. 23 maja 2012 roku obradujący w Quebec Komitet Wykonawczy MKOl oficjalnie odrzucił kandydatury Ad-Dauhy i Baku. Na placu boju pozostały zatem trzy miasta – Madryt, Stambuł i Tokio.

Największe szanse na powodzenie tej misji wróżono Japończykom mogącym się pochwalić ogromnym doświadczeniem w organizacji sportowych imprez. W ubiegłym stuleciu Tokio dwukrotnie wybierano na gospodarza letnich igrzysk. Po raz pierwszy ta wielomilionowa metropolia miała gościć najlepszych sportowców w 1940 roku, jednak w związku z zaangażowaniem w wojnę z Republiką Chińską japoński rząd podjął decyzję o wycofaniu się z ich organizacji. Wybuch drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 roku pokrzyżował medalowe szyki wszystkim zawodnikom. O igrzyskach nie mogło być zatem mowy.

Na swoją kolejną szansę Tokio musiało poczekać 24 długie lata. Te w 1964 roku przeprowadzono bez większych zakłóceń. Stolica Japonii zabiegała również o igrzyska w 2016 roku, odpadając wraz z Chicago w przedostatniej turze głosowania. Po latach starań udało im się dopiąć swego. Azjatycka kandydatura zrobiła wielkie wrażenie na wizytującej w marcu 2013 roku komisji MKOl. W takich okolicznościach decyzja obradujących pół roku później w Buenos Aires delegatów wydawała się być czystą formalnością. Podczas 125. sesji MKOl bój o igrzyska 2020 przypieczętowali triumfem nad tureckim Stambułem stosunkiem głosów 60:36.

W tym samym czasie myśli wszystkich sportowców ukierunkowane były na Rio de Janeiro, gdzie w 2016 roku miały odbyć się kolejne igrzyska. Do Brazylii powołano 90-osobową polską reprezentację paraolimpijską, której łupem padło łącznie 39 medali: 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. Biało-czerwoni poprawili tym samym swoje osiągnięcie sprzed czterech lat z Londynu, gdzie krążków było 36. W ogólnej klasyfikacji igrzysk przełożyło się to z kolei na dziesiątą pozycję. Największy wkład w ten dorobek mieli lekkoaleci, którzy na podium meldowali się siedemnastokrotnie.

Przygotowania do przyszłorocznych letnich paraigrzysk ruszyły pełną parą. Część zawodników znajduje się w trakcie długiego i zawiłego procesu zdobywania kwalifikacji. Pozostali ten etap wciąż mają jeszcze przed sobą. Ci, którzy najowocniej i najefektywniej wykorzystają ten czas, już za 500 dni spełnią swoje marzenia. Z orzełkiem na piersi oraz trzymanymi w dłoniach biało-czerwonymi flagami uczestniczyć będą w ceremonii otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio, a następnie zawalczą o lokaty na podium.

Walka o 540 kompletów medali

Dla najlepszych sportowców przyszłorocznych XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich rozgrywanych w terminie 25 sierpnia – 6 września przygotowano 540 kompletów medali. To o dwanaście zestawów więcej w porównaniu do poprzednich igrzysk w Rio de Janeiro. W stolicy Japonii przewiduje się start 4400 sportowców. Najliczniejszą grupę stanowić będą lekkoatleci, którzy powalczą o krążki w 168 konkurencjach. Po raz pierwszy w gronie paraolimpijskich dyscyplin powitane zostaną badminton oraz taekwondo. Z powodu niewystarczającego międzynarodowego zasięgu z programu wykreślone zostały zmagania żeglarzy oraz piłki nożnej w siedmioosobowym wydaniu. Poniżej wykaz paraolimpijskich dyscyplin rozgrywanych w Tokio wraz z limitami miejsc oraz zaplanowaną ilością medalowych konkurencji w każdej z nich.

Dyscyplina Liczba zawodników Liczba konkurencji Nazwa obiektu
Lekkoatletyka 1100 168 Stadion Olimpijski
Tenis stołowy 280 31 Tokyo Metropolitan Gymnasium
Badminton 90 14 Yoyogi National Stadium
Rugby na wózkach 96 1 Yoyogi National Stadium
Judo 138 13 Nippon Budokan
Podnoszenie ciężarów 180 20 Tokyo International Forum
Jeździectwo 78 11 Equestrian Park
Koszykówka na wózkach 264 2 Musashino Forest Sport Plaza,
Ariake Arena
Boccia 116 7 Ariake Gymnastics Centre
Tenis na wózkach 104 6 Ariake Tennis Park
Triathlon 80 8 Odaiba Marine Park
Piłka nożna 5-os. (blind football) 64 1 Aomi Urban Sports Park
Kajakarstwo 90 9 Sea Forest Waterway
Wioślarstwo 96 4 Sea Forest Waterway
Łucznictwo 140 9 Yumenoshima Park Archery Field
Pływanie 620 146 Tokyo Aquatics Centre
Siatkówka na siedząco 192 2 Makuhari Messe Hall A
Taekwondo 72 6 Makuhari Messe Hall B
Szermierka na wózkach 96 16 Makuhari Messe Hall B
Goalball 120 2 Makuhari Messe Hall C
Strzelectwo sportowe 154 13 Asaka Shooting Range
Kolarstwo Torowe 230 51 Izu Velodrome
Kolarstwo szosowe (start i meta) Fuji International Speedway
Razem 4400 540
Zobacz paraolimpijskie piktogramy!

Na 500 dni przed najważniejszą sportową imprezą czterolecia zaprezentowano oficjalne piktogramy przedstawiające każdą z paraolimpijskich dyscyplin. – Piktogramy zostały stworzone, aby pomóc ludziom pokonać bariery językowe dzięki wykorzystaniu rozpoznawalnych na całym świecie obrazów – możemy przeczytać na facebookowej stronie IPC. Projekt 23 logotypów zlecony został japońskiemu zespołowi kierowanemu przez Masaaki Hiromurę, zaś prace nad nimi trwały blisko dwa lata.

Medale z elektronicznych odpadów

Medale z recyklingu nie są nowością. Podczas ostatnich igrzysk w Rio de Janeiro do produkcji około 30% srebrnych oraz brązowych krążków wykorzystano materiały tego właśnie pochodzenia. W Tokio wszystkie trofea – zarówno dla sportowców pełno- jak i z niepełnosprawnością – zostaną wykonane z przetworzonych odpadów elektronicznych. Na „wagę złota” są smartfony, stare laptopy czy konsole play station. Urządzenia na ten cel przekazywali mieszkańcy stolicy, a specjalne pojemniki do ich gromadzenia postawiono na ulicach miasta w kwietniu 2017 roku. Operacja ta zakończyła się pełnym sukcesem. Już teraz śmiało można powiedzieć, że ilość zebranych urządzeń wystarczy do wytworzenia wszystkich olimpijskich oraz paraolimpijskich trofeów.

Japońskie dzieci pokochały Someity

Do konkursu na maskotkę igrzysk wpłynęło aż 2042 projektów. Liczba ta przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Komitet Organizacyjny Igrzysk wytypował trzy najlepsze prace, pozostawiając ostateczną decyzję co do wyboru uczniom japońskich szkół. Najmłodszym obywatelom najbardziej przypadł do gustu projekt Ryo Taniguchiego. Granatowo-biała Miraitowa jest symbolem igrzysk olimpijskich, zaś jej różowo-biały paraolimpijski odpowiednik nosi imię Someity. Nazwa Someity pochodzi od „Someiyoshino”, popularnej odmiany kwiatów wiśni oraz określenia „tak potężny”.  Na oficjalnej stronie igrzysk tokyo2020.org możemy przeczytać, że postać ta stanowi ucieleśnienie sportowców paraolimpijskich, którzy w dążeniu do wyznaczonego celu wykazują nadludzką moc.

Sztafeta z ogniem paraolimpijskim

Sztafeta niosąca paraolimpijski ogień ruszy 13 sierpnia. Jej punktem kulminacyjnym będzie zapalenie znicza podczas ceremonii otwarcia igrzysk na stadionie olimpijskim w Tokio. To wydarzenie z kolei zaplanowane zostało na dzień 25 sierpnia. Paraolimpijska pochodnia łączy w sobie japońską tradycję z nowoczesną technologią, a jej design nawiązuje do kwiatu wiśni, symbolu kraju.

Roboty na pomoc niepełnosprawnym

Tokijski Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich postanowił wdrożyć w życie projekt, którego głównym celem będzie zapewnienie jak najbardziej komfortowych warunków przybyłym na stadiony widzom. Specjalnie skonstruowane do tego celu przez koncern Toyota roboty zadbają o bezpieczeństwo osób poruszających się na wózkach, stając się ich przewodnikami po sportowych obiektach. Do ich zadań należało będzie też dostarczanie kibicom posiłków oraz napojów. Wyprodukowane przez Panasonic urządzenia Power Assist stanowić będą z kolei nieocenioną pomoc dla osób pracujących przy obsłudze zawodów, odpowiedzialnych m.in. za rozładunek i transport ciężkich przedmiotów.

Biało-czerwoni odliczają dni do Tokio – my również!

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL