Triathlon: Łukasz Wietecki piątym zawodnikiem na świecie

Łukasz Wietecki startujący wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą uplasował się w piątek na piątej pozycji w kategorii PTVI w rozgrywanych w Rotterdamie mistrzostwach świata w triathlonie.

Łukasz Wietecki, który na co dzień rywalizuje w grupie zawodników niedowidzących, jest sportowcem z powodzeniem łączącym bieganie z udziałem w zawodach triathlonowych. 33-latek rok 2017 zaliczyć może do udanych. W czerwcu wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą w austriackim Kitzbuhel sięgnął po brązowy medal triathlonowych mistrzostw Europy. Miesiąc później wystartował w Londynie w lekkoatletycznych mistrzostwach świata, z których wrócił z czwartą lokatą w biegu na 1500 metrów, piątą na 5000 metrów (w obu konkurencjach ustanowił nowe rekordy życiowe) oraz ósmą na 800 metrów.

Podczas piątkowego startu w Rotterdamie zawodnicy mieli do przepłynięcia 750 m, 19,4 km do przejechania na rowerze oraz 5 km do przebiegnięcia. Łukasz Wietecki wraz z towarzyszącym mu Tomaszem Domagałą w stawce dwunastu zawodników uplasował się na piątej pozycji. Do podium zawodnikowi gorzowskiego Startu zabrakło 48 sekund. Zwycięzcą, a co za tym idzie złotym medalistą mistrzostw świata w grupie zawodników niewidomych i niedowidzących (PTVI), został Brytyjczyk Dave Ellis, który drugiego na finiszu Amerykanina Aarona Scheidiesa pokonał o 12 sekund. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został reprezentant naszych wschodnich sąsiadów, Ukrainiec Wasyl Zakrewskij.

Wyniki:

1. Dave Ellis (Wielka Brytania) – B3 – 1:05:21 godz.
2. Aaron Scheidies (USA) – B2 – 1:05:33 godz.
3. Wasyl Zakrewskij (Ukraina) – B1 – 1:07:07 godz.
4. Hector Catala Laparra (Hiszpania) – B2 – 1:07:33 godz.
5.  Łukasz Wietecki (POLSKA) – B3 – 1:07:55 godz.
6. Jonathan Goerlach (Australia) – B2 – 1:09:04 godz.
7. Alen Kobilica (Słowenia) – B1 – 1:10:49 godz.
8. Arnaud Grandjean (Francja) – B2 – 1:11:10 godz.

***

Kategoria PTVI skupia zawodników z całkowitą lub częściową utrata wzroku, którzy do dyspozycji mają przewodnika. Dzieli się ona na:

• kat. B1 – tj. zawodnicy całkowicie niewidomi oraz z poczuciem światła, lecz bez możliwości rozpoznania przedmiotów lub ich zarysów bez względu na kierunek i odległość,
  • kat. B2 – tj. zawodnicy ze zdolnością rozpoznawania przedmiotów lub ich zarysów, ostrością wzroku 2/60 i/lub ograniczeniem pola widzenia w zakresie 5 stopni,
  • kat. B3 – tj. zawodnicy ze wzrokiem o ostrości od ponad 2/60 do 6/60 i/lub ograniczeniem pola widzenia od 5 do 20 stopni.