Miał być medal, a pozostał spory niedosyt i rozczarowanie. Witold Skupień zajął w Pekinie piątą pozycję w rozgrywanym na dystansie 20 kilometrów narciarskim biegu w stylu klasycznym. Szóste miejsce wybiegał z kolei Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim.
To właśnie w biegu na 20 kilometrów techniką klasyczną (grupa stojąca) Witold Skupień pokładał w Pekinie największe nadzieje. Marzył, by swoją sportową karierę zwieńczyć medalem, a ostatecznie przyszło mu obejść się smakiem. Polakowi nie brakowało woli walki i do pewnego momentu na trasie radził sobie całkiem nieźle, a strata do podium wynosiła ułamki sekundy. I kiedy wydawać by się mogło, że 32-latek na dobre nawiązał kontakt z czołówką, w drugiej części dystansu stopniowo zaczęło schodzić z niego powietrze. Zamiast upragnionego krążka pozostał ogromny niedosyt i w tym przypadku „tylko” piąte miejsce. Przed Skupniem dwie indywidualne szanse na zaspokojenie jego sportowych ambicji w nie do końca lubianej „łyżwie”, ale igrzyska rządzą się swoimi prawami i wiele może się jeszcze wydarzyć. Mistrzostwo paraolimpijskie powędrowało do mistrza świata z Prince George z 2019 roku, Japończyka Taiki Kawayoke, którego w trakcie biegu dopadł lekki kryzys. 21-latek na szczęście w porę zdołał się z nim uporać, na finiszu mocno w tyle zostawił dwóch Chińczyków, Jiayun Cai i Mingyang Qiu, którzy musieli zadowolić się odpowiednio srebrem i brązem.
Mnóstwo energii kosztował Piotra Garbowskiego bieg w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku, w którym wystąpił w asyście przewodnika Jakuba Twardowskiego. Na szóstym kilometrze nogi nieoczekiwanie odmówiły mu posłuszeństwa, jednak zejście z trasy kompletnie nie wchodziło w rachubę. Tylko siłą charakteru Garbowski przetrwał tę próbę i wyczerpany fizycznie i psychicznie dowiózł do mety szóstą lokatę. Bezapelacyjne zwycięstwo w stylu klasycznym odniósł Kanadyjczyk Brian McKeever, startując z przewodnikiem Russellem Kennedym. 42-latek z Calgary stanowi wzór sportowca, jest legendą i ambasadorem sportu paraolimpijskiego. Igrzyska w Pekinie są jego szóstymi i najprawdopodobniej ostatnimi w karierze, dlatego z każdego startu zamierza czerpać maksimum radości. Dziś do swojego imponującego dorobku dołożył czternaste złoto – to zarazem medal nr 18. zdobyty przez niego w paraigrzyskach. Podium z wyraźną stratą uzupełnili Amerykanin Jake Adicoff oraz Szwed Zebastian Modin.
O wielkim pechu może mówić również ścigający się na monoski Igor Sikorski, który podobnie jak wczoraj wypadł z trasy supergiganta i tym samym nie został sklasyfikowany w superkombinacji. Pozostaje głęboko wierzyć, że zła karta jeszcze się od niego odwróci. Przed naszym reprezentantem dwa najważniejsze w stolicy Chin starty – w slalomie oraz slalomie gigancie, w którym jest świeżo upieczonym wicemistrzem świata i brązowym medalistą paraolimpijskim z Pjongczangu. Najlepsze czasy zarówno w supergigancie jak i slalomie wykręcił dziś Norweg Jesper Pedersen, który konsekwentnie realizuje swój plan, by w każdej konkurencji zmieścić się w czołowej trójce. I trzeba przyznać, że wychodzi mu to znakomicie – dwukrotnie w stolicy Chin bowiem był pierwszy i raz dojechał do mety na drugim miejscu. Srebro i brąz dla Holendrów, Jeroena Kampschreura oraz Nielsa de Langena, którzy podobnie jak Pedersen znaleźli się w gronie zaledwie dziewięciu szczęśliwców spośród 24 zawodników z powodzeniem kończących oba przejazdy.
Wyniki:
Mężczyźni – bieg na 20 km techniką klasyczną (grupa stojąca):
- Taiki Kawayoke (Japonia) – 52:52,8 min
- Jiayun Cai (Chiny) +1:34,9 min
- Mingyang Qiu (Chiny) +1:36,9 min
—
5. Witold Skupień (POLSKA) +2:29,4 min
Mężczyźni – bieg na 20 km techniką klasyczną (zaw. z dysfunkcją wzroku):
- Brian McKeever (Kanada) – 55:36,7 min
- Jake Adicoff (USA) +3:17,7 min
- Zebastian Modin (Szwecja) +4:28,7 min
—
6. Piotr Garbowski (POLSKA) +10:24,0 min
Mężczyźni – superkombinacja (grupa siedząca):
- Jesper Pedersen (Norwegia) – 1:50,23 min
- Jeroen Kamspchreur (Holandia) +0,28 s
- Niels de Langen (Holandia) +3,18 s
—
Igor Sikorski (POLSKA) – nie ukończył
____________
Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski