„Pierwsza Brygada” walcząca w składzie Michał Nalewajek, Beata Wasilczuk, Wiera Wojewodina oraz Jakub Kochan zwyciężyła w rozgrywanych już po raz osiemnasty drużynowych integracyjnych zawodach szermierczych w szpadzie na wózkach. Impreza odbyła się na warszawskim AWF-ie 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Drużynowe integracyjne zawody szermiercze to impreza doskonale wpisująca się w ideę integracji w sporcie i poprzez sport. Gospodarzem zawodów jest Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa, a wśród uczestników corocznych turniejów nie brakuje medalistów mistrzostw świata i Europy oraz igrzysk paraolimpijskich, a także pełnosprawnych szermierzy. Wszystkie pojedynki rozgrywane na przystosowanych do walk wózkach szermierczych, a ewentualne różnice wynikające z poziomu sportowego uczestników niwelowane są poprzez zastosowanie handicapów punktowych.
Zgodnie z tradycją na czas trwania turnieju poszczególnym drużynom nadawane zostają patriotycznie brzmiące nazwy (takie jak „Orlęta Lwowskie”, „Cichociemni”, „Batalion GROM”, „Warszawskie Dzieci”, „Pierwsza Brygada” czy „Żołnierze Wyklęci”) nawiązujące do najważniejszych historycznych wydarzeń z okresu prowadzenia walk niepodległościowych, powstańczych oraz zrywów narodowo-wyzwoleńczych. Wszystkie pojedynki odbywają się w duchu przyjaźni i braterstwa, którym przyświecają zasady fair play, a wyjątkowego charakteru całemu wydarzeniu nadaje akompaniament patriotycznych pieśni.
W tym roku do rywalizacji o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji turnieju przystąpiło dziesięć drużyn. Podzielone na dwie grupy walczyły ze sobą o możliwie najkorzystniejsze rozstawienie w pucharowej części zmagań, a składy poszczególnych ekip w drodze losowania wyłonione zostały przez Komisję Techniczną. Do finału turnieju ostatecznie awansowali „Pierwsza Brygada” reprezentowana przez dwukrotnego paraolimpijskiego medalistę Michała Nalewajka, Beatę Wasilczuk, Wierę Wojewodinę i Jakuba Kochana, a także „Batalion Zośka”, którego szeregi zasilili trener kadry paraolimpijskiej Zbigniew Rybak, Patryk Banach oraz Wanda Walecka. W najważniejszym pojedynku dnia „Pierwsza Brygada” pokonała różnicą dziesięciu trafień 45:35 „Batalion Zośka”. Na podium wskoczyły również zespoły „Batalionu GROM” oraz „Piłsudczyków”, które podobnie jak finaliści otrzymały pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe.
Podium turnieju drużynowego:
? „Pierwsza Brygada” – Michał Nalewajek, Beata Wasilczuk, Wiera Wojewodina, Jakub Kochan
? „Batalion Zośka” – Zbigniew Rybak, Patryk Banach, Wanda Walecka
? „Piłsudczycy” – Michał Jałocha, Wojciech Lewandowski, Bartłomiej Balsam
? „Batalion GROM” – Arkadiusz Dolega, Aleksandra Wicik-Żurek, Norbert Całka