Pierwsze złoto dla Polski! Bieganowska mistrzynią świata. Rekordowe rzuty Kornobys i Kotłowskiej

Trzy medale wpadły na konto Polski w sesji porannej czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata. Mistrzowski tytuł już po raz czwarty z rzędu na dystansie 1500 metrów wywalczyła Barbara Bieganowska. Brązowe krążki okraszone odpowiednio nowymi rekordami świata i Europy zgarnęły na rzutni Lucyna Kornobys wraz z Faustyną Kotłowską.

Po pierwsze złoto dla Polski (i miejmy nadzieję jedno z wielu) sięgnęła w biegu na 1500 metrów w klasie T20 (niepełnosprawność intelektualna) Barbara Bieganowska. Dla Polki to czwarty z rzędu tytuł mistrzyni świata w tej specjalności, dwukrotnie w tej konkurencji wywalczyła również tytuł mistrzyni paraolimpijskiej. W niedzielnym finale uzyskała czas 4:36,10 min, pewnie zostawiając za sobą Ukrainkę Liudmiłę Danylinę (4:40.86 min) oraz Węgierkę Ilonę Biacsi (4:43.16 min). Na ósmym miejscu w dziesięcioosobowej stawce uplasowała się Arleta Meloch (4:55.14 min). Polka wywalczyła również kwalifikację dla kraju na przyszłoroczne igrzyska paraolimpijskie w Tokio.

Kornobys na podium

Rzut oszczepem tak jak dwa lata temu w klasie niepełnosprawności F33/34 przyniósł Polsce brąz mistrzostw świata. Lucyna Kornobys w łączonym konkursie ustanowiła rekord świata w klasie F33, którą reprezentuje. Niestety brak przelicznika punktowego sprawił, że wynik 16,99 m dał jej trzecie miejsce w stawce. Dwie czołowe lokaty zajęły przedstawicielki klasy niepełnosprawności F34 (grupa siedząca o najmniejszym stopniu niepełnosprawności). Triumfowała Chinka Lijuan Zou z wynikiem 19,33 m, zaś druga była Finka Marjaana Heikkinen (18,52 m). W gronie ośmiu zawodniczek ostatnia była Joanna Oleksiuk, jednak na pocieszenie 27-latka osiągnęła nową życiówkę w konkursie łączonym 12,09 m. Kornobys tym samym zdobyła kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie.

Kotłowska z rekordem Europy!

Świetnie zaprezentowała się Faustyna Kotłowska. Zawodniczka wystartowała w finale rzutu dyskiem F64. W najlepszej próbie Polka przez dłuższy czas plasowała się na czwartej pozycji, w piątej próbie uzyskała wynik 33,53 m, co przesunęło ją na trzecią lokatę. Wynik osiągnięty przez nią jest nowym rekordem Europy. Dunka Kristel Walther nie przerzuciła naszej zawodniczki w ostatniej próbie, z wynikiem 33,41 m zakończyła zmagania na czwartej lokacie. Obie panie reprezentowały klasę F64. Dwie pierwsze zawodniczki to przedstawicielki klasy niepełnosprawności F44. Chinka Juan Yao sięgnęła po złoto z wynikiem 38,78 m, a druga Australijka Sarah Edmiston srebro przypieczętowała rekordem swojego kontynentu – 36,43 m.

Wietecki siódmy, Ciuksza bez finału na „setkę”

Ośmiu zawodników stanęło do rywalizacji w pchnięciu kulą w klasie F12. Nasz zawodnik Marek Wietecki z wynikiem 12,68 m uplasował się na siódmej lokacie. Triumfował ku uciesze zespołu Ukrainy – Roman Danyliuk z rekordem świata 16,69m. Srebro zdobył Kim Lopez Gonzalez z Hiszpanii (15,59 m), a brąz Elbek Sultonov z Uzbekistanu (15,39 m).

Szesnastu zawodników wystartowało na 100 metrów w klasie niepełnosprawności T36. Krzysztof Ciuksza niestety mimo życiówki 12,51 s zajął dziesiątą lokatę i nie awansował do ośmioosobowego finału. Aż trzech zawodników złamało w eliminacjach 12,00 s. Chińczyk Yifei Yang uzyskał 11,91 s, Alexis Sebastian Chavez -11,95 s (nowy rekord Ameryki), a Malezyjczyk Mohamad Ridzuan Mohamad Puzi – 11,98 s.

———–

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL