Pływacy powalczą na Maderze o medale mistrzostw Europy

Miasto Funchal na wyspie Madera po pięciu latach zostało gospodarzem mistrzostw Europy w pływaniu. Portugalskie mistrzostwa wskażą części biało-czerwonym, na jakim etapie są przed igrzyskami paraolimpijskimi, a dla niektórych będą stanowić najważniejszą imprezę sezonu. Zawody potrwają od 16 do 22 maja.

Na mistrzostwa Europy udało się 15 naszych reprezentantów; jedenastu pływaków: Jacek Czech (S2), Przemysław Drąg (S11), Michał Golus (S8), Igor Hrehorowicz (S9), Adrian Jastrzębski (S13), Rafał Kalinowski (S10), Wojciech Makowski (S11), Alan Ogorzałek (S10), Juliusz Trochimczuk (S2), Kamil Rzetelski (S13), Kamil Otowski (S3), oraz cztery panie: Zuzanna Boruszewska (S9), Oliwia Jabłońska (S10), Joanna Mendak (S13), Aleksandra Ochtera (S10). Trudno ocenić, jak może wyglądać dorobek medalowy, bowiem jest to pierwsza tak ważna impreza międzynarodowa (obsadzona również przez zawodników spoza Europy) po przerwie spowodowanej przez COVID-19. W tych okolicznościach dyspozycja zarówno Polaków jak i rywali pozostaje zagadką. Dla części zawodników będzie to sprawdzian formy przed igrzyskami paraolimpijskimi, tak więc szczyt formy ma być osiągnięty w Tokio. Tam mamy prawo wystawić sześciu pływaków i dwie pływaczki. Warto zatem przyjrzeć się przygotowaniom naszych medalowych nadziei, a więc Jacka Czecha, Michała Golusa czy Oliwii Jabłońskiej – naszych medalistów mistrzostw świata z 2019 roku.

Na poprzednich mistrzostwach Europy w Dublinie w 2018 roku biało-czerwoni spisali się bardzo dobrze, zdobywając trzynaście medali! Czterokrotnie Polacy stawali na najwyższym stopniu podium – dwukrotnie sztuki tej dokonał Michał Golus, bohater naszej kadry na tamtej imprezie, który był bezkonkurencyjny na 50 i 100 metrów stylem dowolnym (S8), Jacek Czech na 100 metrów grzbietem (S2) oraz Oliwia Jabłońska na 400 metrów stylem dowolnym (S10). Dodatkowo zdobyliśmy pięć srebrnych medali. Z drugiej lokaty dwukrotnie cieszył się Wojciech Makowski (100 metrów stylem grzbietowym oraz dowolnym – S11), drugi w sprincie grzbietem (S2) był Jacek Czech, a na 100 metrów motylkiem (S10) po srebro popłynęła Oliwia Jabłońska.  Ostatni piąty srebrny medal wywalczył na 100 metrów stylem motylkowym Michał Golus (S8). Dorobek medalowy uzupełniły cztery brązy: dwa Kamila Rzetelskiego na 50 metrów stylem dowolnym i setkę delfinem (S13) oraz po jednym Wojciecha Makowskiego w sprincie stylem dowolnym (S11) i Jacka Czecha na 200 metrów kraulem (S2). Dominatorami na pływalni okazali się Ukraińcy, którzy zdobyli 106 medali (33-44-29). Medale zdobywało 28 państw.

Pięć lat temu Funchal okazało się gościnne

Na poprzednich mistrzostwach Europy w Funchal w 2016 roku biało-czerwoni wywalczyli jedno złoto. Bezkonkurencyjny na 100 metrów stylem grzbietowym (S11) okazał się wówczas Wojciech Makowski, który dodatkowo sięgnął po brąz na tym samym dystansie w stylu dowolnym. Ponadto Jacek Czech był drugi na 50 metrów stylem grzbietowym (S2), Patryk Biskup zdobył srebro na setkę grzbietem (S9), a Patryk Karliński uzyskał trzeci czas na 400 metrów w stylu dowolnym (S10). Wśród pań po srebro na 400 metrów kraulem sięgnęła Oliwia Jabłońska (S10), a  brąz na 50 metrów stylem dowolnym (S13) zdobyła Joanna Mendak. Obie panie dorzuciły również srebrne medale w swoich kategoriach niepełnosprawności na 100 metrów delfinem. Paulina Woźniak, która aktualnie zrobiła sobie przerwę od pływania, wówczas uzyskała drugi wynik na 200 metrów stylem zmiennym (SM9). Złoto, siedem srebrnych medali i trzy brązy dały w klasyfikacji medalowej jedenaste miejsce. Triumfowała Ukraina z imponującym dorobkiem 45 złotych, 34 srebrnych i 31 brązowych krążków. Na podium meldowali się przedstawiciele 29 narodowości.

Kategorie niepełnosprawności w pływaniu

Wyróżniamy pięć stylów pływackich: dowolny, grzbietowy, motylkowy, klasyczny i zmienny, które oznaczone są następującymi symbolami:

S – styl dowolny, grzbietowy i motylkowy,
SB – styl klasyczny,
SM – stylu zmienny.

Ze względu na zróżnicowany stopień niepełnosprawności zawodników dokonany został podział na następujące klasy niepełnosprawności:

S1/SB1 – zawodnicy poruszający się na wózkach, mający charakteryzujący się znaczącą utratą siły mięśni, a także brakiem kontroli w kończynach dolnych i górnych, część z nich może mieć także ograniczoną kontrolę tułowia (np. tetraplegicy).

S2/SB1 – pływacy używający w wodzie przede wszystkim siły ramion. Funkcje ich nóg, tułowia i dłoni są ograniczone z powodu tetraplegii bądź problemów z koordynacją.

S3/SB2 – zawodnicy po amputacjach obu nóg i ramion, którzy w wodzie używają siły ramion, ich nogi i ramiona nie spełniają swojej funkcji; zawodnicy z tej grupy mają problemy z koordynacją wszystkich kończyn.

S4/SB3 – pływacy używający siły ramion, ich dłonie spełniają swą funkcjonalność, ale nie korzystają z siły tułowia i nóg; pływacy po amputacjach trzech kończyn.

S5/SB4 – zawodnicy z niedoborem wzrostu i oraz dodatkową niepełnosprawnością; zawodnicy z porażeniem mięśni jednej strony ciała (hemiplegia) lub z paraplegią.

S6/SB5 – pływacy z niedoborem wzrostu; zawodnicy po amputacji obu ramion lub zaburzeniami koordynacji jednej strony ciała w stopniu umiarkowanym.

S7/SB6 – zawodnicy po amputacji jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po przeciwnych stronach ciała; pływacy z paraliżem jednego ramienia i jednej nogi znajdujących się po tej samej stronie ciała; pływacy z pełną koordynacją rąk i tułowia, lecz z częściową funkcją nóg.

S8/SB7 – pływacy po amputacji jednego ramienia, ze znaczącymi ruchowymi ograniczeniami w obrębie stawu biodrowego, kolana oraz kostki.

S9/SB8 – zawodnicy z ograniczeniami ruchowymi w obrębie stawów jednej nogi lub po amputacjach obu nóg poniżej kolan.

S10/SB9 – pływacy posiadający minimalną niepełnosprawność fizyczną, która wciąż daje im prawo do startu w zawodach niepełnosprawnych; minimalna niepełnosprawność w tym przypadku może dotyczyć braku jednej dłoni lub ograniczonego zakresu ruchów w obrębie stawu biodrowego.

S/SB11 – zawodnicy z bardzo niską ostrością widzenia i/lub z brakiem postrzegania światła.

S/SB12 – pływacy z lepszą ostrością widzenia niż S/SB11 i/lub z polem widzenia nie większym niż 5 stopni.

S/SB13 – zawodnicy z najlepszą z możliwych ostrości widzenia wciąż dających im prawo startu z osobami niepełnosprawnymi i/lub posiadający pole widzenia nieprzekraczające 20 stopni.

S/SB14 – pływacy z niepełnosprawnością intelektualną.

————

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL