Ta informacja z pewnością zainteresuje sympatyków futbolu! Reprezentacja Polski niesłyszących w futsalu kobiet wywalczyła w Szwajcarii tytuł wicemistrzyń świata. Biało-czerwone w przekroju całego turnieju przegrały zaledwie jedno spotkanie, ulegając w wielkim finale 0:4 faworyzowanym Brazylijkom.
Gospodarzem czwartej edycji mistrzostw świata Głuchych w futsalu kobiet i mężczyzn, które rozegrano w terminie 9-16 listopada, była szwajcarska miejscowość Winterthur. W najważniejszym turnieju wystartowało dwanaście żeńskich oraz szesnaście męskich drużyn. Ogromne nadzieje pokładano w występie naszej kobiecej reprezentacji, która przed rokiem sensacyjnie sięgnęła w fińskim Tampere po złoto mistrzostw Europy, pokonując w finale zaledwie jedną bramką 6:5 silną ekipę z Niemiec. Sukces biało-czerwonych odbił się szerokim echem w polskim środowisku. O spektakularnym wyczynie naszych pań otwierającym im przy okazji drogę na tegoroczny czempionat rozpisywały się w samych superlatywach wszystkie liczące się w naszym kraju serwisy sportowe.
Podopieczne trenera Aleksandra Opaczewskiego w stu procentach wywiązały się z założeń taktycznych i jak burza przeszły przez grupową fazę rozgrywek. Pierwszą lokatę w grupie dającą im miejsce w ósemce mistrzostw świata przypieczętowały zwycięstwami nad Finkami (11:1), Szwedkami (7:3) oraz Japonkami (6:4). Triumf po trzymającej w napięciu do ostatnich sekund walce z reprezentantkami Sbornej, z którymi rozprawiły się ostatecznie 3:2, otworzył im drogę do medalowej strefy. W półfinale czekały na nasze panie Holenderki, które pomimo usilnych starań dwukrotnie zdołały wpakować Polkom piłkę do siatki, tracąc przy tym pięć bramek. Biało-czerwone dumnie kroczące od wygranej do wygranej zatrzymane zostały dopiero w finale przez Brazylijki, przegrywając ostatecznie z Canarinhos 0:4. Brązowy kruszec wywalczyły Niemki, pokonując w meczu o trzecie miejsce 5:4 ekipę Oranje.
Srebro globalnego czempionatu obok ubiegłorocznego mistrzostwa kontynentu to kolejne, niezwykle cenne doświadczenie w kontekście zbliżających się letnich igrzysk Głuchych, podczas których za niespełna dwa lata nasze piłkarki bronić będą na otwartej przestrzeni wywalczonego w Samsunie tytułu wicemistrzyń olimpijskich.
Skład kobiecej reprezentacji: Emilia Althoff (Korona Szczecin), Wiktoria Aumiiller (Spartan Lublin), Paulina Prusinowska (Mazowsze Warszawa), Marta Kaczmarczyk (Mazowsze Warszawa), Julia Kopińska (Spartan Lublin), Volha Siarko (Mazowsze Warszawa), Justyna Siwek (Korona Szczecin), Agnieszka Boćkowska (Mazowsze Warszawa), Joanna Kaczmarczyk (Mazowsze Warszawa), Lidia Maziarz (Mazowsze Warszawa), Paulina Suchorowska (Mazowsze Warszawa), trener: Aleksander Opaczewski.
Panowie na trzynastej lokacie
Męska reprezentacja prowadzona przez trenera Piotra Ożóga nie zdołała nawiązać wyrównanej walki ze światową czołówką, zajmując w gronie szesnastu ekip trzynastą lokatę. Biało-czerwoni na trzy grupowe potyczki zdołali rozstrzygnąć na swoją korzyść zaledwie jedną. Po wyrównanej walce pokonali 5:4 ekipę z Kraju Kwitnącej Wiśni, natomiast poza ich zasięgiem okazały się reprezentacje Rosji (2:5) oraz Brazylii (0:7). W ostatnich dwóch spotkaniach decydujących o rozkładzie sił w dolnej części tabeli (miejsca 13-16.). Polacy wygrali 5:0 z Irańczykami, a następnie większych problemów nie sprawili im Białorusini, z którymi rozprawili się 7:3. Mistrzostwo globu zgarnęli Hiszpanie, triumfując 5:4 nad zespołem gospodarzy. Brąz po mającym jednostronny przebieg spotkaniu zgarnęli Rosjanie, ustalając jego wynik ze Szwecją na 11:1.
Skład męskiej reprezentacji: Damian Bieniak (Mazowsze Warszawa), Jakub Ferdynus (Mazowsze Warszawa), Jakub Guz (Spartan Lublin), Sebastian Guz (Spartan Lublin), Jan Paczyński (Spartan Lublin), Kamil Szymański (Bagry Kraków), Marcin Szymański (Mazowsze Warszawa), Karol Wanot (Mazowsze Warszawa), Adam Wojewoda (Bagry Kraków), Adam Żurek (Świt Wrocław), trener: Piotr Ożóg.
————
Fot.: Fanpage reprezentacji Polski niesłyszących w piłce nożnej.