Sprint przez paraolimpijską historię: Vancouver 2010

Vancouver, ósme pod względem wielkości portowe miasto usytuowane w zachodniej części Kanady, było gospodarzem X Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich. Były to drugie w historii igrzyska, które zawitały do Ameryki, osiem lat wcześniej tego zaszczytu dostąpiło Salt Lake City.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Do największej aglomeracji prowincji Kolumbia Brytyjska w dniach 12-21 marca 2010 roku zjechało łącznie 502 niepełnosprawnych sportowców z 44 krajów. Polska reprezentowana była przez 12 zawodników (9 mężczyzn i 3 kobiety), którzy o jak najwyższe lokaty rywalizowali w trzech dyscyplinach. Organizatorzy igrzysk przygotowali łącznie 64 komplety krążków, o sześć więcej niż cztery lata wcześniej w Turynie. Blisko połowę z nich (trzydzieści) rozdano trzem najlepszym alpejczykom w każdej z kategorii. Odpowiednio 20 i 12 konkurencji rozegranych zostało w ramach narciarstwa biegowego oraz biathlonu. Na miłośników hokeja na sledżach, a także curlingu na wózkach czekało natomiast po jednym komplecie medali.

Na czele medalowej klasyfikacji znaleźli się Niemcy. Nasi sąsiedzi zza Odry sięgnęli w Kanadzie po 24 krążki: 13 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych. Tuż za nimi z jednym złotem mniej na koncie, lecz z imponującą ilością 38 miejsc w pierwszej trójce, znaleźli się Rosjanie, którzy dodatkowo 16-krotnie stawali na drugim stopniu podium i 10-krotnie na stopniu trzecim. Na trzeciej pozycji natomiast z dorobkiem 19 medali (10-5-4) uplasowali się gospodarze tych igrzysk (28-19-25). 12-osobowej reprezentacji Polski tym razem nie było dane wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Katarzyna Rogowiec, która cztery lata wcześniej błyszczała na trasach Cesana San Sicario, sięgając po dwa złote krążki w biegach na 5 i 15 kilometrów, w Vancouver zadowolić się musiała brązem na dłuższym z dystansów. Był to zarazem jedyny polski akcent na podium Kanadzie. Kolejne dwa najlepsze wyniki niedające jednak medalu również należały do Rogowiec. Poza trzecią lokatą urodzona w 1977 roku zawodniczka była jeszcze czwarta w biathlonowym biegu na 12,5 km oraz piąta w sprinterskim biegu pościgowym rozgrywanym na odcinku długości 3 kilometrów. W klasyfikacji medalowej ujętych zostało łącznie 21 krajów. Polska z jedną trzecią lokatą ex aequo z Czechami uplasowała się na 20. pozycji.

Zobacz:  MŚ w szermierce na wózkach: Chińska dominacja w Cheongju, biało-czerwoni poza ósemką
Klasyfikacja medalowa X Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver. Opracowanie własne na podstawie danych zamieszczonych na stronie IPC

Najbardziej utytułowanymi zawodniczkami zimowych igrzysk paraolimpijskich w Vancouver zostały Kanadyjka Lauren Woolstencroft i Niemka Verena Bentele. Obie panie zgromadziły na swoim koncie po pięć złotych krążków. Pierwsza z nich „rozbiła bank” w narciarstwie alpejskim. Biorąc pod uwagę występy reprezentantów „Klonowego Liścia” w zmaganiach na śniegu, to wynik ten czyni ją numerem jeden w tym kraju, jeśli chodzi o ilość złotego kruszcu wywalczonego podczas jednych igrzysk. Bentele z kolei pięciokrotnie święciła triumfy w biathlonie oraz biegach narciarskich. Tuż za duetem kanadyjsko-niemieckim ex aequo na trzecim miejscu z dorobkiem czterech złotych medali i jednego srebra sklasyfikowani zostali Rosjanin Irek Zaripow oraz rodak Bentele, Gerd Schoenfelder, który tym samym wskoczył na drugą pozycję w klasyfikacji wszech czasów zimowych igrzysk paraolimpijskich. Niekwestionowaną liderką tego zestawienia jest pochodząca z Norwegii Ragnhild Myklebust. Ta urodzona w Oslo zawodniczka w latach 1988-2002 wywalczyła aż 27 medali w trzech różnych dyscyplinach (biegi narciarskie, biathlon, łyżwiarstwo szybkie na sledżach): 22 złote, 3 srebrne i 2 brązowe. Będący królem sportów zimowych Schoenfelder na podium igrzysk w latach 1992-2010 meldował się 22 razy (16-4-2). Bentele natomiast, dla której starty w Vancouver stanowiły zwieńczenie trwającej 12 lat przygody z igrzyskami paraolimpijskimi, z dorobkiem szesnastu miejsc na podium (12-2-2) w klasyfikacji tej zajmuje wysokie, szóste miejsce.

Multimedaliści X Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Vancouver. Opracowanie własne na podstawie danych zamieszczonych na stronie IPC

Zimowe igrzyska paraolimpijskie (kliknij na miejscowość, aby przeczytać więcej): Örnsköldsvik 1976, Geilo 1980, Innsbruck 1984, Innsbruck 1988, Albertville 1992, Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turyn 2006, Vancouver 2010, Soczi 2014.

Polacy na igrzyskach w Vancouver

Wyniki, które publikujemy poniżej, opracowane zostały na podstawie danych zamieszczonych na stronie www.paralympic.org. Jak już wcześniej zostało wspomniane, reprezentacja Polski swą kanadyjską przygodę zakończyła z jednym brązowym krążkiem.

BRĄZ – Katarzyna Rogowiec – biegi narciarskie, 15 km (grupa zaw. stojących)

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL