PŚ w kolarstwie: Dziewięć medali kolarzy na inaugurację pucharowego sezonu

Złoto ścigających się na tandemie Iwony Podkościelnej i Aleksandry Tecław oraz srebro duetu Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka to dorobek polskich kolarzy w ostatnim dniu pucharowych startów we włoskiej Corridonii. Biało-czerwona reprezentacja wywalczyła ostatecznie w pierwszych w nowym sezonie zawodach Pucharu Świata dziewięć krążków, po trzy z każdego koloru.

O dobre humory w polskiej ekipie w czwartym dniu, który upłynął pod znakiem wyścigów ze startu wspólnego oraz zmagań sztafet, zadbały rywalizujące na tandemie Iwona Podkościelna wraz z pilotem Aleksandrą Tecław oraz Justyna Kiryła z pilotem Barbarą Borowiecką. Oba nasze duety zdominowały piątkową czasówkę, zgarniając dwie najwyżej punktowane pozycje. Podkościelna i Tecław to złote medalistki paraolimpijskie z Rio de Janeiro w starcie wspólnym i jak na mistrzynie przystało swoją moc pokazały również w dzisiejszych zawodach. Drugie w Corridonii zwycięstwo na dystansie 63,7 km przypieczętowały wynikiem 2:01:33 godz. Ich przewaga nad drugimi w stawce dziewięciu par Kiryłą i Borowiecką wyniosła 2:16 min, a trzecie na mecie Brazylijki Marcia Ribeiro Goncalves Fanhani/Cristiane Pereira da Silva okazały się wolniejsze od polskich liderek Pucharu Świata o 4:22 min.

Tym razem poza podium w stawce piętnastu klasyfikowanych tandemów uplasowali się Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Walka o końcową victorię w liczących 81,9 km zawodach rozegrała się na ostatnich metrach wyścigu. W gronie pozostających w grze o zwycięstwo pięciu duetów znaleźli się również biało-czerwoni, którzy wpadli na metę na piątym miejscu ze słabszym o sześć sekund czasem od najszybszych dziś Holendrów. Ze złota w wyścigu ze startu wspólnego cieszą się Tristan Bangma i Patrick Bos, który osiągnęli na finiszu taki sam wynik – 2:13:06 godz. jak ich rodacy, Vincent ter Schure wraz z Timo Fransenem. Na najniższym stopniu podium stanęli przedstawiciele gospodarzy, Ivano Pizzi/Ricccardo Panizza tracący do Pomarańczowych dwie sekundy.

Piątą lokatę w wyścigach sztafet (13,5 km) zajęło dziś także startujące na handbike’ach polskie trio w składzie Rafał Szumiec, Renata Kałuża oraz Rafał Wilk. Od podium dzieliła ich minuta i 22 sekundy. Dwie pierwsze lokaty zgarnęli Amerykanie. Zwycięstwo świętował tercet Ryan Pinney/Alicia Dana/Alfredo Delossantos finiszujący z czasem 23:26 min. Druga reprezentacja USA, której szeregi zasilili Brandon Lyons, William Groulx oraz David Berling, wykręciła wolniejszy o siedem sekund wynik. Trzecią lokatę na jedenaście sklasyfikowanych ekip wywalczyli gospodarze Pucharu Świata: Alessandro Zanardi, Vittorio Podesta i Francesca Porcellato (+18 s).

Przed południem na trasę wyścigu ze startu wspólnego grup C1-C5 wyjechało troje naszych reprezentantów. Do mety zdołał dojechać jedynie rywalizujący w C5 Piotr Bloma, który na trasie 72,8 km został zdublowany przez celebrującego złoto Daniela Abrahama Gebru z Holandii. W 19-osobowej stawce polski kolarz był siedemnasty. Podium w tej kategorii uzupełnili Brazylijczyk Lauro Cesar Mouro Chaman oraz Francuz Dorian Foulon (Francja).

Swojego punktowego dorobku nie powiększyła tym razem piątkowa triumfatorka czasówki w C5 Anna Harkowska. Pięciokrotna paraolimpijska wicemistrzyni była jedyną zawodniczką w dziewięcioosobowej grupie niekończącą rywalizacji. Dystans 54,6 km najszybciej pokonała Niemka Kerstin Brachtendorf, która wpadła na finisz, mając znaczną przewagę nad sklasyfikowanymi odpowiednio na drugiej i trzeciej lokacie Amerykanką Samanthą Bosco oraz Włoszką Eleonorą Mele.

Los Harkowskiej podzielił również ścigający się w C3 Zbigniew Maciejewski. Tu z kolei najlepiej spisał się Niemiec Steffen Warias, który przejechał  63,7 km o cztery sekundy szybciej od drugiego na „kresce” reprezentanta gospodarzy Fabio Anobile. Trzecie miejsce wśród sklasyfikowanych ostatecznie szesnastu panów zajął Kolumbijczyk Esneider Munoz Marin.

Biało-czerwoni opuszczają zatem Corridonię z dorobkiem dziewięciu krążków: trzech złotych, trzech srebrnych oraz trzech brązowych. W medalowej klasyfikacji Pucharu Świata wywindowało ich to na szóstą pozycję.

Medale dla Polski:

Złoto (3):

Anna Harkowska – jazda na czas (C5)
Iwona Podkościelna, pilot Aleksandra Tecław – jazda na czas (tandemy B)
Iwona Podkościelna, pilot Aleksandra Tecław – start wspólny (tandemy B)

Srebro (3):

Justyna Kiryła, pilot Barbara Borowiecka – jazda na czas (tandemy B)
Justyna Kiryła, pilot Barbara Borowiecka – start wspólny (tandemy B)
Marcin Polak, pilot Michał Ładosz – jazda na czas (tandemy B)

Brąz (3):

Rafał Wilk – jazda na czas (H4)
Renata Kałuża – jazda na czas (H3)
Renata Kałuża – start wspólny (H3)

Wyniki niedzielnej rywalizacji:

Kobiety tandemy B:

 1. Iwona Podkościelna/Aleksandra Tecław (POLSKA) – 2:01:33 godz.
 2. Justyna Kiryła/Barbara Borowiecka (POLSKA) +2:16 min
 3. Marcia Ribeiro Goncalves Fanhani/Cristiane Pereira da Silva (Brazylia) +4:22 min

Mężczyźni tandemy B:

 1. Tristan Bangma/Patrick Bos (Holandia) – 2:13:06 godz.
 2. Vincent ter Schure/Timo Fransen (Holandia) +0,0 s
 3. Ivano Pizzi/Riccardo Panizza (Włochy) +3 s

  5. Marcin Polak/Michał Ładosz (POLSKA) +6 s

Sztafeta handbike:

 1. USA1 – 23:26 min
 2. USA2 + 7 s
 3. Włochy1 +18 s

  5. POLSKA (Rafał Szumiec, Renata Kałuża, Rafał Wilk) +1:30 min

Kobiety C5:

 1. Kerstin Brachtendorf (Niemcy) – 1:45:45 godz.
 2. Samantha Bosco (USA) +40 s
 3. Eleonora Mele (Włochy) +2:22 min

  Anna Harkowska (POLSKA) nie ukończyła

Mężczyźni C5:

 1. Daniel Abraham Gebru (Holandia) – 2:00:28 godz.
 2. Lauro Cesar Mouro Chaman (Brazylia) +11 s
 3. Dorian Foulon (Francja) +4:14 min

  17. Piotr Bloma (POLSKA) +1 okrążenie

Mężczyźni C3:

 1. Steffen Warias (Niemcy) – 1:56:26 min
 2. Fabio Anobile (Włochy) +4 s
 3. Esneider Munoz Marin (Kolumbia) +2:14 min

  Zbigniew Maciejewski (POLSKA) nie ukończył

————

Fot.: Natalia Kożuch.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL