Rafał Czuper – tenis stołowy (singiel, kl. 2)

Tenis stołowy: Szesnaście medali Polaków we Włoszech!

Szesnaście medali to dorobek polskich tenisistów podczas zmagań we włoskim Lignano. Biało-czerwoni czterokrotnie sięgali po złoto. Pierwsze lokaty zajmowali Rafał Czuper, Dorota Bucław, Karolina Pęk oraz w rywalizacji drużynowej Marek Chybiński i Damian Fira. Zawody we Włoszech były zawodami kwalifikacyjnymi do igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku.

Po złoty medal sięgnął w pięknym stylu Rafał Czuper. W klasie 2. wystąpiło 27 zawodników. W fazie grupowej Polak wygrał trzy pojedynki, tracąc zaledwie seta. Dzięki dobremu występowi w fazie grupowej miał wolny los w 1/8 finału. Następnie pokonał 3:0 Francuza Vincentego Bourego i awansował do półfinału. W nim był lepszy 3:2 od Gorana Perlica. W finale po pięciosetowym pojedynku pokonał Koreańczyka Soo Yong Cha. Na 1/4 zakończył udział Tomasz Jakimczuk, ulegając 2:3 w setach Brazylijczykowi Guilherme Marcio da Costa.

Brąz po „bratobójczym” pojedynku

W klasie 4. rywalizowało dwóch Polaków Krzysztof Żyłka oraz Rafał Lis. W fazie grupowej lepiej poradził sobie Lis, wygrywając trzy mecze i zajmując pierwsze miejsce w grupie, Żyłka zanotował dwa zwycięstwa i porażkę i uplasował się na drugiej lokacie. W fazie pucharowej w ćwierćfinale doszło do polskiego pojedynku. W nim lepszy okazał się 3:1 Żyłka, który tym samym awansował do półfinału. Polak ostatecznie musiał zadowolić się brązem, w 1/2 finału przegrał bowiem z Wanchai Chaiwutem z Tajlandii 2:3. Pogromca Polaka sięgnął po złoto, pokonując w finale Słowaka Petera Mihalika. Drugi brąz wywalczył Kyeonghun Lee z Korei Południowej.

Po brązowy medal sięgnął w klasie 10. Igor Misztal. Z kompletem trzech zwycięstw w grupie awansował do ćwierćfinału, w którym triumfował 3:0 nad Bunpotem Sillapakongiem z Tajlandii. Niestety szansę na awans do finału pokrzyżował mu Filip Radović z Czarnogóry (późniejszy złoty medalista), Misztal przegrał z nim mecz wynikiem 1:3.

Powody do radości mieliśmy również w klasie 11. Do fazy pucharowej z pierwszej lokaty awansował Marek Chybiński, a z drugiej Damian Fira. W ćwierćfinale Fira wygrał z Florianem Hartigiem, a Chybiński z Garipem Olcasem z Turcji. Oba mecze zakończyły się wynikiem 3:0 dla Polaków. Niestety Chybiński po pięciosetowym meczu w półfinale przegrał z Francuzem Antoine Zhao, a Fira z reprezentantem Chile Marco Antonio Aqueveque Quijadą 0:3. W meczu pogromców Polaków Chilijczyk pokonał 3:0 Francuza.

W klasie 7. w ćwierćfinale po głsdkiej porażce do zera z Rosjaninem Aleksiejem Samsonowem odpadł Maksym Chudzicki, zaś rundę wcześniej takim samym stosunkiem uległ Chorvatowi Pavao Jozicowi Wojciech Wlazło. Niestety w klasie 8. fazy grupowej nie przeszedł Paweł Jabłoński.

Dwa złota pań

Niepokonana w klasie niepełnosprawności 1. okazała się Dorota Bucław. Nasza zawodniczka rywalizowała z czterema rywalkami. Z każdą z nich wygrała bez straty seta (3:0). Drugą lokatę zajęła Janina Sommer z Niemiec, a trzecia Finka Anna Victoria Pasanen. Po złoto w klasie 9. sięgnęła Karolina Pęk. Nasza tenisistka wygrała trzy mecze w fazie grupowej bez straty seta i awansowała do półfinału. Karolina odniosła pewne zwycięstwo bez straty seta nad Ukrainką Iryną Shyrankarovą i zameldowała sie w finale. Pierwsze miejsce w turnieju wywalczyła, pokonując 3:1 Brazylijkę Danielle Rauen.

Osiem pań rywalizowało w klasie 8. Dajana Jastrzębska w fazie grupowej odniosła dwie wygrane i jedną porażkę, dzięki czemu awansowała do półfinału. W nim lepsza okazała się od Niemki Juliane Wolf 3:0. W finale rywalką była Thu Kamkasomphou z Francji. Niestety tak jak w fazie grupowej Polka przegrała z nią 0:3

W klasie 11. oglądaliśmy Dorotę Nowacką. W fazie grupowej Polka zapisała na swoim koncie dwa zwycięstwa i porażkę. W ćwierćfinale nasza zawodniczka okazała się lepsza od Magali Rousset z Francji 93:1), będąc tym samym pewną co najmniej brązowego medalu. Awans do finału przegrała wynikiem 0:3 z Rosjanką Jeleną Prokofiejewą (późniejszą złotą medalistką).

W klasie 6. rywalizowała Katarzyna Marszał. W fazie grupowej wygrała dwa spotkania i awansowała do rywalizacji pucharowej z pierwszego miejsca. Niestety w ćwierćfinale lepsza okazała się Brytyjka Felicity Lucy Pickard (3:1) i nasza zawodniczka nie wywalczyła medalu indywidualnie.

Siedem medali w drużynach

W rywalizacji drużynowej dorzuciliśmy kolejnych siedem medali. Złote krążki w klasie 11. wywalczyli Marek Chybiński z Damianem Firą. Ze srebra cieszyła się Dorota Nowacka, która wspólnie zagrała w „11” z Ukrainką Natalią Kosminą. Drugą lokatę zdobył również Igor Misztal razem z Włochem Lorenzo Corduą w klasie 10. Dodatkowo czterokrotnie sięgali biało-czerwoni po brąz: Dajana Jastrzębska z Katarzyną Marszał w połączonych klasach 6-8., Karolina Pęk z Szwedką Anją Handen w połączonych klasach 9-10., Rafał Czuper z Tomaszem Jakimczukiem w klasie  2. oraz Rafał Lis z Krzysztofem Żyłką w „4”.

Łącznie biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w tabeli medalowej z 16 krążkami (4-3-9). Lepsi okazali się jedynie Brytyjczycy. Za nami uplasowali się Niemcy.

Medale w turnieju drużynowym:

Złoto:

Damian Fira/Marek Chybiński (kl. 11)

Srebro:
Dorota Nowacka/Natalia Kosmina – Ukraina (kl. 11)
Igor Misztal/ Lorenzo Cordua – Włochy (kl. 10)

Brązowe:
Dajana Jastrzębska/Katarzyna Marszał (kl. 6-8)
Karolina Pęk/Anha Handen – Szwecja (kl. 9-10)
Rafał Czuper/Tomasz Jakimczuk (kl. 2)
Rafał Lis/Krzysztof Żyłka (kl.4)

Medale w turnieju singlowym:

Złoto:

Dorota Bucław (kl. 1)
Karolina Pęk (kl. 9)
Rafał Czuper (kl. 2)

Srebro:
Dajana Jastrzębska (kl. 8)

Brązowe:
Dorota Nowacka (kl. 11)
Krzysztof Żyłka (kl. 4)
Igor Misztal (kl. 10)
Marek Chybiński (kl. 11)
Damian Fira (kl. 11)

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL