Fot. Andrzej Ochal

Tenis stołowy: Zmienne szczęście biało-czerwonych w Tokio

Pierwszego dnia w Tokyo Metropolitan Gymnastium zaprezentowała się liczna polska reprezentacja. Ośmioro reprezentantów rozpoczęło już rywalizację, dwukrotnie grała w środę Karolina Pęk w klasie 9.  Bilans dzisiejszego dnia w wykonaniu Polaków to 4 zwycięstwa i 5  porażki. 2 z 3 meczów fazy grupowej rozegrała Pęk, jeden wygrała, drugi przegrała. Tym samym jutro musi wygrać, aby myśleć o awansie do półfinału i zapewnieniu sobie medalu IP.

Jako pierwsza zaprezentowała się  na arenie Tokyo Metropolitan Gymnastium – Karolina Pęk. Pierwszą rywalką Polki była Kun Hea-Kim z Korei Południowej. Polka spisała się świetnie pokonując rywalkę 3:1 (11:4, 11:6, 8:11, 11:6) i mocno zbliżając się tym samym do wyjścia z grupy. W klasie 9 startuje osiem zawodniczek podzielonych na dwie grupy. Dwie teoretycznie najmocniejsze zawodniczki z MŚ trafiły do gr. B, po złoto sięgnęła wspomnienia Koreanka, która w finale pokonała naszą zawodniczkę. 23-letnia Pęk ma już na swoim koncie trzy medale igrzysk, w singlu dwa brązowe (Londyn 2012 rok, Rio de Janeiro 2016 rok) oraz złoto w drużynie z Rio de Janeiro (Klasy 6-10).

W Brazylii podczas igrzysk paraolimpijskich w 2016 roku dwa najważniejsze medale w klasie 9 zgarnęły Chinki Liu Meng i Lina Lei (obecnie Li Na Lei reprezentuje Australię). Mistrzyni z Rio nie przyjechała do Tokio. W tej klasie „Państwo Środka” reprezentuje jedynie Xiong Guiyan. W drugim meczu w sesji wieczornej tokijskich zmagań według miejscowego czasu Pęk spotkała się z wspomnianą Australijką, która w Rio broniła barw Chin. Źle rozpoczęło się spotkanie, bo sześć piłek z rzędu w pierwszym secie wygrała rywalka.  Australijka utrzymała prowadzenie i wygrała 11:6. W drugim Polka nieźle rozpoczęła, od prowadzenia 6:3. Pęk utrzymała prowadzenie i wygrała do 9. W trzecim ponownie lepsza okazała się Australijka, tym razem 11:5. Pęk w czwartym secie prowadziła po 4 minutach gry 7:4. Od stanu 8:10 rywalka zdołała wygrać 4 piłki i wygrać 12:10 i cały mecz 3:1

W grupie Polka rozegra ostatni mecz z Jennyfer Mamrques Parinos z Brazylii. Mecz zostanie rozegrany w czwartek o 14:20 czasu polskiego. Do półfinału awansują dwie czołowe zawodniczki z każdej grup. Po raz pierwszy w historii rozdane zostaną dwa brązowe medale, dla przegranych w półfinale. Tym samym awans z grupy oznaczać, będzie w przypadku tej klasy pewny medal. W drugiej grupie grają Xiong Guiyan (Chiny), Danielle Rauen (Brazylia), Alexa Szvitacs (Węgry) Neslihan Kavas (Turcja). W klasie 9 startują zawodnicy posiadający umiarkowane ograniczenie ruchów jednej z nóg, umiarkowane ograniczenie funkcji ręki grającej, inne uszkodzenia powodujące podobne ograniczenia (np. amputacja jednej z nóg poniżej stawu kolanowego, sztywny jeden staw biodrowy, znaczne ograniczenie zakresu ruchu stawu łokciowego lub ramiennego).

Natalia Partyka rozpoczęła walkę o dziewiąty medal igrzysk

32-latka urodzona w Gdańsku to nasza eksportowa gwiazda, Natalia w swojej karierze wywalczyła dla Polski dziewięć medali, w tym aż pięć złotych. Przed naszą tenisistką szansa na piąty złoty medal w singlu na tej imprezie. Jako aktualna mistrzyni świata (2018) jest murowaną faworytką. Choć sama przyznaje, że jest coraz trudniej na igrzyskach, o obronę medalu, – wiemy, że ponownie pokaże swoim rywalkom wielkie umiejętności i nie da sobie odebrać tytułu. Pierwszą rywalką miała być Japonka Nozomi Takeuchi. Spotkanie z reprezentantką gospodarzy przebiegło bardzo szybko. Partyka wygrała spotkanie 3:0, a sety kończyła kolejno 11:6, 11:4, 11:3.

W klasie niepełnosprawności 10 rywalizuje 10 zawodniczek, w gr. A i B grają trzy zawodniczki, zaś w gr. C dwie. W gr. Partyka zmierzy się jeszcze z Merve Cansu Demir.  Drugi mecz Partyka stoczy w czwartek o 10:20 czasu polskiego.Warto zaznaczyć, że w tej klasie rozgrywane będą ćwierćfinały. Klasa 10 skupia sportowców mających niewielkie ograniczenie ruchów jednej z nóg, niewielkie ograniczenie funkcji ręki grającej, inne uszkodzenia powodujące podobne ograniczenia (np. sztywny jeden staw skokowy, sztywny staw promieniowo-nadgarstkowy z zachowaniem funkcji chwytu, amputacja przedstopia przez wszystkie kości śródstopia – amputacja minimum 1/3 długości).

Polski mistrz świata już po pierwszym meczu

Obok Partyki ze złota na MŚ w Słowenii w 2018 roku cieszył się Patryk Chojnowski (także klasa 10). Pierwszego dnia igrzysk zmierzył się z Kometem Akbarem z Indonezji (mistrzem Azji '2019). 31-letni Polak może pochwalić się tytułem w singlu z Londynu  2012 roku oraz srebra z Rio de Janeiro. Do Tokio przyjechał ponownie po medal, nie wykluczając tego najcenniejszego. Pierwszy rywal miał nie należeć do tych wygodnych, jednak wygrana przyszła Polakowi dość łatwo. Spotkanie wygrał w trzech setach, pokonując rywala odpowiednio 11:5, 11:7, 11:6. W tej klasie startuje aż 14 zawodników, których podzielono na 4 grupy, także i w tej klasie zostaną rozegrane ćwierćfinały. Jutro w ramach fazy grupowej Chojnowski zagra z Gillesem de la Bourdonnaye z Francji (9:00 czasu polskiego).

Łysiak  w trudnej grupie

Osiem zawodniczek startuje w klasie 11. W gr. A znalazły się Jelena Prokofiewa (Rosyjski Komitet Paraolimpijski), Mui Wui NG (Hongkong), Maki Ito (Japonia) i nasza reprezentantka Krystyna Łysiak. W gr. B są Natalia Kosmina, Ting Ting Wong (Hongkong), Kanami Furukawa (Japonia) oraz Lea Feney (Francja). 42-letnia Krystyna Łysiak nie ma łatwego zadania w grupie. Aktualna wicemistrzyni świata oraz wicemistrzyni paraolimpijska rozpoczęła od meczu z tą z którą przegrała złoto na imprezie w Słowenii w 2018 roku – Prokofiewą. Niestety mecz nie wyszedł naszej zawodnicze, polska tenisistka przegrała 0:3. W secie pierwszym zdobyła pięć punktów, w kolejnych dwóch  padł wynik 6:11. W czwartek o godz. 6:00 zmierzy się z Japonką Ito, a na zakończenie fazy grupowej z Mui Wui NG o godz. 15:20 (obie godziny czasu polskiego). Dwie najlepsze zawodniczki awansują do półfinału, uczestniczki tej fazy będą już pewne brązowego medalu.  Klasa 11 w tenisie stołowym skupia zawodników i zawodniczki z  z niepełnosprawnością intelektualną.

Klasa 2 też ruszyła 

Bardzo liczna jest klasa 2 (rozgrywana na wózkach), gdzie startuje 18 tenisistów podzielonych na 6 grup po trzech zawodników. W niej mamy również dwóch naszych reprezentantów. Tomasz Jakimczuk do igrzysk otrzymał zaproszenie, w związku z tym nie należało oczekiwać łatwego losowania. Polak trafił na mistrza świata z 2018 roku Fabiena Lamiraulta z Francji i Jiri Suchanka z Czech, reprezentant naszych południowych sąsiadów był na tej imprezie trzeci. W pierwszym meczu Jakimczuk zmierzył się z Francuzem. Niestety rywal okazał się nie do ruszenia, Polak przegrywał kolejno 3:11, 5:11, 2:11. Teraz przed naszym zawodnikiem spotkanie z Czechem, Jakimczuk  rozegra je w czwartek o 9:00 czasu polskiego.

Drugi z naszych – Rafał Czuper to nasza szansa na medal. Aktualny wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro i wicemistrz świata z 2018 roku ze  Słowenii zagra w grupie B z Ikerem Sastre z Hiszpanii oraz Rasulem Nazirowem z Rosyjskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Pierwszy mecz Polak rozegrał z tym drugim tenisistą. Czuper miał łatwą przeprawę. W pierwszym meczu oddał jedynie jedenaście punktów, mecz z 35-letnim Nazirowem to krótka historia zakończona wynikiem 3:0. W pierwszym secie Polak oddał jedynie trzy punkty, w pozostałych dwóch – cztery. Kolejny mecz z Hiszpanem Sastre rozegra o 3:20 w czwartek.

W klasie 2 grają zawodnicy z umiarkowanym ograniczeniem ręki grającej, posiadający znaczne ograniczenie ruchów tułowia oraz nóg (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego na poziomie C5-C7, słabe mięśnie ręki oraz brak funkcji mięśni tułowia w wyniku polio, MPD (mózgowe porażenie dziecięce) z mniejszymi ograniczeniami niż w klasie 1). Z uwagi na dużą liczbę zawodników zaplanowano mecze 1/8 w fazie pucharowej

Nalepka zagrał z mistrzem

Najwięcej, bo 21 nazwisk jest na liście startowej klasy 3. W tym gronie mamy Macieja Nalepkę. W Rio de Janeiro panowie spotkali się w 1/8, gdzie Azjata wygrał 3:0 i tym samym wyeliminował naszego zawodnika z dalszej gry. Polak w fazie grupowej trafił na Panfenga Fenga z Chin aktualnego mistrza świata z 2018 roku i mistrza paraolimpijskiego z 2016 roku. Drugim rywalem jest Matteo Orsi z Włoch.  Pierwszy mecz w gr. A rozegrał z wspomnianym Fengiem. Mecz z Chińczykiem trwał jedynie 14 minut i zakończył się porażką 0:3 (3:11, 5:11, 5:11). Spotkanie z Włochem odbędzie się w czwartek o 12:20 czasu polskiego.

Z uwagi na dużą liczbę zawodników w tej klasie również rozegrana zostanie 1/8. Klasa 3 jest przeznaczona dla zawodników z prawidłową funkcją lub niewielkim ograniczenie, ręki grającej, umiarkowane ograniczenie ruchów tułowia i nóg (np. uszkodzenie rdzenia kręgowego na poziomie C8-TH9, brak funkcji mięśni tułowia i brak ograniczeń funkcji ręki w wyniku polio, MPD powodujące lekkie ograniczenia funkcji tułowia).

W klasie 7 rywalizuje 16 zawodników w tym Maksym Chudzicki, który bilet wywalczył na światowym turnieju kwalifikacyjnym. W gr. B Polak trafił na Williama Bayleya z Wielkiej Brytanii oraz Chalermponga Punpoo z Tajlandii. Pierwszy mecz Polak rozegrał z Brytyjczykiem. Niestety nasz tenisista przegrał go 1:3 Ostatni mecz fazy grupowej Polak rozegra z Punpoo o  5:20 czasu polskiego w piątek.

Sportowcy w klasie 7 posiadają znaczne ograniczenie ruchów nóg, znaczne ograniczenie funkcji ręki grającej, inne uszkodzenia powodujące podobne ograniczenia (np. ograniczenie funkcji obydwu nóg w sposób znaczny spowodowane polio, amputacja powyżej kolana jednej nogi oraz poniżej kolana w drugiej, niezupełne uszkodzenie rdzenia kręgowego).

Wyniki Polaków:

Tenis stołowy:

Kobiety:

Klasa 9   –  Karolina Pęk – Kun Hea-Kim (Korea Południowa)  – 3:1 (11:4, 11:6, 8:11, 11:6)
Klasa 9 – Karolina Pęk – Na Lei Li (Australia) – 1:3  (6:11, 11:9, 5:11, 10:12)
Klasa 10 – Natalia Partyka – Nozomi Takeuchi (Japonia) – 3:0 (11:6, 11:4, 11:3)
Klasa 11 – Krystyna Łysiak – Jelena Prokofiewa (Rosja) — 0:3 (5:11, 6:11, 6:11)

Mężczyźni:

Klasa 2 – Rafał Czuper – Rasul Nazirow (Rosyjski Komitet Paraolimpijski) 3:0 (11:3, 11:4, 11:4)
Klasa 2 – Tomasz Jakimczuk – Fabien Lamirault (Francja) – 0:3 (3:11, 5:11, 2:11)
Klasa 3 – Maciej Nalepka- Panfeng Feng (Chiny) –  0:3 (3:11, 5:11, 5:11)
Klasa 7 – Maksym Chudzicki – William Bayley –  1:3 (11:13, 11:8, 3:11, 8:11)
Klasa 10 – Patryk Chojnowski – Komet Akbar (Indonezja) – 3:0 (11:5, 11:7, 11:6)

————

Fot. Andrzej Ochal

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL