Więcej konkurencji w narciarstwie biegowym na igrzyskach paraolimpijskich?

Program biegowy na igrzyskach paraolimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu zawierał 20 konkurencji w trzech grupach niepełnosprawności: w pozycji stojąc, siedząc oraz wśród niewidomych i niedowidzących. Wiele wskazuje, że ten stan rzeczy może ulec zmianie.

Międzynarodowa Federacja World Para Nordic Skiing zacieśnia współpracę ze Światową Federacją INAS (ang. The International Federation for Intellectual Impairment Sport) skupiającą zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W przeciwieństwie do letnich igrzysk paraolimpijskich, gdzie sportowcy ci rywalizują w takich dyscyplinach jak tenis stołowy, pływanie czy lekkoatletyka, w zmaganiach na zimowych igrzyskach nie mogą rywalizować o trofea w żadnej z sześciu dyscyplin (biathlon, biegi narciarskie, curling, hokej na sledżach, snowboard, narciarstwo alpejskie). Niepełnosprawnych intelektualnie przedstawicieli dyscyplin zimowych oglądać mogliśmy podczas igrzysk w Nagano w 1998 roku. Wtedy też po dwa medale dla Polski sięgnęła Danuta Poznańska, która zajęła trzecie pozycje w biegach na 5 km techniką dowolną oraz 15 km klasykiem.

Obie organizacje zorganizowały po raz pierwszy „camp” i zawody dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną we francuskim Bessans w dniach od 9-14 grudnia. Celem było sprawdzenie umiejętności zawodników i stworzenie regularnego programu zawodów pod egidą World Para Nordic Skiing. Udział mogliby wziąć wszyscy zawodnicy zarejestrowani w INAS i posiadający licencję World Para Nordic Skiing.


 W Szwecji i Japonii kolejne testy

– „Jesteśmy podekscytowani faktem, że współpracujemy z World Para Nordic Skiing w celu zwiększenia znaczenia zimowych sportów paraolimpijskich oraz włączenia do rywalizacji zawodników z inną grupą niepełnosprawności. Jedną z kluczowych funkcji INAS jest zwiększanie szansy na rywalizację na najwyższym poziomie dla większej liczby sportowców z tej grupy niepełnosprawności” – powiedział prezes INAS Marc Truffaut. Dodatkowo wyraził również słowa skierowane do sportowców i krajowych komitetów paraolimpijskich zachęcające do przyłączenia się do tej inicjatywy.

Kolejne dwa obozy odbędą się w szwedzkim Östersund w styczniu oraz w japońskim Saporro w marcu. To będą kolejne ważne kroki pozwalające na ustalenie zasad klasyfikacji niepełnosprawności zawodników. To właśnie w Skandynawii w dniach 12-19 stycznia odbędzie się PŚ w biegach i biathlonie, w Azji o pucharowe punkty zawodnicy powalczą w dniach 13-17 marca.

Zobacz:  Europejskie Igrzyska INAS: Lekkoatleci oraz pływacy spisali się na medal!
Szansa dla Polski

Federacja INAS rozgrywa swój czempionat globu, a ostatni z nich odbył się na przełomie lutego i marca 2018 roku w Zakopanem. Zawodnicy rywalizowali wówczas w biegach narciarskich oraz w narciarstwie alpejskim. Udział w czempionacie globu wzięło 60 sportowców z dziewięciu państw. Świetnie spisał się nasz reprezentant Patryk Jakieła, który wrócił do domu z trzema medalami, po jednym z każdego kruszcu. Tytuł mistrzowski wywalczył na 15 kilometrów techniką dowolną. Dodatkowo był drugi na krótszym o 5 km dystansie. W sztafecie 3×2,5km natomiast z Michałem Krzanowskim i Jerzym Krzanowskim uplasował się na trzeciej lokacie.

————

Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.
Źródło informacji: inas.org.

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL