Australian Open: Japończycy nie obronili tytułów. Alcott bezkonkurencyjny siódmy rok z rzędu

Kalendarz turniejów tenisa na wózkach sytuację związaną z pandemią COVID-19 mocno ucierpiał. Większość turniejów odwołano bądź przełożono na bardziej dogodny termin. W tym roku najlepsi na świecie wózkarze na szczęście mieli możliwość rywalizacji podczas Australian Open.

Tytułu w męskim singlu nie obronił Japończyk Shingo Kunieda. W półfinale lider światowego rankingu zmierzył się z trzecią rakietą świata. Dziesięciokrotny zdobywca tytułu w AO przegrał walkę o finał z 23-letnim Brytyjczykiem Alfie Hewettem 3:6, 4:6. Młoda gwiazda światowego tenisa Hewett w finale stoczył trzysetowy mecz z Joachimem Gerardem z Belgii, aktualnie czwartym zawodnikiem na świecie. Pierwszy set gładko, bo bez straty gema, wygrał Gerard. W drugim Hewett okazał się lepszy 6:4. O tytule miał rozstrzygnąć trzeci set, w nim 6:4 triumfował Belg i to on mógł cieszyć się z tytułu. Dla 32-latka to była wielka chwila, bowiem to dla niego pierwszy triumf wielkoszlemowy w singlu w karierze.

To, czego nie udało się osiągnąć Hewettowi w singlu, nadrobił w deblu z nawiązką razem z rodakiem Gordonem Reidem. W finale Brytyjczycy pokonali Francuzów Stephane Houdeta i Nicolasa Peifera w dwóch setach 7:5, 7:6 (7:3). Hewett i Reid tym samym obronili tytuł sprzed roku, wtedy również pokonali Trójkolorowych.

Holenderka podwójną mistrzynią

Podobnie jak Kunieda również jego rodaczka Yui Kamiji nie zdołała obronić wywalczonego przed rokiem tytułu. 26-latka w finale spotkała się z Diede de Groot. 24-letnia Holenderka mimo młodego wieku może już pochwalić się triumfem w każdym ze szlemów (French Open, Australian, Open, US Open, Wimbledon). W Australian Open de Groot dotychczas zwyciężyła w 2018 i 2019. W tegorocznym finale wygrała z Kamiji w trzech setach i zdobyła swój trzeci tytuł w tej imprezie i dziewiąty w wielkim szlamie w całej karierze. Mecz zakończył się wynikiem 6:3, 6:7 (4:7), 7:6 (10:4). To nie koniec sukcesów de Groot w Australian Open. Wspólnie z rodaczką Aniek van Koot wygrała bowiem grę podwójną. Zawodniczki Pomarańczowych okazały się lepsze 6:4, 6:1 od duetu Kgothatso Montjane (RPA) i Lucy Shuker (Wielka Brytania).

Dylan Alcott z siódmym tytułem!

Gra pojedyncza w tenisie na quadach mężczyzn nie przyniosła niespodzianki. 30-letni Dylan Alcott doskonale czuje się na kortach Australian Open. Tenisista dodał siódmy tytuł mistrzowski z rzędu w tym turnieju do swojej kolekcji. Australijczyk rozstrzygnął na swoją korzyść finał, pokonując Holendra Sama Schrödera 6:1, 6:0. W grze deblowej Alcott wspólnie z rodakiem Heathem Davidsonem w finale zwyciężył z Andy Lapthornem (Wielka Brytania) i Davidem Wagnerem (USA) 6:2, 3:6, 10:7.