Badminton: Polska kadra gotowa na mistrzostwa świata w Bazylei

Reprezentacja Polski dotarła już do Bazylei, gdzie od jutra rozpocznie się rywalizacja o medale mistrzostw świata w badmintonie. Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny równolegle wyłonieni zostaną zwycięzcy wśród zawodników pełnosprawnych oraz z niepełnospełnosprawnością.

Sam badminton jest stosunkowo młodą dyscypliną, która na dobre wkroczyła na olimpijskie salony w Barcelonie w 1992 roku. Jej formalny debiut podczas paraigrzyskach nastąpi już za rok w Tokio. Ta dynamicznie rozwijająca się dziedzina sportu zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród osób z niepełnosprawnością. Z roku na rok wzrasta liczba osób gotowych na podjęcie regularnych treningów, a także kibiców coraz szczelniej wypełniających sportowe hale.

Współzawodnictwo w paraolimpijskim wydaniu badmintona odbywa się z podziałem na sześć kategorii niepełnosprawności. W zależności od stopnia posiadanej dysfunkcji osoby poruszające się na wózku przydzielone mogą zostać do WH1 bądź WH2. Wyróżnia się także rozgrywki na stojąco, w których prawo startu przysługuje zawodnikom z dysfunkcją dolnych (SL3, SL4) oraz górnych (SU5) kończyn. W sporcie tym znajdzie się także miejsce dla osób niskorosłych w ramach wyodrębnionej kategorii SS6, do której kwalifikują się kobiety mierzące nie więcej niż 137 cm oraz mężczyźni  o wzroście nieprzekraczającym 145 cm.

Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w badmintonie z udziałem zawodników z niepełnosprawnością odbyły się w 1998 roku w Amersfoort w Holandii. Od 2001 roku począwszy rozgrywane są w dwuletnim odstępie czasowym. Światowa Fedederacja Badmintona (BWF) organizację tegorocznej dwunastej już edycji powierzyła Bazylei. Punktowe zdobycze uzyskane podczas zawodów doliczone zostaną do paraolimpijskiego rankingu, na podstawie którego wyklaruje się lista uczestników przyszłorocznych igrzysk. W stolicy Japonii zaprezentuje się łącznie 90 sportowców, a stawką będzie czternaście kompletów medali.

Poprawić wynik z Korei

Poprzednie mistrzostwa świata w południowokoreańskim Ulsanie przyniosły polskiej ekipie cztery krążki. Dwukrotnie na podium globalnego czempionatu stawała Maria Bartusz (SS6), która zgarnęła brąz w grze pojedynczej oraz srebro w grze podwójnej, tworząc w niej zgrany duet z Emmą Farnham z Irlandii. Z brązu w deblu cieszyły się wówczas Oliwia Szmigiel wraz z Darią Bujnicką (SS6). Indywidualnie na trzecim stopniu podium stanął również Bartłomiej Mróz (SU5), który przybył do Szwajcarii jako aktualny podwójny mistrz Europy.

W Bazylei w rozgrywkach singla, debla oraz miksta zmierzy się siedmioro biało-czerwonych. Kwalifikację na najważniejszą imprezę sezonu uzyskali następujący zawodnicy:

  • Maria Bartusz (SS6) – gra pojedyncza oraz mikst (z Grzegorzem Jednakim),
  • Daria Bujnicka (SS6) – gra pojedyncza, podwójna (z Oliwią Szmigiel) oraz mikst (z Didinem Taresohem z Malezji),
  • Oliwia Szmigiel (SS6) – gra pojedyncza oraz podwójna (z Darią Bujnicką),
  • Grzegorz Jednaki (SS6) – gra pojedyncza oraz mikst (z Marią Bartusz),
  • Katarzyna Ziębik (SL3) – gra pojedyncza,
  • Denis Grzesiuk (SL4) – gra pojedyncza,
  • Bartłomiej Mróz (SU5) – gra pojedyncza i podwójna (z Ilkerem Tuzcu z Turcji).

Pierwsze mecze zaplanowano na wtorek 20 sierpnia. Mistrzowie świata w poszczególnych konkurencjach wyłonieni zostaną pięć dni później.

————

Fot.: Para-Badminton Poland.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL