Medale polskich pływaków na mistrzostwach świata osób z zespołem Downa w Portugalii

Ponad jedenaście kilometrów przepłynęli reprezentanci Polski na mistrzostwach świata osób z zespołem Downa. Zrobili to w ciągu sześciu dni startowych, w ramach 63 biegów indywidualnych i siedmiu sztafetowych. W mistrzostwach, które odbyły się w dniach 15-23 października br. w portugalskiej Albufeirze, uczestniczyło łącznie 163 zawodników z 23 krajów, w tym dziesiątka biało-czerwonych.

Polacy startowali w konkurencjach stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym i zmiennym na dystansach od 50 do 800 metrów. Każdy z nich pobił swoje rekordy życiowe i znacząco wspiął się w rankingu najlepszych na świecie pływaków z zespołem Downa.

Już trzeci raz fundacja SONI koordynowała udział reprezentacji pływaków w międzynarodowym współzawodnictwie federacji Down Syndrome International Swimming Organisation – mówi Paulina Gadomska Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. – Dotychczas było to współzawodnictwo na poziomie Europy. W tym roku pierwszy raz uczestniczyliśmy w mistrzostwach globu, mierząc się z reprezentantami największych w świecie sportu osób z zespołem Downa potęg pływackich. Zawodnicy mieli świadomość rangi wydarzenia i oczekiwań co do ich startów. Każdemu towarzyszyły ogromne emocje, zwłaszcza, gdy zdarzały się potknięcia i dyskwalifikacje. Na szczęście zdobyte medale i pobite rekordy życiowe dały silną motywację do dalszych treningów, by za rok pokazać jeszcze lepszą formę i sięgnąć po najwyższe trofea.

Podczas zakończonych w niedzielę zawodów najwięcej emocji dostarczyła kibicom Jagoda Litner, która rywalizowała w kategorii osób z zespołem Downa z mozaiką. Jagoda stawała na najwyższym stopniu podium aż osiem razy i pobiła siedem rekordów świata, co zapewniło jej tytuł najlepszej zawodniczki z mozaiką. Brązowy medal zdobyły nasze pływaczki artystyczne – Alicja Młodzińska i Matylda Bagińska, które brawurowo zaprezentowały program dowolny w duecie, zyskując uznanie sędziów i aplauz publiczności. Wysoko punktowane drugie miejsca w kategorii wiekowej senior przypadły w udziale naszym panom za konkurencje stylem klasycznym (Jakub Muszyński) i motylkowym (Sebastian Ślósarczyk) na dystansie 200 metrów.

W Portugalii Polacy startowali prawie we wszystkich rozgrywanych konkurencjach, co świadczy o ich wszechstronności – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł. – W ciągu ostatnich dwóch lat zawodnicy dopracowali najtrudniejsze elementy techniczne w poszczególnych stylach i zaczęli też rywalizować na długich dystansach. Bardzo cieszy udział pływaczek artystycznych, które przygodę z tą dyscypliną zaczęły stosunkowo niedawno, a dziś mają już ugruntowaną pozycję w gronie najlepszych pływaków artystycznych na świecie.

Podczas zmagań w Portugalii naszych zawodników wspierała pięcioosobowa ekipa trenerska oraz opiekunowie i kibice. Wyjazd drużyny na zawody był możliwy dzięki pomocy darczyńców, partnerów, sponsorów i mediów. Organizatorami 10. Mistrzostw Świata w pływaniu osób z zespołem Downa 2022 były Portuguese Swimming Federation oraz Down Syndrome International Swimming Organisation, która w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia. Koordynatorem udziału reprezentacji Polski w mistrzostwach była Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie działająca na rzecz wspierania rozwoju i promocji sportu osób z niepełnosprawnościami.

————

Informacja prasowa
Fot. SONI

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL