MŚ w siatkówce na siedząco: Iran po raz siódmy ze złotem, Polska na 12. pozycji

Ostatecznie na dwunastym miejscu została sklasyfikowana reprezentacja Polski, która w mijającym właśnie tygodniu rywalizowała w Holandii o medale mistrzostw świata w siatkówce na siedząco. Mistrzostwo globu już po raz siódmy zgarnęli Irańczycy, aktualni mistrzowie paraolimpijscy w tej dyscyplinie.

Biało-czerwoni, dla których był to drugi w historii występ na mistrzostwach świata, do Holandii przybyli z zamiarem poprawienia wywalczonej przed czterema laty w Elblągu dwunastej pozycji. Choć motywacji i ambicji im nie brakowało, to nie udało się niestety poprawić tego wyniku. Panowie o medale światowego czempionatu rywalizowali już po raz dwunasty. Awans do turnieju uzyskało szesnaście drużyn, które w pierwszym etapie rozgrywek podzielone zostały na cztery grupy po cztery zespoły każda. Podopieczni trenera Bożydara Abadżijewa przydzieleni zostali do grupy D, w której przyszło im zmierzyć się z wymagającymi reprezentacjami Egiptu, Iraku oraz Bośnii i Hercegowiny.

Grupową fazę rozgrywek polska reprezentacja zakończyła z ujemnym bilansem meczowym. Poza zasięgiem biało-czerwonych okazali się być Egipcjanie oraz Bośniacy, odpowiednio trzecia i druga drużyna ostatnich igrzysk paraolimpijskich. W spotkaniu z drużyną z Afryki Północnej Polacy zdołali wygrać jednego seta. Kolejną cenną lekcję zafundował również naszym zawodnikom broniący tytułu mistrza świata zespół z Bałkan, który efektowne zwycięstwo odniósł w trzech setach. Potyczkę z Irakiem natomiast biało-czerwoni rozstrzygnęli na swoją korzyść dopiero w tie-breaku. Tym samym w gronie czterech ekip biało-czerwoni zostali sklasyfikowani w grupie na trzecim miejscu i w następnym etapie pozostała im walka o miejsca 9-12. Zgodnie z przewidywaniami awans do ćwierćfinałów uzyskali Egipt oraz Bośnia i Hercegowina.

Biało-czerwoni powtarzają wynik z 2014 roku

Do rywalizacji o lokaty 9-12. Polacy przystąpili w dobrych humorach, nastroje w ekipie były bojowe. W pierwszym z dwóch spotkań po drugiej stronie siatki czekali na nich Niemcy, z którymi na krótko przed wyjazdem na mundial biało-czerwonym udało się wygrać 3:2 w setach. Powtórki jednak nie było. Rywale zza Odry tym razem okazali się być dla podopiecznych trenera Abadżijewa za mocni, pokonując ich w trzech partiach do 17, 12 oraz 21 punktów. Rozstrzygnięcie losów 11. miejsca pomiędzy biało-czerwonymi a Holendrami również nastąpiło w trzech setach, ponownie na niekorzyść Polaków. Spotkanie to miało bardziej wyrównany przebieg. Pierwszy i trzeci set zakończył się zwycięstwem Pomarańczowych na przewagi (28:26, 26:24), w drugim secie natomiast Polacy zdobyli 21 punktów i do kraju podobnie jak w 2014 roku powracają jako dwunasta drużyna na świecie.

Wyniki fazy grupowej:

Egipt vs. Polska 3:1 (25:15, 25:19, 23:25, 25:18)
Polska vs. Irak 3:2 (25:20, 17:25, 25:21, 26:28, 15:11)
Bośnia i Hercegowina vs. Polska 3:0 (25:12, 25:9, 25:20)

Mecz o miejsca 9-12.:

Niemcy vs. Polska 3:0 (25:17, 25:12, 25:21)

Mecz o 11. miejsce:

Holandia vs. Polska 3:0 (28:26, 25:21, 26:24)

Skład polskiej reprezentacji: Michał Machowski (niezrzeszony), Robert WyderaPaweł Wiśniewski, Piotr Siciński, Marcin Zezulak (cała czwórka START Wrocław), Tomasz Labocha (START Szczecin), Piotr Truszkowski, Michał Wypych i Marcin Musielak (cała trójka KS Indra Kaźmierz).

Iran po raz siódmy zgarnia złoto

Mistrzostwo świata już po raz siódmy w historii powędrowało do reprezentacji Iranu. Co ciekawe, ekipie z Bliskiego Wschodu na rozegranych dotąd dwanaście edycji mistrzostw, zaledwie dwukrotnie zabrakło na podium, co czyni ich najbardziej utytułowanym zespołem w tej dyscyplinie. W finale aktualni mistrzowie paraolimpijscy nie dali najmniejszych szans Bośni i Hercegowinie, pokonali ich wyraźnie)w trzech partiach, zasłużenie sięgając po złoto. Oba zespoły tym samym zapewniły sobie udział w igrzyskach paraolimpijskich, które za dwa lata odbędą się w Tokio. Identycznym stosunkiem zakończył się mecz o trzecie miejsce pomiędzy zwycięską ostatecznie Brazylią a Ukrainą. Żadna z drużyn nie pozwoliła odskoczyć rywalom na kilka punktów, a przewaga Canarinhos na końcu każdego z trzech setów była najmniejsza z możliwych i wyniosła zaledwie dwa „oczka”.