MŚ w siatkówce na siedząco: Iran po raz siódmy ze złotem, Polska na 12. pozycji

Ostatecznie na dwunastym miejscu została sklasyfikowana reprezentacja Polski, która w mijającym właśnie tygodniu rywalizowała w Holandii o medale mistrzostw świata w siatkówce na siedząco. Mistrzostwo globu już po raz siódmy zgarnęli Irańczycy, aktualni mistrzowie paraolimpijscy w tej dyscyplinie.

Biało-czerwoni, dla których był to drugi w historii występ na mistrzostwach świata, do Holandii przybyli z zamiarem poprawienia wywalczonej przed czterema laty w Elblągu dwunastej pozycji. Choć motywacji i ambicji im nie brakowało, to nie udało się niestety poprawić tego wyniku. Panowie o medale światowego czempionatu rywalizowali już po raz dwunasty. Awans do turnieju uzyskało szesnaście drużyn, które w pierwszym etapie rozgrywek podzielone zostały na cztery grupy po cztery zespoły każda. Podopieczni trenera Bożydara Abadżijewa przydzieleni zostali do grupy D, w której przyszło im zmierzyć się z wymagającymi reprezentacjami Egiptu, Iraku oraz Bośnii i Hercegowiny.

Grupową fazę rozgrywek polska reprezentacja zakończyła z ujemnym bilansem meczowym. Poza zasięgiem biało-czerwonych okazali się być Egipcjanie oraz Bośniacy, odpowiednio trzecia i druga drużyna ostatnich igrzysk paraolimpijskich. W spotkaniu z drużyną z Afryki Północnej Polacy zdołali wygrać jednego seta. Kolejną cenną lekcję zafundował również naszym zawodnikom broniący tytułu mistrza świata zespół z Bałkan, który efektowne zwycięstwo odniósł w trzech setach. Potyczkę z Irakiem natomiast biało-czerwoni rozstrzygnęli na swoją korzyść dopiero w tie-breaku. Tym samym w gronie czterech ekip biało-czerwoni zostali sklasyfikowani w grupie na trzecim miejscu i w następnym etapie pozostała im walka o miejsca 9-12. Zgodnie z przewidywaniami awans do ćwierćfinałów uzyskali Egipt oraz Bośnia i Hercegowina.

Biało-czerwoni powtarzają wynik z 2014 roku

Do rywalizacji o lokaty 9-12. Polacy przystąpili w dobrych humorach, nastroje w ekipie były bojowe. W pierwszym z dwóch spotkań po drugiej stronie siatki czekali na nich Niemcy, z którymi na krótko przed wyjazdem na mundial biało-czerwonym udało się wygrać 3:2 w setach. Powtórki jednak nie było. Rywale zza Odry tym razem okazali się być dla podopiecznych trenera Abadżijewa za mocni, pokonując ich w trzech partiach do 17, 12 oraz 21 punktów. Rozstrzygnięcie losów 11. miejsca pomiędzy biało-czerwonymi a Holendrami również nastąpiło w trzech setach, ponownie na niekorzyść Polaków. Spotkanie to miało bardziej wyrównany przebieg. Pierwszy i trzeci set zakończył się zwycięstwem Pomarańczowych na przewagi (28:26, 26:24), w drugim secie natomiast Polacy zdobyli 21 punktów i do kraju podobnie jak w 2014 roku powracają jako dwunasta drużyna na świecie.

Wyniki fazy grupowej:

Egipt vs. Polska 3:1 (25:15, 25:19, 23:25, 25:18)
Polska vs. Irak 3:2 (25:20, 17:25, 25:21, 26:28, 15:11)
Bośnia i Hercegowina vs. Polska 3:0 (25:12, 25:9, 25:20)

Mecz o miejsca 9-12.:

Niemcy vs. Polska 3:0 (25:17, 25:12, 25:21)

Mecz o 11. miejsce:

Holandia vs. Polska 3:0 (28:26, 25:21, 26:24)

Skład polskiej reprezentacji: Michał Machowski (niezrzeszony), Robert WyderaPaweł Wiśniewski, Piotr Siciński, Marcin Zezulak (cała czwórka START Wrocław), Tomasz Labocha (START Szczecin), Piotr Truszkowski, Michał Wypych i Marcin Musielak (cała trójka KS Indra Kaźmierz).

Iran po raz siódmy zgarnia złoto

Mistrzostwo świata już po raz siódmy w historii powędrowało do reprezentacji Iranu. Co ciekawe, ekipie z Bliskiego Wschodu na rozegranych dotąd dwanaście edycji mistrzostw, zaledwie dwukrotnie zabrakło na podium, co czyni ich najbardziej utytułowanym zespołem w tej dyscyplinie. W finale aktualni mistrzowie paraolimpijscy nie dali najmniejszych szans Bośni i Hercegowinie, pokonali ich wyraźnie)w trzech partiach, zasłużenie sięgając po złoto. Oba zespoły tym samym zapewniły sobie udział w igrzyskach paraolimpijskich, które za dwa lata odbędą się w Tokio. Identycznym stosunkiem zakończył się mecz o trzecie miejsce pomiędzy zwycięską ostatecznie Brazylią a Ukrainą. Żadna z drużyn nie pozwoliła odskoczyć rywalom na kilka punktów, a przewaga Canarinhos na końcu każdego z trzech setów była najmniejsza z możliwych i wyniosła zaledwie dwa „oczka”.

Mecz o złoto:

Iran vs. Bośnia i Hercegowina 3:0 (25:18, 25:13, 25:20)

Mecz o brąz:

Brazylia vs. Ukraina 3:0 (28:26, 25:23, 27:25)

Końcowa klasyfikacja mistrzostw świata:

 1. Iran
 2. Bośnia i Hercegowina
 3. Brazylia
 4. Ukraina
 5. Rosja
 6. Egipt
 7. Chiny
 8. USA
 9. Kazachstan
 10. Niemcy
 11. Holandia
 12. POLSKA
 13. Chorwacja
 14. Irak
 15. Japonia
 16. Rwanda

————

Screen: World ParaVolley.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL