PŚ w biegach narciarskich: Faron i Skupień tuż za podium na inaugurację

Starty w Słowenii zainaugurowały długo wyczekiwany sezon Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz biathlonie. Z dobrej strony zaprezentowali się dziś Iweta Faron oraz Witold Skupień, którzy w rozgrywanym przed południem biegu krótkim techniką dowolną znaleźli się tuż za podium.

Najlepsi biegacze oraz biathloniści z niepełnosprawnością do międzynarodowej rywalizacji powracają po trzynastomiesięcznej przerwie. Pandemia COVID-19, która wybuchła z początkiem ubiegłego roku, wywróciła do góry nogami kalendarz sportowych wydarzeń we wszystkich dyscyplinach, uniemożliwiając przeprowadzenie zaplanowanych wówczas na marzec biathlonowych mistrzostw globu w szwedzkim Oestersund, a tuż po ich zakończeniu na dokładnie tych samych trasach finału Pucharu Świata w konkurencjach narciarstwa biegowego oraz biathlonu.

Gospodarzami pierwszych w sezonie 2020/2021 zawodów rangi Pucharu Świata są Planica oraz Kranjska Gora, gdzie w dniach 3-10 marca organizatorzy zamierzają rozegrać po trzy konkurencje biegowe oraz biathlonowe. Swój udział w inaugurujących pucharowy sezon startach potwierdziło 88 zawodników z niepełnosprawnością z piętnastu krajów, a wśród nich liczna polska reprezentacja z Iwetą Faron oraz Witoldem Skupieniem na czele. W środę odbyły się biegi krótkie techniką dowolną, w której mężczyźni z grupy stojącej oraz z dysfunkcją wzroku zmierzyli się z dystansem 7,5 km, zaś pozostali uczestnicy do pokonania mieli krótszy o 2,5 km odcinek.

Solidne otwarcie sezonu zanotował Witold Skupień (LW5/7), który w gronie 17. panów z grupy stojącej sklasyfikowany został tuż za podium. Do trzeciej lokaty wywalczonej ostatecznie przez Rosjanina Ruszana Minnegułowa lider polskiej kadry stracił 24,3 s. Z triumfu cieszył się kolejny z reprezentantów Sbornej, Władysław Liekomcew, pokonując o ponad 50 sekund drugiego w stawce Francuza Benjamina Davieta.

Na czwartej pozycji w gronie siedmiu pań biegnących stojąc uplasowała się również Iweta Faron (LW8), którą od medalowego miejsca dzieliło 22,6 s. Konkurencję tę zdominowały Ukrainki, zajmując wszystkie stopnie podium. Zwycięstwo ze znaczącą przewagą nad swoimi rodaczkami odniosła Liudmiła Liaszenko, a najlepszą trójkę uzupełniły Oleksandra Kononowa oraz Julija Batienkowa-Bauman.

Usatysfakcjonowany swoją dzisiejszą postawą w biegu techniką łyżwową może być Piotr Garbowski (B3), który wraz z przewodnikiem Jakubem Twardowskim ukończył zmagania wśród zawodników z dysfunkcją wzroku na ósmym miejscu. W klasyfikacji końcowej ujętych zostało łącznie szesnaście duetów, a polskie pary biegnące w składzie Błażej Bieńko (B3)/Wojciech Olszówka oraz Paweł Gil (B3)/Michał Lańda zamknęły stawkę. Najlepiej z trudami trasy poradził sobie Rosjanin Nikołaj Poliuchin z przewodnikiem Eduardem Bieriezinem. Pozostałe medalowe lokaty zajęli Ukraińcy Jarosław Reszetynskij/Kostiantyn Jaremienko oraz druga najmocniejsza w stawce rosyjska para Stanisław Czochłajew/Oleg Kołodijczuk.

Dziewiętnastu panów przystąpiło do walki o pucharowe punkty w zmaganiach grupy siedzącej. W tej kategorii czternastą lokatę zajął Krzysztof Plewa (LW12), który zdobył tym samym cenne doświadczenie, rywalizując ze światową czołówką. Tu z kolei efektowne zwycięstwo odniósł Włoch Giuseppe Romele, którego wyższość zmuszeni byli uznać Rosjanie, Iwan Gołubkow oraz Aleksandr Dawidowicz.

W grupie siedzącej kobiet rywalizację zdominowały Amerykanki. Wygrała Oksana Masters przed Kendall Gretsch, a trzecia była Brazylijka Aline dos Santos Rocha. Ośmioosobową stawkę zamknęła Monika Kukla (LW12), która podobnie jak Krzysztof Plewa stawia pierwsze kroki na międzynarodowych arenach.

W czwartek czekać będzie zawodników rywalizacja o punkty w kolejnej biegowej konkurencji – sprincie techniką klasyczną.