Parigi Campionati Europei 5-10 marzo 2024 In photo: Emanuele Lambertini Photo: Augusto Bizzi

Rząsa i Całka w ósemce ME. Męska drużyna szpadowa na szóstym miejscu

Piąte miejsce Kamila Rząsy, siódme Norberta Całki oraz szósta lokata męskiej drużyny szpadowej to najlepsze wyniki, jakie uzyskali biało-czerwoni na zakończenie szermierczych mistrzostw Europy w Paryżu.

Sobotnie zmagania na szermierczych planszach w Paryżu wyłoniły indywidualnych medalistów w turniejach męskiej szpady oraz kobiecego floretu. W niedzielę z kolei zapadły w obu broniach decydujące rozstrzygnięcia w potyczkach drużynowych.

O medal w szpadzie kategorii B otarł się Kamil Rząsa, którego dyspozycja stanowiła wielką niewiadomą. Od październikowych mistrzostw świata 39-latek nie uczestniczył bowiem w żadnych zawodach, a przymusową pauzę wymusiły na nim poważne problemy zdrowotne. Rozstawiony w turnieju głównym z numerem drugim Polak w 1/8 finału wyeliminował 15:5 Niemca Tima Widmaiera. W starciu o czwórkę przyszło mu zmierzyć się z Białorusinem Andrejem Praniewiczem. Mistrz paraolimpijski z 2016 roku wcześniej rozprawił się 15:11 z Patrykiem Banachem, któremu przypadła jedenasta lokata. Pojedynek pomiędzy Rząsą a Praniewiczem miał bardzo zacięty przebieg i trwał trzy rundy. Przy stanie 11:11 nasz reprezentant miał dodatkowo przewagę priorytetu, co w przypadku remisu dawałoby mu awans do medalowej strefy. Na pięć sekund przed końcem czasu to Białorusin zadał decydujące 12. trafienie i Polakowi pozostało zadowolić się ostatecznie piątym miejscem. Dziewiąty w stawce był Grzegorz Lewonowski, którego w 1/8 finału pokonał 15:11 Ukrainiec Oleg Naumenko. Na trzecim stopniu podium mistrzostw uplasowali się Francuz Yohan Peter oraz Ukrainiec Anton Dacko. Złoto obronił Brytyjczyk Dimitri Coutya, który w finale potrzebował zaledwie trzynastu sekund, aby zatriumfować 15:13 nad Praniewiczem.

W szpadzie kategorii A do ćwierćfinału dotarł Norbert Całka, będąc klasyfikowanym na siódmej pozycji. W 1/16 finału zwyciężył 15:10 z mocnym Włochem Matteo Bettim, a w kolejnej rundzie po pięknej walce odprawił 15:13 jego rodaka Emanuele Lambertiniego, który jako wicelider światowego rankingu celował w Paryżu w medal. W potyczce o czwórkę naszego zawodnika zatrzymał Ukrainiec Oleksij Zakusyłow, wygrywając z Polakiem 15:6. Na trzynastym miejscu wylądował Dariusz Pender, którego w 1/8 pokonał 15:10 Turek Hakan Akkaya. Na tym samym etapie odpadł czternasty ostatecznie Michał Nalewajek po porażce 11:15 z Włochem Matteo Dei Rossim. Finał należał Pierse’a Gillivera, który za niespełna pół roku będzie bronił w tej specjalności tytułu mistrza paraolimpijskiego. Znakomity technicznie Brytyjczyk mistrzostwo Europy przypieczętował w finale zwycięstwem 15:13 nad Zakusyłowem. Brąz dla Dei Rossiego oraz Niemca Maurice’a Schmidta.

W rywalizacji kobiecego floretu kategorii B poza ósemką znalazły się obie nasze reprezentantki. Będąca brązową medalistką poprzedniego czempionatu Sara Rogowska w 1/8 nie podołała późniejszej wicemistrzyni Europy Boglarce Mezo. Przegrała z Węgierką 8:15, zajmując jedenastą pozycję. Tuż za nią uplasowała się Patrycja Haręza, która musiała uznać wyższość 15:9 świeżo upieczonej mistrzyni Nadii Doloh. Doświadczona Ukrainka w finale zadała trzy trafienia więcej (15:12) Węgierce. Brąz ex aequo przypadł Gruzince Irmie Khetsuriani oraz Białorusince Aleksandrze Ilminskajej.

W niedzielnych zmaganiach drużynowych biało-czerwoni zamknęli stawkę sześciu zespołów. W ćwierćfinale kwartet w składzie Dariusz Pender, Norbert Całka, Michał Nalewajek oraz Patryk Banach uległ Brytyjczykom 39:45. W meczu o piątą lokatę natomiast lepsi o dwa punkty (45:43) okazali się Niemcy. Mistrzami kontynentu po triumfie w finale 45:38 nad reprezentacją Włoch zostali Ukraińcy. Podium uzupełnili Brytyjczycy, którzy starcie o brąz z Francuzami wygrali stosunkiem 45:36.

Polska reprezentacja kończy tym samym mistrzostwa Starego Kontynentu z dorobkiem siedmiu krążków – trzech złotych, jednego srebrnego i trzech brązowych. Był to równocześnie przedostatni turniej kwalifikacyjny do tegorocznych igrzysk paraolimpijskich. Zaplanowany na koniec maja Puchar Świata w Sao Paulo ustali nazwiska zawodników, którzy na przełomie sierpnia i września powalczą w stolicy Francji o paraolimpijskie trofea.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL