Igor Sikorski najlepszym sportowcem 2018 roku w 84. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”!

O tym, że los sportowca to ciężki kawałek chleba, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Życie na walizkach z dala od domu oraz bliskich to brutalna cena, jaką płacą za sukces. Raz w roku przychodzi taki moment, kiedy zamieniają stroje startowe na eleganckie garnitury i balowe kreacje, by w blasku fleszy oraz kamer odebrać wyróżnienia za swoją pracę. Decyzją głosujących w organizowanym przez „Przegląd Sportowy” już po raz 84. plebiscycie sportowcem roku A.D. 2018 został siatkarz Bartosz Kurek. Swoje „pięć minut” na scenie doskonale wykorzystał alpejczyk Igor Sikorski, któremu wręczono nagrodę w kategorii „Niepełnosprawny sportowiec roku”. 

Rok 2018 pod względem sportowym okazał się niezwykle udany dla biało-czerwonych zarówno w dyscyplinach olimpijskich jak i paraolimpijskich. Niepełnosprawni polscy zawodnicy z dumą reprezentowali nasz kraj na międzynarodowej arenie. Część z nich spełniła swoje marzenia i z najważniejszych w sezonie imprez powróciła z medalami. W przekroju ostatnich miesięcy na podium igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata czy mistrzostw Europy mieliśmy swoich przedstawicieli z lekkoatletyki, pływania, kolarstwa, badmintona, szermierki na wózkach, łucznictwa, narciarstwa alpejskiego, kajakarstwa, żeglarstwa, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów, tańca na wózkach, triathlonu czy wioślarstwa.

Internauci mieli wielki ból głowy w wyborze numeru jeden w organizowanym przez PZSN START plebiscycie, którego celem było wyłonienie sportowca roku z niepełnosprawnością. Po zsumowaniu wszystkich głosów okazało się, że największą sympatią ze strony kibiców obdarzona została nasza paraolimpijska dominatorka Natalia Partyka, która od ponad dekady nie schodzi z najwyższego stopnia podium. Świeżo upieczona mistrzyni świata w tenisie stołowym w wyścigu po zwycięstwo wyprzedziła na ostatniej prostą dwójkę lekkoatletów, Krzysztofa Ciukszę oraz Michała Kotkowskiego.

>> NATALIA PARTYKA SPORTOWCEM ROKU W PLEBISCYCIE PZSN START <<

19-letni Kotkowski, który podobnie jak Ciuksza na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie pobiegł po dwa złota oraz brąz, nominowany został także do tytułu „Niepełnosprawny Sportowiec Roku 2018” w 84. edycji plebiscytu „Przeglądu Sportowego”. W gronie kandydatów do tego wyróżnienia znalazła się również jego koleżanka „po fachu” Lucyna Kornobys, nagrodzona statuetką w kategorii paralekkoatletka roku podczas corocznej gali „Złotych Kolców”. 40-latka w 2018 roku zdominowała rywalizację na rzutni, wielokrotnie bijąc przy tym rekordy świata. Kulminacyjnym momentem znakomitego w jej wykonaniu sezonu okazały się trzy złote medale podczas CPISRA World Games oraz złoto i brąz europejskiego czempionatu w stolicy Niemiec. Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć Igora Sikorskiego, brązowego medalisty paraolimpijskiego z Pjongczangu w slalomie gigancie, który latem doskonali swoje umiejętności na sitwake’u.

Kapituła konkursowa plebiscytu po burzliwych naradach tym wyjątkowym wyróżnieniem za ubiegłoroczne sportowe dokonania postanowiła uhonorować ostatecznie Sikorskiego. Brązowy medalista z Pjongczangu statuetkę Championa odebrał z rąk wyjątkowego lekkoatletycznego duetu Joanny Mazur i Michała Stawickiego, ubiegłorocznych zwycięzców w tej kategorii.

>> TYM ŻYLIŚMY PRZEZ OSTATNIE MIESIĄCE! PARASPORTOWY PRZEGLĄD WYDARZEŃ 2018 ROKU <<

Igor Sikorski słynie z tego, że w każdym przejeździe daje z siebie maksimum. I choć podjęte ryzyko nie zawsze popłaca, to nie w głowie mu zmiana stylu jazdy. Brązowy medal igrzysk paraolimpijskich to jak dotąd, obok wywalczonego w 2017 roku we włoskim Tarvisio tytułu wicemistrza świata w slalomie, największy sukces w jego sportowej karierze. O wysokiej w minionym sezonie dyspozycji naszego dwukrotnego paraolimpijczyka (w debiucie w Soczi ukończył slalom na 13. miejscu – przyp. red.) świadczyły trzy lokaty na podium w slalomie podczas zawodów Pucharu Świata. Igor był pierwszy i trzeci w Zagrzebiu, a ze szwajcarskiego Veysonnaz przywiózł drugą lokatę. Za słowami, że nasz reprezentant do Pjongczangu leci po coś więcej niż tylko punktowane miejsce (czytaj: miejsce w ósemce), poszły czyny, a finał tej pięknej historii 14 marca napisał się na naszych oczach. – To taka radość, że brakuje słów – podkreślał w wywiadach po zakończeniu finałowego przejazdu.

Brąz Igora Sikorskiego to 45. krążek wywalczony przez biało-czerwonych w ponad czterdziestoletniej historii startów na zimowych igrzyskach paraolimpijskich. Jest to zarazem ósmy medal zdobyty w konkurencjach alpejskich oraz pierwszy w rywalizacji na monoski. Co warte podkreślenia, na kolejny medal alpejczyków potrzeba nam było czekać aż 30 długich lat. Ostatnie krążki (3) w 1988 roku w Innsbrucku zdobywali Elżbieta Dadok oraz Franciszek Tracz. Warto również zaznaczyć, że Dadok do dziś pozostaje najbardziej utytułowaną polską alpejką. W swoim dorobku ta startująca przed laty zawodniczka posiada pięć lokat na trzecim stopniu podium igrzysk paraolimpijskich, Tracz z kolei brązowy kruszec odbierał dwukrotnie.

Wyniki Igora Sikorskiego podczas igrzysk w Pjongczangu:

– zjazd (poz. siedząca) – 15. miejsce
– supergigant (poz. siedząca) – 10. miejsce
– superkombinacja (poz. siedząca) – nie ukończył
– slalom gigant (poz. siedząca) – 3. miejsce, BRĄZ
– slalom (poz. siedząca) – 6. miejsce

Chwile po zdobyciu upragnionego medalu – bezcenne! Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Podczas odbywającej się w Warszawie Gali Mistrzów Sportu przyznane zostało jeszcze jedno wyjątkowe wyróżnienie. W kategorii „Serce dla Sportu” nagroda powędrowała do Olimpiad Specjalnych Polska, organizacji pożytku publicznego działającej na rzecz osób z intelektualną niepełnosprawnością. Statuetkę z rąk Michała Pola odebrały obecna prezes Olimpiad Specjalnych Anna Lewandowska wraz z Haliną Andrzejak, multimedalistką igrzysk olimpiad specjalnych. Już w marcu (14-21 marca) w Abu Zabi biało-czerwoni będą rywalizowali w Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Będziemy Was na bieżąco informować o występach naszej reprezentacji podczas tej imprezy.

Zdobywcy nagrody „Przeglądu Sportowego” w kategorii „Niepełnosprawny sportowiec roku”:

2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)
2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe i biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy) i Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim (lekkoatletyka)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)

————

Fot. główne: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL