Organizatorzy igrzysk w Paryżu zaprezentowali olimpijskie i paraolimpijskie medale

Organizatorzy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Paryżu odsłonili kolejne karty i 8 lutego zaprezentowali komplety medali, o które latem będą rywalizować najlepsi sportowcy z całego świata. W każdym z trofeów zatopiony zostanie fragment najpopularniejszego symbolu Francji – wieży Eiffla.

Medal (para)olimpijski to marzenie każdego wyczynowego sportowca. W powstanie krążków paryskich igrzysk, które powracają do stolicy Francji po 100 latach, zaangażowana była Komisja Sportowa Paryż 2024, na czele z jej przewodniczącym Martinem Fourcadem, znakomitym biathlonistą i pięciokrotnym mistrzem olimpijskim w tej dyscyplinie.

Organizatorzy igrzysk zapowiadają, że medale tegorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich będą wyjątkową pamiątką. Każde z trofeów zawiera 18-gramowy sześciokątny żelazny fragment wieży Eiffla, najbardziej kultowego i rozpoznawalnego symbolu Francji. Zbudowana w latach 1887–1889 „Dame de fer” na przestrzeni lat przeszła szereg renowacji, a niektóre metalowe elementy budowli zostały zakonserwowane. Igrzyska w Paryżu to znakomity moment, aby dać tym zachowanym elementom „nowe życie”.

O zaprojektowanie olimpijskich i paraolimpijskich krążków poproszono słynny dom jubilerski LVMH Chaumet. Ich waga w zależności od koloru waha się między 455 a 529 gramów. Dodatkowo, aby umożliwić rozróżnienie dotykiem paraolimpijskich medali – złotego, srebrnego i brązowego – na krawędziach wygrawerowano specjalne linie. Każde trofeum posiada również grawer za pomocą alfabetu Braille’a, co stanowi hołd dla jego wynalazcy Louisa Braille’a.

Paraolimpijskie zmagania rozpoczną się 28 sierpnia i potrwają do 8 września. W tym czasie gospodarze spodziewają się około 4400 sportowców, którzy powalczą o 549 kompletów medali w 22 dyscyplinach.

————

Fot. Paris 2024

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL