Pjongczang 2018: Sikorski i Krężel na szóstym miejscu w slalomie

Dwiema szóstymi lokatami startującego na monoski Igora Sikorskiego oraz niedowidzącego Macieja Krężela, któremu na trasach całego świata towarzyszy przewodniczka Anna Ogarzyńska, nasi alpejczycy zakończyli swoje starty w igrzyskach paraolimpijskich. Dzisiejszej nocy walka o medale toczyła się w ostatniej męskiej konkurencji rozgrywanej podczas tych igrzysk, którą był slalom.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Szóste miejsce Macieja Krężela i Anny Ogarzyńskiej w slalomie to najwyższa lokata, jaką tej dwójce udało się wywalczyć w Pjongczangu. Kilka dni wcześniej na tej samej pozycji ukończyli superkombinację. Po pierwszej serii przejazdów grupy zawodników z dysfunkcją narządu wzroku Krężel plasował się na siódmym miejscu. Rezultat, jaki osiągnął – 52,63 s, był o 4,67 s słabszy od znajdującego się na prowadzeniu po półmetku rywalizacji na Słowaka Miroslava Harausa. Reprezentant naszych południowych sąsiadów drugiego w klasyfikacji Włocha Giacomo Bertagnollego, który wcześniej sięgnął po złoto w slalomie gigancie, wyprzedzał o 0,89 s. Trzeci po pierwszej rundzie rodak Harausa – Jakub Krako tracił natomiast 1,11 s. W drugim przejeździe Bertagnolli pokonał slalom najszybciej z całej stawki, będąc jednocześnie jedynym zawodnikiem, któremu udało się przejechać całą trasę poniżej 48 sekund. Na finiszu osiagnął 47,27 s, co po zsumowaniu obu czasów dało łączny rezultat 1:36,12 min. Jak się chwilę później okazało, był to przejazd nie tylko po złoto, ale i po czwarty podczas tych igrzysk krążek dla 19-letniego Włocha. Kończący rywalizację Haraus w drugiej rundzie został bowiem zdyskwalifikowany. Na nieszczęściu Harausa skorzystali m.in. Jakub Krako oraz startujacy pod neutralną flagą Rosjanin Walerij Riedkozubow, którzy sięgnęli odpowiednio po srebro i brąz. Maciej Krężel w porównaniu z pierwszą rundą pojechał o 1,13 s szybciej i z łącznym czasem 1:44,13 min przesunął się z siódmej na szóstą pozycję. W końcowej klasyfikacji spośród 18 startujących w pierwszym przejeździe zawodników ujętych zostało dziewięć nazwisk.

Na szóstym miejscu w rywalizacji grupy siedzącej uplasował się również Igor Sikorski, który w środowym slalomie gigancie wywalczył brąz. Slalom to koronna konkurencja 27-latka. W tegorocznym sezonie Pucharu Świata Sikorski trzykrotnie meldował się na podium, był pierwszy i trzeci w Zagrzebiu oraz drugi w Veysonnaz. Nasz aktualny wicemistrz świata z Tarvisio w tej specjalności dziś po pierwszym przejeździe był siódmy z czasem 52,25 s. Strata Polaka do prowadzącego Holendra Jeroena Kampschreura, który przed rokiem cieszył się w slalomie ze złota mistrzostw globu, wynosiła 3,85 s. Drugi ze stratą 0,68 s był Amerykanin Tyler Walker, który o zaledwie 0,05 s wyprzedzał plasującego się na półmetku na trzecim miejscu Chorwata Dino Sokolovicia. W finałowej rundzie Sikorski pojechał o 1,36 s szybciej. W obu tych przejazdach nie wystrzegł się jednak błędów, przez co szansa na drugi podczas tych igrzysk krążek przeszła mu koło nosa. Łączny czas 1:43,14 min po upadku kończącego zawody Kampschreura pozwolił mu w oficjalnym zestawieniu zawodów awansować o jedną pozycję, do podium ostatecznie zabrakło 1,11 s. Potknięcia rywali w 100 procentach wykorzystał Sokolovic, który mimo wolniejszego drugiego przejazdu z wynikiem 1:39,82 min sięgnął po złoto. Swój drugi srebrny krążek podczas tych igrzysk wywalczył Walker, a na trzecią pozycję przesunął się Francuz Frederic Francois.