Już za 140 dni rozpoczną się XIV Zimowe Igrzyska Paralimpijskie, a ich gospodarzami będą Mediolan i Cortina d’Ampezzo. Transmisję z tego sportowego wydarzenia zapewni Telewizja Polska, która zrelacjonuje zawody zarówno w tradycyjnej telewizji jak i w swoich kanałach online.
Widzowie będą mogli śledzić zmagania paralimpijczyków na antenach TVP, a także w internecie – na stronie sport.tvp.pl, w aplikacji mobilnej TVP Sport oraz na platformach Smart TV. To znakomita wiadomość dla kibiców jak i całego środowiska paralimpijskiego — tak szeroka dostępność transmisji podkreśla rosnącą rangę tego wydarzenia i jego znaczenie w świecie sportu.
W programie przyszłorocznych zimowych igrzysk paralimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo, które rozpoczną się 6 marca i potrwają do 15 marca, znalazło się sześć dyscyplin: biegi narciarskie, biathlon, narciarstwo alpejskie, snowboard, hokej na sledżach oraz curling na wózkach. Łącznie rozegranych zostanie 79 konkurencji, a do udziału w zawodach organizatorzy dopuszczą około 650 sportowców.
Dla reprezentantów Polski będzie to kolejna szansa na powiększenie medalowego dorobku. Dotychczas Biało-Czerwoni przywieźli z zimowych igrzysk 45 medali: 11 złotych, 6 srebrnych i 28 brązowych. Ostatnie podium dla naszego kraju wywalczył Igor Sikorski, w 2018 roku w Pjongczangu, gdzie sięgnął po brąz w slalomie gigancie.
W 50. rocznicę od pierwszych zimowych igrzysk
Historia zimowych igrzysk paralimpijskich sięga 1976 roku, kiedy to po raz pierwszy sportowcy z niepełnosprawnością rywalizowali na śniegu i lodzie w szwedzkim Örnsköldsvik. Polacy zaznaczyli swoją obecność już podczas tej inauguracyjnej edycji, jednak nie zdobyli jeszcze medali.
Włosi już po raz drugi w historii będą gospodarzem zimowych igrzysk paralimpijskich – wcześniej zorganizowali je w 2006 roku w Turynie. Przyszłoroczna XIV edycja, rozgrywana w 50. rocznicę pierwszych zimowych paraigrzysk, ma być nowoczesna, inkluzywna i zrównoważona – w duchu wartości olimpijskich i paraolimpijskich.
Zimowe igrzyska paralimpijskie w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo odbędą się niespełna dwa tygodnie po zakończeniu igrzysk olimpijskich (6–22 lutego), które również pokaże Telewizja Polska. Więcej szczegółów dotyczących transmisji powinniśmy poznać niebawem.
_____
Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski