16 medali Polaków na Europejskich Igrzyskach Młodzieży w Finlandii

Worek medali biało-czerwonych na Europejskich Igrzyskach Młodzieży w fińskim Pajulahti! Nasi młodzi i utalentowani sportowcy, rywalizując w zaledwie dwóch dyscyplinach (tenisie stołowym oraz pływaniu), sięgnęli po 16 krążków: 7 złotych, 5 srebrnych oraz 4  brązowe, co zaowocowało wysoką siódmą lokatę w klasyfikacji medalowej.

W imprezie, która wystartowała 30 czerwca i zakończyła się 4 lipca, zaprezentowali się młodzi sportowcy z 29 europejskich krajów. Do Finlandii udało się 15 biało-czerwonych, mierząc się z rówieśnikami w dwóch spośród łącznie ośmiu rozgrywanych dyscyplin. Nadzieje polskiego pływania oraz tenisa stołowego aż 16-krotnie meldowały się na podium zawodów, zdobywając łącznie 7 złotych, 5 srebrnych oraz 4 brązowe krążki. Dorobek ten dał im siódme miejsce w medalowej klasyfikacji imprezy.

W turniejach tenisa stołowego Polacy kończyli zmagania w medalowej strefie siedmiokrotnie. Mistrzami igrzysk w grze pojedynczej zostali Piotr Mańturz (kl. 6), Maksym Chudzicki (kl. 7) oraz Marcin Zieliński (kl. 9). Dodatkowo duet Mańturz/Chudzicki wywalczył złoto w rozgrywkach drużynowych. Srebrny kruszec przypadł parze występującej w składzie Magdalena Sutkowska-Pawłasek/Barbara Jabłonka, natomiast indywidualnie po brąz poza Jabłonką (kl. 6-10) sięgnął także Dominik Bartosik (kl. 9). Dzięki tak korzystnym rozstrzygnięciom nasza zdolna młodzież zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji tej dyscypliny.

Na czwartej pozycji w zestawieniu najmocniejszych reprezentacji uplasowali się polscy pływacy, którzy wyłowili z wody dziewięć krążków. Trzykrotnie w pierwszej trójce w stylu dowolnym finiszowała Nikola Badowska (kat. 12-15 lat), zgarniając złoto na 50 metrów oraz srebro na dystansach 100 i 400 metrów. Identyczny medalowy zestaw skompletowała Zuzanna Boruszewska (16-18 lat), która zwyciężyła w sprinterskiej rywalizacji na 50 metrów kraulem oraz była druga na 100 metrów klasykiem i 200 metrów stylem zmiennym. Mistrzowski tytuł na 100 metrów żabką oraz 200 metrów techniką zmienną powędrował do Alicji Piec (12-15 lat), zaś na trzeciej lokacie na setkę grzbietem wpłynął na metę Oliwier Krzyszkowski (12-16 lat).