MP w paratriathlonie: ParaSportowi najszybszą sztafetą w Białymstoku. Wietecki i Domagała indywidualnie najmocniejsi

750 metrów w wodzie, 20 kilometrów na rowerze oraz 5 kilometrów w biegu – to długość sprinterskiego dystansu, z jakim zmierzyli się niepełnosprawni triathloniści, którzy 16 sierpnia w Białymstoku powalczyli o medale mistrzostw Polski. Rozgrywane w formule integracyjnej wyścigi sztafet zakończyły się spektakularnym triumfem ParaSportowych (Angelika Koniecko, Mikołaj Luft, Mateusz Klebanowski). Indywidualnie natomiast nie było mocnych na Łukasza Wieteckiego, który najważniejsze w karierze sukcesy od lat odnosi z przewodnikiem Tomaszem Domagałą.

W wyścigu sztafet do rywalizacji przystąpiło dziewięć ekip, osiem z nich ostatecznie zameldowało się na finiszu. Zgodnie z regulaminem zawodów zespoły te mogły liczyć po dwie bądź trzy osoby i co najmniej jedna z nich musiała posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Aż trzy drużyny wystawili ParaSportowi wspierający na co dzień sportowy rozwój wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, a skompletowany przez nich najmocniejszy skład głośno wymieniany był w gronie faworytów do końcowego zwycięstwa. Po pływackim etapie zmagań, do której zgłoszona została Angelika Koniecko, multimedalistka mistrzostw świata i Europy INAS, plasowali się tuż za podium z niewielką stratą do czołówki. Na pierwszą lokatę po świetnej jeździe na rowerze wyprowadził ich Mikołaj Luft, profesjonalny triathlonista mogący poszczycić się m.in. tytułem mistrza kraju w Ironman 70.3 za rok 2016. Kropkę nad „i” postawił Mateusz Klebanowski, który jak na reprezentanta Polski w biegach średniodystansowych przystało w rozstrzygającej o kolorze medali biegowej części trasy zostawił daleko w tyle konkurencję. Rezultat 1:00:50 godz. przyniósł całej trójce ciężko wypracowany sukces przypieczętowany dodatkowo złotem w grupie zawodników z intelektualną niepełnosprawnością (PTII).

Drugą pozycję w ogólnej klasyfikacji (pierwsze w kategorii PTS4) wywalczyła drużyna Giant & Liv Team, w której składzie znaleźli się Zbigniew Maciejewski, Dariusz Patalan i Piotr Sojkowski, tracąc do zwycięskiego zespołu 6:34 min. Czołową trójkę (najlepsi w PTS5) uzupełniło męskie trio startujące w ustawieniu Marcin Makar, Wojciech Ciepłowski i Karol Duda ze słabszym o 9:31 min czasem od otwierających stawkę ParaSportowych.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się żeński tercet ParaSportowych z Gabrielą Michałowską (pływanie), Agnieszką Kropiewnicką (jazda na rowerze) i Nataszą Jaworską (bieg) na pokładzie, które ukończyły zmagania w 1:14:20 godz., co w ostatecznym rozrachunku przełożyło się na piąte miejsce w kategorii open oraz drugie w równolegle prowadzonej klasyfikacji dla osób z intelektualną niepełnosprawnością (PTII). W trzeciej drużynie ParaSportowych znaleźli się zawodnicy z zespołem Downa: Michał Mroziński (pływanie) oraz Kamil Grabowski (bieg). Do dwójki tej gościnnie dołączył Przemysław Kossakowski, dziennikarz i podróżnik, który przed rokiem zabrał w podróż życia szóstkę bohaterów bijącego rekordy popularności programu „Down the road. Zespół w trasie”. Trójka ta zamknęła stawkę ośmiu zespołów (czas 1:57:57 godz.), zdobywając brąz w kategorii PTII. Szansę na lepszą lokatę zaprzepaściły problemy Kossakowskiego na rowerowej trasie, który ostatnie pięć kilometrów przejechał na tylnej obręczy koła.

W stolicy Podlasia wyłonieni zostali również indywidualni medaliści mistrzostw Polski. Najszybciej ze sprinterskim dystansem uporał się Łukasz Wietecki. Czas 1:05:32 godz. dał mu wraz z przewodnikiem Tomaszem Domagałą triumf w klasyfikacji open i złoto w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku (PTVI1-3). Na drugiej pozycji ze stratą 6:09 min finiszował Adam Śliż, będąc równocześnie najlepszym zawodnikiem w kategorii PTS5. Trzeci ogólnie, a drugi PTS5 był z kolei Marcin Makar (strata 9:38 min). Wśród kobiet wygrała Monika Belczewska (1:17:24 godz.) przed Martą Dzieciątkowską (+1:22 min straty, obie PTS5). Osiągnięte przez nie rezultaty w otwartej klasyfikacji dały im odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Tuż za nimi uplasował się Michał Urbański z ParaSportowych (1:26:35 godz.), zwyciężając tym samym w grupie PTII. Łącznie sklasyfikowano dwunastu triathlonistów.

Pełne wyniki z podziałem na poszczególne kategorie dostępne są TUTAJ.

———

Fot.: ParaSportowi.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL