50 tysięcy złotych to cena ich marzeń. Pływacy z zespołem Downa walczą o wyjazd na mistrzostwa Europy!

W dniach 15-22 września w Olbii na Sardynii odbędą się otwarte mistrzostwa Europy w pływaniu, w których prawo startu przysługiwać będzie zawodnikom z zespołem Downa. Swoją obecność w silnie obsadzonej stawce pragną zaakcentować również biało-czerwoni. 50 tysięcy złotych to cena ich sportowych marzeń. 

„Szybcy jak torpedy, w wodzie zamieniają się w żaglice. Bardzo ciężko pracują, by spełnić wyśrubowane kryteria udziału w zawodach” – możemy przeczytać na oficjalnym profilu zbiórki. W piątej edycji pływackich mistrzostw Europy organizowanych z myślą o sportowcach z zespołem Downa przewidziano start czworga naszych reprezentantów. To prawdziwi mistrzowie w swoich specjalnościach, którzy pod okiem doświadczonych szkoleniowców pokonują każdego tygodnia dziesiątki długości basenu, by wypełnić wyśrubowane minima startowe.

W naszym kraju niewiele jest takich miejsc, gdzie sportowcy z dodatkowym chromosomem mogą na poziomie wyczynowym zgłębiać tajniki wybranych przez siebie dyscyplin. Najbardziej popularne kierunki rozwoju to narciarstwo alpejskie, taekwondo, lekkoatletyka czy też pływanie, w którym przed rokiem podczas Europejskich Igrzysk INAS w Paryżu biało-czerwone barwy z dumą reprezentowały Zofia Dzięcioł oraz Agnieszka Kociołek, dokładając od siebie cztery lokaty na podium. Z igrzysk tych ponad 40-osobowa polska kadra powróciła wówczas bogatsza o 24 krążki.

Kolejny cel polskich pływaków to otwarte mistrzostwa Europy DSISO (ang. Down Syndrome International Swimming Organisation), które w połowie września tego roku odbędą się we Włoszech. – Nie mogą polecieć bez trenerów, fizjoterapeuty i opiekuna. Muszą perfekcyjne wyglądać, by godnie reprezentować RP. Koszty opłat startowych, przelotów, strojów, w tym spełniających wymogi FINA strojów startowych, sięgają rzędu 50 tysięcy złotych. – Kwota ta umożliwiłaby wysłanie na Sardynię czterech naszych zawodników i w całości zostałaby przeznaczona na pokrycie wszystkich opłat. Liczy się każda złotówka!

Polskich pływaków wspomóc można TUTAJ.

Wpłaty można również kierować na konto Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie SONI (KRS 0000742818)

30 1600 1462 1876 1963 3000 0001

z dopiskiem „Sardynia” bądź „ME w pływaniu”.

————

Fot.: SONI.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL