Fot. Adrian Stykowski/PKPAR

89 reprezentantów Polski na igrzyska paraolimpijskie w Tokio

XVI Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się dokładnie za 40 dni. Z tej okazji w hali COS Torwar zorganizowana została konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano skład reprezentacji paraolimpijskiej. Polskę będzie reprezentowało 89 zawodników, którzy będą walczyć o medale w 12 dyscyplinach.

Witam serdecznie moje koleżanki i kolegów paraolimpijczyków, którzy będą nas reprezentować na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Bardzo się cieszę z tak licznej obecności mediów. Standardem staje się, że sport paraolimpijski przestaje być czymś nieznanym i niezrozumiałym. Dzięki coraz szerszej obecności możemy inspirować coraz większą rzeszę osób z niepełnosprawnościami do aktywnego życia. – Z takimi słowami do przybyłych na konferencję prasową zwrócił się Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.  Nie krył radości z faktu, że po roku oczekiwania, długich miesiącach niepewności, w obecności przyjaznych ruchowi paraolimpijskiemu partnerów, sponsorów, ambasadorów i mediów możemy poznać nazwiska biało–czerwonych paraolimpijczyków.

12 dyscyplin – to pierwsza ważna liczba i informacja. Polscy zawodnicy zapewnili sobie udział na igrzyskach w paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), podnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik). Łącznie będzie nas reprezentowało 89 zawodników – 33 kobiety i 56 mężczyzn. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych: paralekkoatleta Maciej Lepiato (Start Gorzów Wielkopolski) i parapływaczka Joanna Mendak (Start Białystok). W ceremonii zamknięcia, która ze względu na pandemiczne obostrzenia będzie się odbywała w okrojonym składzie (zawodnicy bezpośrednio po zakończeniu swoich konkurencji wracają do kraju), polskiej reprezentacji przewodzić będzie parabadmintonista Bartłomiej Mróz (BENINCA UKS Feniks Kędzierzyn – Koźle). Pełny skład reprezentacji podczas konferencji podał szef misji paraolimpijskiej, Romuald Schmidt.

– W sztabie powołanym przez Polski Komitet Paraolimpijski wydawało się nam, że bazując na 50–letnim doświadczeniu w wyjazdach polskich paraolimpijczyków sprawy pójdą lekko. Jednak pojawiła się pandemia, która mocno skomplikowała procedury operacyjne i logistyczne. Mogę jednak państwa zapewnić, że podołaliśmy temu zadaniu – powiedział szef misji, oceniając stan przygotowań do igrzysk.

Fot. Adrian Stykowski/PKPAR

Tym razem na najważniejszą sportową imprezę czterolecia zawodnicy czekali 5 lat. Dodatkowy czas starali się spożytkować w najlepszy, możliwy sposób i liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który polska reprezentacja osiągnęła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio – 39 medali i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej.

– To będą igrzyska w dobie pandemii – wszyscy zdajemy sobie sprawę z restrykcji i różnych ograniczeń – powiedział paraszermierz, Adrian Castro. – Ja życzę wszystkim paraolimpijczykom i olimpijczykom dużo zdrowia i samych negatywnych testów covidowych – to chyba największa obawa, że ktoś z nas nie będzie mógł z tego powodu wystartować. Jeśli chodzi zaś o nadzieje, to szermierka otwiera program igrzysk i liczę na to, że zawody w szabli, które będą pierwszego dnia, będą mocnym otwarciem dla Polski.

Podczas konferencji poinformowano także, że na nowej stronie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego znajdują się biogramy wszystkich zawodników reprezentacji (https://paralympic.org.pl/igrzyska_paraolimpijskie/sportowcy/), oraz że zmagania paraolimpijczyków podczas igrzysk po raz pierwszy w historii będzie można kompleksowo oglądać w Telewizji Polskiej. O niespotykanym do tej pory zaangażowaniu publicznego nadawcy, skali transmisji i przygotowań opowiedział Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

– Z radością informuję, że będzie ponad 100 godzin transmisji na żywo – będziemy chcieli pokazać wszystkie sukcesy i medale polskich paraolimpijczyków. Poza tym codzienne, półgodzinne podsumowanie w TVP Sport między 18:00 a 20:00, oraz kronika igrzysk paraolimpijskich przed Teleexpressem – poinformował dyrektor TVP Sport. Proszę pamiętać, że paraigrzyska nie są tak transmitowane jak igrzyska olimpijskie i nie ze wszystkich aren jest przekazywany sygnał. Ale dlatego wysyłamy też trzy ekipy reporterskie, m.in. Sylwię Michałowską, która jest razem z nami.

Sylwia Michałowska, prowadząca program „Pełnosprawni” TVP Sport, współprowadziła konferencję prasową „40 dni do paraolimpijskiego Tokio” razem z Pauliną Malinowską–Kowalczyk, sekretarz generalną Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

O sukcesach zawodników na bieżąco będzie także informować Polskie Radio S.A. o czym zapewnił w swoim wystąpieniu Krzysztof Kuzak z redakcji sportowej Radiowej „Jedynki”.

– Wybieram się do Tokio relacjonować paraigrzyska. Nasze ekipy z igrzysk olimpijskich już tam są, a ja jadę przygotowywać materiały bezpośrednio po nich – powiedział redaktor Kuzak.

Kolejnym punktem konferencji była premiera znaczka pocztowego przygotowanego przez Pocztę Polską. Pierwszy znaczek poświęcony ruchowi paraolimpijskiemu został wyemitowany po igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro, drugi przed igrzyskami w Pjongczangu. Nowy, trzeci z rzędu znaczek wraz z Prezesem Łukaszem Szeligą uroczyście odsłonił Krzysztof Falkowski, wiceprezes Poczty Polskiej. Tym razem inspiracją dla projektu stała się niekwestionowana gwiazda tenisa stołowego Natalia Partyka, multimedalistka paraolimpijska, niepokonana indywidualnie w paratenisie stołowym od czasu igrzysk w Atenach.

Fot. Adrian Stykowski/PKPAR

– Jako zapaleni fani polskiej reprezentacji, z niecierpliwością czekamy na otwarcie XVI Letnich Igrzysk Paraolimpiady Tokio 2020. Poczta Polska z dumą włączy się w promocję tego szczególnego wydarzenia, honorując wielkie, sportowe talenty, ale także niezłomność zawodników i ich godny naśladowania upór w dążeniu do wyznaczonego celu. Trzymamy kciuki za naszą reprezentację! Liczymy na wielkie emocje w trakcie igrzysk – mówi Krzysztof Falkowski, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Konferencja „40 dni do paraolimpijskiego Tokio” stała się okazją do ogłoszenia nazwisk Ambasadorów reprezentacji paraolimpijskiej. Ich zadaniem będzie promocja sportu paraolimpijskiego, wspieranie idei paraolimpijskich, inspirowanie innych osób z niepełnosprawnościami poprzez pokazywanie, iż można walczyć z każdą barierą i ograniczeniem w myśl hasła Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego „Niemożliwe nie istnieje”. Ambasadorką paraolimpijek jest od dzisiaj Martyna Wojciechowska, dziennikarka i podróżniczka, prowadząca programu „Kobieta na krańcu świata”, która będzie – zgodnie z misją założonej przez siebie Fundacji UNAWEZA – „dodawać skrzydeł” zawodniczkom z niepełnosprawnościami.

– Poziom mojego podziwu dla osób, które oglądamy podczas tych sportowych zmagań jest niesamowity – podkreśliła dziennikarka. – To jest doświadczenie, który każdy powinien mieć szansę zobaczyć. Dlatego cieszę się, że mówimy o tym sporcie głośno. Jestem dumna z powodu nominacji na Ambasadorkę Paraolimpijek. Nawet nie macie pojęcia dziewczyny, jak bardzo się z tego powodu cieszę – całe moje życie staram się poświęcać temu, żeby wspierać kobiety.

Martyna Wojciechowska razem z Fundacją UNAWEZA realizuje projekt przy współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, którego celem jest wsparcie bezpośrednie dla grupy 10 kobiet z niepełnosprawnościami uprawiających sport. Wraz z biegaczką Corinne Klajda, która planuje wziąć udział w cyklu 4 pustynnych ultramaratonów 4deserts, uruchomiły zbiórkę, której celem jest utworzenie funduszu stypendialnego dla paraolimpijek.

Fot. Adrian Stykowski/PKPAR

Drugim Ambasadorem został Robert Korzeniowski – czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym i wzór postawy prawdziwego sportowca. Jego zadaniem będzie z jednej strony inspirowanie osób z niepełnosprawnościami do uprawiania sportu, z drugiej promowanie sportu paraolimpijskiego w naszym kraju. Wybór Korzeniowskiego na Ambasadora Paraolimpijczyków nie jest przypadkowy – jako uznany sportowiec i wielokrotny mistrz olimpijski zawsze chętnie angażował się w promocję sportu paraolimpijskiego.

– To, co się dzieje dzisiaj, zapoczątkowało się te dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat temu, kiedy razem z paraolimpijczykami trenowaliśmy na tych samych obiektach, przygotowując się na różne zawody – podkreślił Robert Korzeniowski. – I to jest absolutnie kapitalne. Jako medalista olimpijski czuję się zobowiązany, by być łącznikiem między olimpijczykami, a paraolimpijczykami. To jest dla mnie wyjątkowe. Mam nadzieję, że ten świat będzie się coraz bardziej łączył.

Fot. Adrian Stykowski/PKPAR

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Prezes Łukasz Szeliga, w ciągu ostatnich pięciu lat bezprecedensowo wzrosło wsparcie dla polskiego sportu paraolimpijskiego z ramienia Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podczas konferencji o zaangażowaniu i roli resortu oraz strony rządowej w procesie budowania polskiego ruchu paraolimpijskiego mówił Wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński.

– Zapewniam, że i ja, i moi poprzednicy i z pewnością następcy w odpowiedzialnych za sport instytucjach jesteśmy po to, aby wspierać sport paraolimpijski. Na igrzyska to były nakłady rzędu prawie 100 milionów złotych, ale to wsparcie oprócz finansów polega też na tym, że staramy się zapewniać infrastrukturę dla polskiego sportu. I jednego, i drugiego – sport jest jeden – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.

Podczas konferencji podkreślono także zaangażowanie Partnerów i Sponsorów Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Sponsorem strategicznym Komitetu od 2015 roku niezmiennie pozostaje PKN Orlen S.A., który w szczególny sposób przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku sportowców z niepełnosprawnościami. W tym roku po raz pierwszy w historii PKN Orlen S.A. opublikował jeden, wspólny spot promujący igrzyska, w którym ramię w ramię, obok siebie wystąpili olimpijczycy i paraolimpijczycy. O stałości współpracy zapewnił Grzegorz Bałkowiec, zastępca dyrektora biura ds. marketingu sportowego, sponsoringu i eventów.

– Jestem dumny, że możemy wspierać na równi paraolimpijczyków i olimpijczyków – podkreślił. PKN ORLEN jest największym sponsorem polskiego sportu – w ciągu ostatnich lat zwiększyliśmy to wsparcie o 100%, a dzięki naszemu wsparciu do Tokio na igrzyska poleci 330 sportowców.

Zawodnikom na igrzyskach – oprócz umiejętności, wytrenowania i siły psychicznej – potrzebne jest szczęście. Na igrzyskach w Tokio nie powinno go zabraknąć zważywszy, iż Totalizator Sportowy kontynuuje współpracę z Polskim Komitetem Paraolimpijskim jako Partner Główny. O zaangażowaniu w promocję sportu podczas konferencji z radością mówiła Magdalena Kopka–Wojciechowska, wiceprezes Totalizatora Sportowego.

– Od początku swojego istnienia, czyli od 65 lat Totalizator Sportowy wspiera sport – mamy go nie tylko w nazwie, ale również w naszym DNA – powiedziała. W dzisiejszych czasach, to czego świat potrzebuje najbardziej to odwaga i nadzieja. To jest to, co dają nam paraolimpijczycy, za co serdecznie dziękujemy.

Fot. Adrian Stykowski/PKPAR

Czas pandemii był niezwykle trudny dla wszystkich osób związanych ze sportem, zarówno zawodników jak i działaczy. Paradoksalnie jednak to doświadczenie często wzmacniało wzajemną współpracę z partnerami. Tak się także stało w przypadku Citi Citi Handlowy, z którym Polski Komitet Paraolimpijski zaangażował się w organizowanie akcji pomocowych oraz we współtworzenie Plebiscytu na Sportowca Roku – Guttmanny 2021. O trwających dobrych relacjach na konferencji mówiła Dorota Szostek–Rustecka.

– W DNA Citi Citi Handlowy wpisana jest różnorodność. Bardzo się cieszymy, że Polski Komitet Paraolimpijski tę różnorodność uosabia – podkreśliła Dorota Szostek–Rustecka. Jesteście też symbolem – choć po polsku to strasznie brzmi – „inkluzywności”, włączania do społeczeństwa. Cieszymy się, że od 2018 roku jesteśmy razem z wami.

Podczas konferencji podkreślone zostało zaangażowanie wszystkich partnerów Komitetu – Partnera Ubezpieczeniowego Allianz, Partnera Medycznego Grupy Lux Med, Toyoty oraz OTCF, właściciela marki 4F, która od 2014 roku swoją olimpijską kolekcję przygotowuje zarówno dla olimpijczyków, jak i paraolimpijczyków.

Oprócz tematów sportowych i informacji o stanie polskiego sportu paraolimpijskiego, na konferencji pojawiły się także tematy kulturalne. Ogłoszony został konkurs poetycki „Laur paraolimpijski” na najlepszy wiersz poświęcony tematyce paraolimpijskiego sportu oraz igrzyskom paraolimpijskim. Organizatorem konkursu „Laur paraolimpijski” jest Fundacja Integracja. Konkurs jest przeznaczony dla wszystkich, a więc dla osób z niepełnosprawnością i osób pełnosprawnych. Termin nadsyłania twórczości (15.07–30.09), obejmując Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio, zachęci twórców do śledzenia tego sportowego święta i lepszego poznania jego tajników.

Na laureatów tegorocznego konkursu, wybranych przez jury pod przewodnictwem prof. Anny Nasiłowskiej, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, również czekają medale oraz nagrody finansowe ufundowane przez PKPar, który został partnerem strategicznym przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje dostępne są na portalu Niepelnosprawni.pl pod adresem niepelnosprawni.pl/laur. W sierpniu na portalu pojawi się też zakładka poświęcona igrzyskom w Tokio, m.in. z relacjami wysłanniczki Integracji, Ilony Berezowskiej.

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio rozpoczną się 24 sierpnia i potrwają do 5 września 2021 roku.

Fot. Bartłomiej Zborowski/PKPAR
Skład polskiej reprezentacji wg dyscyplin:

Badminton (1): Bartłomiej Mróz

Kajakarstwo (4): Jakub Tokarz, Kamila Kubas, Katarzyna Kozikowska, Mateusz Surwiło

Kolarstwo (7): Dominika Putyra, Justyna Kiryła, Krystian Giera, Marcin Polak, Rafał Szumiec, Rafał Wilk, Renata Kałuża

Lekkoatletyka (34): Aleksander Kossakowski, Alicja Jeromin, Barbara Bieganowska-Zając, Bartosz Górczak, Bartosz Tyszkowski, Daniel Pek, Faustyna Kotłowska, Jagoda Kibil, Janusz Rokicki, Joanna Mazur, Joanna Oleksiuk, Justyna Franieczek, Karolina Kucharczyk, Klaudia Maliszewska, Krzysztof Ciuksza, Lech Stoltman, Lucyna Kornobys, Łukasz Mamczarz, Maciej Lepiato, Maciej Sochal, Marek Wietecki, Marta Piotrowska, Mateusz Owczarek, Michał Derus, Michał Głąb, Michał Kotkowski, Mirosław Madzia, Piotr Kosewicz, Rafał Rocki, Renata Śliwińska, Robert Jachimowicz, Róża Kozakowska, Tomasz Pauliński, Tomasz Ściubak

Łucznictwo (2): Łukasz Ciszek, Milena Olszewska

Pływanie (9): Alan Ogorzałek, Igor Hrehorowicz, Jacek Czech, Joanna Mendak, Kamil Otowski, Michał Golus, Oliwia Jabłońska, Przemysław Drąg, Wojciech Makowski

Podnoszenie ciężarów (6): Grzegorz Lanzer, Justyna Kozdryk, Mariusz Tomczyk, Marzena Zięba, Paulina Przywecka-Puziak, Sławomir Szymański

Strzelectwo (3): Emilia Babska, Filip Rodzik, Szymon Sowiński

Szermierka na wózkach (7): Adrian Castro, Dariusz Pender, Grzegorz Pluta, Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Michał Nalewajek, Patrycja Haręza

Tenis stołowy (12): Dorota Bucław, Karolina Pęk, Krystyna Łysiak, Krzysztof Żyłka, Maciej Nalepka, Natalia Partyka, Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Rafał Czuper, Rafał Lis, Tomasz Jakimczuk, Maksym Chudzicki

Tenis na wózkach (2): Kamil Fabisiak, Piotr Jaroszewski

Wioślarstwo (2): Jolanta Majka, Michał Gadowski

————

Informacja prasowa

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL