Fot. Tomasz Markowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

9 pływaków powalczy w Paryżu o medale igrzysk!

Do rozpoczęcia letnich igrzysk paraolimpijskich w Paryżu pozostały dwa miesiące. Do grona sportowców mogących cieszyć się z wymarzonych kwalifikacji właśnie dołączają pływacy, którzy w stolicy Francji powalczą o medale w dziewięcioosobowym składzie.

Pływanie to jedna z najstarszych paraolimpijskich dyscyplin. Swój formalny debiut miało podczas igrzysk w Rzymie w 1960 roku, jednak na starcie na próżno było wypatrywać Polaków. Po raz pierwszy biało-czerwonych mogliśmy oglądać w pływackich (i nie tylko) konkurencjach dwanaście lat później w Heidelbergu, gdzie sięgnęli po pierwsze trofea. Łącznie zgromadzili ich w swoim dorobku ponad 300, co w medalowej klasyfikacji wszech czasów plasuje ich w dziesiątce najbardziej utytułowanych krajów.

W stolicy Francji zaprezentuje się 605 pływaków (325 mężczyzn i 280 kobiet), dla których przygotowano komplety medali w 141 wydarzeniach: 71 z udziałem mężczyzn, 64 kobiecych oraz 6 mieszanych. Polacy do rywalizacji przystąpią w dziewięcioosobowym składzie. W gronie tym nie brakuje utytułowanych i doświadczonych zawodników, którzy stanowić będą nieocenione wsparcie dla przecierających olimpijskie szlaki „świeżaków”.

Fot. Tomasz Markowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

Prawdziwą rekordzistką pod względem paraolimpijskich występów jest Joanna Mendak, która zakwalifikowała się do szóstych (!) w karierze igrzysk. 35-latka zachwyciła pływacki świat w 2004 roku w Atenach, zdobywając swoje pierwsze krążki. Na podium igrzysk meldowała się łącznie sześć razy. Trzykrotnie za jej sprawą mogliśmy wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego.

Na swoje pierwsze złoto wciąż niecierpliwie czeka Oliwia Jabłońska, która z każdych igrzysk wracała dotąd z medalem. Z Londynu (2012) przywiozła srebro, natomiast w Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021) wywalczyła brązowy kruszec. Do czwartych z rzędu igrzysk intensywnie przygotowuje się również Jacek Czech, który kilkukrotnie zajmował nielubianą przez większość zawodników czwartą pozycję. Pozostaje nam mocno ściskać kciuki, że w Paryżu 48-latek przełamie klątwę czwartych miejsc i zrealizuje swoje sportowe cele i marzenia.

Michał Golus, Kamil Otowski, Alan Ogorzałek oraz Igor Hrehorowicz mają za sobą udany debiut podczas igrzysk w Tokio. W stolicy Francji mierzą zdecydowanie wyżej i liczą na poprawę swoich wyników. Dziewięcioosobowy skład polskiej reprezentacji uzupełniają Zuzanna Boruszewska wraz z Krzysztofem Lechniakiem, dla których będzie to pierwszy start w imprezie tej rangi.

Igrzyska paraolimpijskie w Paryżu rozpoczną się 28 sierpnia i potrwają do 8 września.

————

Fot. Tomasz Markowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL