Nie do zatrzymania! Adrian Castro triumfatorem szermierczego Pucharu Świata w Waszyngtonie

Ponad 100 sportowców z 26 krajów uczestniczy w pierwszych w 2023 roku zawodach Pucharu Świata w szermierce na wózkach. Z przytupem nowy sezon otworzył szablista IKS-AWF Warszawa Adrian Castro, który w swojej koronnej specjalności w pięknym stylu sięgnął w Waszyngtonie po złoty medal.

Tegoroczny kalendarz w szermierce na wózkach obejmuje łącznie pięć turniejów rangi Pucharu Świata rozgrywanych kolejno w Waszyngtonie, Pizie, Nîmes (Francja), Warszawie oraz Nakhon Ratchasima (Tajlandia). Zawody w USA oficjalnie rozpoczynają międzynarodową rywalizację w 2023 roku, w którym imprezę docelową stanowią zaplanowane na początek października mistrzostwa świata we włoskim Terni. W chińskim Hangzhou odbędą się ponadto zaległe mistrzostwa Azji, których z racji trudnej sytuacji covidowej nie udało się zorganizować w poprzednim sezonie.

W pierwszych w sezonie zawodach zaliczanych do kwalifikacji paraolimpijskich na Paryż 2024 biało-czerwone barwy reprezentuje 10 zawodników. Sporo emocji dostarczyły polskim kibicom sobotnie pojedynki z udziałem naszych szablistów – Adriana Castro, Michała Dąbrowskiego oraz Grzegorza Pluty, którzy regularnie meldują się na podium największych turniejów. Pech chciał, że cała trójka rozstawiła się w tej samej ćwiartce pucharowej drabinki, co oznaczało, że tylko jeden z nich powróci do domu z krążkiem. W 1/8 finału z walki o medal w kategorii B wyeliminowany został Dąbrowski, który po przegranej 14:15 z Plutą zajął dziesiątą pozycję. Ten z kolei w ćwierćfinale wpadł na Castro, któremu uległ 6:15 i był siódmy. Lider światowego rankingu oraz świeżo upieczony mistrz Europy tego dnia okazał się poza zasięgiem konkurentów. Na początku swojej drogi po 15. w karierze zwycięstwo w Pucharze Świata w ramach rozgrzewki rozgromił 15:3 Amerykanina Noaha Hanssena (1/8 finału). Gdy po triumfie nad Plutą zagwarantowany miał już co najmniej brąz, w półfinale w równie efektownym stylu rozprawił się 15:6 z Brytyjczykiem Dimitrim Coutyą, który wraz z Grekiem Panagiotisem Triantafyllou ex aequo znalazł się na trzecim miejscu. W starciu o złoto 32-letni Castro zmierzył się z Francuzem Maximem Valetem. Wygraną w Waszyngtonie przypieczętował rezultatem 15:10 i w nagrodę było mu dane wysłuchać aż trzech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

We florecie kategorii B w Polskę reprezentowała Sara Rogowska. Brązowa medalistka grudniowych mistrzostw Europy odpadła z turnieju po fazie grupowej, zajmując ostatecznie 19. lokatę. 34-latka przed sobą ma jeszcze indywidualny start w poniedziałkowym turnieju szpadowym, w którym podrażniona sobotnimi niepowodzeniami z pewnością będzie chciała poprawić wynik. Pierwsze w 2023 roku pucharowe zawody zakończyły się zwycięstwem Saysunee Jany. Utytułowana sportsmenka z Tajlandii w finale zadała pięć punktowanych trafień więcej Gruzince Irmie Khetsuriani. Stawkę na podium uzupełniły natomiast Japonka Anri Sakurai wraz z Francuzką Sophie Sablon.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL