Amp futbol: Polska młodzież na drugim miejscu w turnieju U-23!

Reprezentacja Polski Amp Futbol po dwóch zwycięstwach z Anglią i dwóch remisach z Turcją zajęła drugie miejsce w historycznym młodzieżowym turnieju U-23. Biało-czerwoni walkę o pierwszą pozycję przegrali tylko gorszym bilansem bramek.

Podczas dwudniowych zawodów w Nantwich młodzi Polacy rywalizowali z Turkami i Anglikami, a więc światowymi potęgami, do których zaliczają się również biało-czerwoni. Z tego powodu turniej ten nazywany był nieoficjalnymi mistrzostwami Europy U-23. Polacy pokazali w nich, że przy takiej pracy z młodzieżą nie muszą się obawiać przyszłości.

Polska młodzieżówka w sobotę i niedzielę dwukrotnie ograła Anglię i dwa razy zremisowała z Turcją, która wygrała turniej, ponieważ wyżej pokonała gospodarzy.

Z wyniku można być i zadowolonym, i jednocześnie rozczarowanym. Przyjechaliśmy po pierwsze miejsce, ale nie mamy się czego wstydzić. Niejeden mecz stał tu na wyższym poziomie niż spotkania seniorskich reprezentacji – stwierdził Marek Dragosz, selekcjoner pierwszej reprezentacji, który również poprowadził młodzieżówkę w tym turnieju.

Mamy ogromny niedosyt, ale z drugiej strony nie daliśmy się pokonać zawodowcom z Turcji. Długimi fragmentami prowadziliśmy grę w meczach z nimi, nie odstawaliśmy od nich. Mam nadzieję, że w przyszłości ich ogramy – podkreślał Igor Woźniak, bramkarz biało-czerwonych, który zwrócił też uwagę na kibiców w Nantwich. – Polonia sprawiła, że czuliśmy się jak u siebie. Mnóstwo osób dopingowało nas na trybunach. Dziękujemy za to ogromne wsparcie!

Fot. Bartłomiej Budny/Amp Futbol Polska

Zawody w Anglii trener Dragosz potraktował jako poligon doświadczalny. Na pierwszy w historii młodzieżowy turniej powołał kilku zawodników regularnie grających w seniorskiej kadrze, ale wielu z nich wystąpiło na innych pozycjach niż zwykle. Krystian Kapłon, nominalnie środkowy pomocnik, w Anglii kierował obroną, a napastnik Jakub Kożuch tym razem sprawdził się jako lewy obrońca.

Jeszcze muszą wiele pracować i się poprawić, bo czułem, że zbyt często zapędzałem się do przodu i zostawiałem kolegów bez wsparcia. – przyznał Kożuch.

Po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach uczestniczyli z kolei Jacek Konieczny, Jędrzej Kozak i Maks Moroz, który był najmłodszym zawodnikiem imprezy. Reprezentant Polski ma zaledwie 14 lat.

Cieszę się, że trener dał mi szansę i myślę, że ją wykorzystałem. W przyszłości będę starał się o wywalczenie stałego miejsca w kadrze – zapewnił Moroz, który był zachwycony pobytem w reprezentacji. – W zespole panuje świetna atmosfera. Dużo żartujemy, ale znamy granice. Kiedy przychodzi mecz, jesteśmy maksymalnie skupieni – dodał.

Odkryciem turnieju z pewnością był kolejny debiutant Przemysław Fajtanowski. Jeszcze rok temu grał w piłkę nożną jedenastoosobową i z Czarnymi Nakło wywalczył awans do IV ligi. W wyniku wypadku na statku, gdzie pracował, stracił jednak nogę. Wiosną rozpoczął treningi z Miedziowymi Polkowice, a miesiąc temu zadebiutował w Amp Futbol Ekstraklasie. Teraz świetnie zaprezentował się w meczu młodzieżowej reprezentacji.

Niezmiernie cieszę się z tej szansy, nie chcę jej zmarnować. Po amputacji brakowało mi futbolu, więc czuję się znakomicie, że mogłem dołączyć do Miedziowych i szybko trafiłem do kadry U-23. Atmosfera w niej jest niesamowita, cieszyliśmy się z każdej minuty spędzonej wspólnie na boisku i poza nim – powiedział Fajtanowski, który zebrał sporo pochwał od kolegów i trenerów.

Fot. Bartłomiej Budny/Amp Futbol Polska

Mecze w Anglii pokazały więc, że bardzo młoda pierwsza reprezentacja Polski ma już wysokiej klasy zaplecze.

Wszystko będzie zależało od naszej pracy, ale chłopcy pokazali, że w przyszłości mogą być jedną z największych sił na świecie – zakończył trener Dragosz.

Występ biało-czerwonych na pierwszym w historii dyscypliny turnieju młodzieżowym nie był przypadkowy. Polska jest jednym ze światowych liderów ampfutbolowego szkolenia dzieci i młodzieży. Oprócz kadry U-23 Stowarzyszenie Amp Futbol od roku prowadzi również program Junior Amp Futbol, w którym młodsi zawodnicy (7-16 lat) z całej Polski mogą uczestniczyć w regularnych zgrupowaniach piłkarskich. Zawodnicy Junior Amp Futbol, wśród których jest też Jacek Konieczny i Maks Moroz już w ten wtorek ruszą na międzynarodowy obóz do Niemiec, na którym spotkają się z rówieśnikami z kilkunastu europejskich krajów oraz z Salwadoru i Kostaryki.

Fot. Bartłomiej Budny/Amp Futbol Polska

Turniej U-23 Amp Futbol, 13-14 lipca, Nantwich Anglia

Polska – Anglia 2:1 (Grygiel ’16, Kożuch ’40 – Tregaskis '8)
Polska – Turcja 2:2 (Kożuch '2, Łastowski ’20 – Guleryuz '8 i ’12)
Polska – Turcja 0:0
Polska – Anglia 2:0 (Grygiel ’10, Kapłon ’38)

Skróty meczów dostępne są [TUTAJ].

————

Fot. główne: Bartłomiej Budny/Amp Futbol Polska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL