Ampfutbolowe kluby rosną w siłę! Mistrz Polski zagra w Lidze Mistrzów!

Już w maju w Tbilisi, stolicy Gruzji odbędzie się pierwsza edycja ampfutbolowej Ligi Mistrzów. Wśród najlepszych drużyn Europy znajdzie się Gloria Varsovia. Mistrz Polski powalczy więc o historyczny triumf.

 Możliwość gry w europejskich pucharach, a przede wszystkim w Lidze Mistrzów to dla nas wspaniała nagroda za cały sezon ciężkiej pracy – już nie może się doczekać Jakub Popławski, bramkarz Glorii Varsovii i reprezentacji Polski, z którą w 2017 roku zdobył brązowy medal mistrzostw Europy.

Warszawski zespół po pasjonującym sezonie zwyciężył w czwartym sezonie Amp Futbol Ekstraklasy i przełamał hegemonię Husarii Kraków, która wygrywała we wszystkich trzech wcześniejszych edycjach. Tym razem Gloria Varsovia do ostatniego meczu walczyła o tytuł mistrzowski z Kuloodpornymi Bielsko-Biała i zdobyła go zwyciężając po golach Jakuba Kożucha i Kamila Krzyjszczyka w bezpośrednim starciu ze śląskim zespołem. Dzięki temu będzie pierwszym zespołem reprezentującym Polskę w europejskich pucharach.

– Liga Mistrzów była naszym marzeniem, które staje się rzeczywistością. W Amp Futbol Ekstraklasie znamy się z chłopakami jak łyse konie, a teraz będzie okazja zagrać z nowymi zespołami i sprawdzić się na najwyższym międzynarodowym poziomie – cieszył się Krzyjszczyk po odebraniu medalu dla mistrza Polski.

O organizację pierwszego turnieju Ligi Mistrzów ubiegali się Irlandczycy (Cork), Turcy (Ankara) i Gruzini (Tbilisi). Ostatecznie zawody odbędą się na Kaukazie. Kandydaturę Tbilisi mocno wspierał Gruziński Związek Piłki Nożnej, na którego zjazdach przedstawiciele ampfutbolu mają głos wyborczy.

– Wierzę, że projekt ampfutbolowej Ligi Mistrzów pomoże w rozwoju piłki klubowej w całej Europie, w tym również w Polsce. Cieszę się, że w organizację pierwszej edycji zaangażowała się nie tylko UEFA, ale też Gruziński Związek Piłki Nożnej, który mocno wspiera tamtejszy ampfutbol – mówi Mateusz Widłak, prezes EAFF (Europejskiej Federacji Amp Futbol) i Amp Futbol Polska. Liga Mistrzów ma na celu rozwój dyscypliny w Europie, co będzie skutkowało pojawieniem się nowych klubów i lig. W Europie ampfutbol uprawiany już jest w 16 krajach, ale tylko w sześciu z nich prowadzone są rozgrywki ligowe. Amp Futbol Ekstraklasa organizowana jest od 2014 roku z udziałem 4-5 klubów. Ze względu na brak takich zawodów w Niemczech gościnnie w polskiej lidze grał również zespół Anpfiff Hoffenheim. Wizja gry w Lidze Mistrzów sprawiła jednak, że powstają kolejne zespoły, w tym w Niemczech, Francji i Azerbejdżanie.

– Do Tbilisi na zawody Ligi Mistrzów jedziemy po wygraną, tak jak każdy z sześciu zespołów. Nie wyobrażam sobie, że ktoś z uczestników miałby inną motywację – mówi Mateusz Szczepaniak, trener Glorii Varsovii.

Oprócz mistrzów Polski w turnieju zagrają Everton FC (w lidze angielskiej grają również ampfutbolowe sekcje Manchesteru City, Arsenalu Londyn czy Portsmouth FC), Cork City (ampfutbolowa sekcja dużego klubu z Irlandii), Osmanlispor Ankara (Turcja), Dinamo Ałtaj (Rosja) i gospodarze z AFC Tbilisi (Gruzja).

Mecze Ligi Mistrzów EAFF 2019 rozegrane zostaną 25 i 26 marca w Tbilisi. Sześć zespołów zostanie podzielonych na dwie trzyzespołowe grupy. Spotkania tej fazy zostaną rozegrane pierwszego dnia turnieju. Nazajutrz zaś odbędą się półfinały, mecz o piąte miejsce, mecz o trzecie miejsce i wielki finał.

Wszystkie mecze Ligi Mistrzów EAFF będą transmitowane w internecie przez EAFF.

Tymczasem już w najbliższy weekend w Warszawie na SoccerArenie odbędzie się turniej klubowy organizowany przez Amp Futbol Polska, w którym zagrają dwie drużyny Glorii oraz Husaria Kraków i GKS Góra. Drużyny zagrają na mniejszych boiskach i w mniejszych składach (po pięciu zawodników). Turniej jest częścią przygotowań do nowego sezonu Amp Futbol Ekstraklasy i okazją do sprawdzenia nowych zawodników.

Puchar Klubowy Amp Futbol Polska, Warszawa, SoccerArena, ul. Annopol 24b 26-27 stycznia:

Sobota 26 stycznia:
11:00 – ceremonia rozpoczęcia
11:30 – Gloria Varsovia v GKS Góra
12:45 – Gloria II Varsovia v Husaria Kraków
15:30 – Gloria Varsovia v Gloria II Varsovia
16:45 – GKS Góra v Husaria Kraków

Niedziela 27 stycznia:
9:30 – Gloria II Varsovia – GKS Góra
10:45 – Husaria Kraków v Gloria Varsovia
12:00 – oficjalne zakończenie turnieju

————

Informacja prasowa.
Fot. główne: Bartłomiej Budny/Amp Futbol Polska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL