Kolarstwo torowe: Anna Harkowska wicemistrzynią świata!

Sobotnia rywalizacja na welodromie w holenderskim Apeldoorn przyniosła biało-czerwonym drugi medal mistrzostw świata. Wielu powodów do radości dostarczyła nam Anna Harkowska, która w wyścigu na dochodzenie zgarnęła srebrny krążek.

Kobiety z grup C4 i C5 walkę o medale w wyścigu na dochodzenie stoczyły na dystansie 3000 metrów, mężczyźni natomiast do pokonania mieli 1000 metrów więcej. 38-letnia Anna Harkowska w kwalifikacjach tej konkurencji w C5 uzyskała 3:47,049 min, co przełożyło się na drugie miejsce dające tym samym prawo walki o mistrzowski tytuł. W wielkim finale nasza pięciokrotna paraolimpijska wicemistrzyni zmierzyła się z brytyjską legendą kolarstwa Sarah Storey, która wykręciła dziś najlepszy wynik w stawce dwunastu zawodniczek – 3:37,497 min. Polka w finale została złapana przez swoją rywalkę i podczas dekoracji najlepszych pań w tej grupie odebrała srebro. Na najniższym stopniu podium stanęła Amerykanka Samantha Bosco, pokonując w wyścigu o brąz drugą z Wyspiarek Crystal Lane-Wright.

Drugi mistrzowski tytuł Storey wywalczyła w scratchu. W zmaganiach na dystansie 10 km srebro zdobyła Lane-Wright, a brąz zgarnęła Bosco. Harkowska w 12-osobowej grupie uplasowała się tuż za podium. W testowej rywalizacji omnium Polka zajęła czwartą pozycję z dorobkiem 128 pkt., a najwięcej oczek (156) zebrała wspomniana już Storey.

W wyścigu na dochodzenie poza Harkowską zaprezentował się dziś również Zbigniew Maciejewski. Startujący w C4 polski zawodnik odpadł w kwalifikacjach wyścigu na dochodzenie. Uzyskany przez niego wynik 5:19,590 min w 19-osobowej stawce pozwolił mu zająć przedostatnią osiemnastą lokatę. Po trzech zaliczanych do testu omnium konkurencjach aktualnie jest dwunasty. W tęczową koszulkę mistrza świata przyodziany został Czech Jozef Metelka, który w finałowym rozdaniu dogonił Brytyjczyka George’a Peasgooda. Z brązu cieszył się reprezentujący Kolumbię Diego German Duenas Gomez skutecznie odpierający ataki Rumuna Carola-Eduardo Novaka.

W popołudniowej sesji zawodów poznaliśmy m.in. nazwiska zwycięzców w czasówce z udziałem czterech polskich tandemów. W zmaganiach kobiet na dystansie 1000 metrów Karolina Rzepa z pilotem Edytą Jasińską oraz Iwona Podkościelna z pełniącą rolę jej pilota Aleksandrą Tecław uplasowały się w drugiej dziesiątce na sąsiadującym ze sobą 12. i 13. miejscu, notując odpowiednio czasy 1:11,874 oraz 1:12,969 min. Mistrzyniami świata zostały Brytyjki Sophie Thornill/Helen Scott, a stawkę na podium uzupełniły Holenderki Larissa Klassen/Imke Brommer oraz Nowozelandki Emma Foy/Hannah van Kampen. Na starcie pojawiło się osiemnaście duetów.

O krok od sprawienia medalowej niespodzianki w 23-osobowej stawce byli Adam Brzozowski z pilotem Kamilem Kuczyńskim, którzy bardzo długo utrzymywali się na prowadzeniu. Wynikiem 1:02,027 min biało-czerwoni znaleźli się zaraz za podium. Wczorajsi mistrzowie świata w wyścigu na dochodzenie Marcin Polak wraz z pilotem Michałem Ładoszem przejechali 1000 metrów w 1:04,019 min (lokatę podamy po publikacji pełnej listy na stronie z wynikami). Po najcenniejsze dwa krążki sięgnęli dziś Brytyjczycy. Złoto powędrowało ostatecznie do duetu James Ball/Peter Mitchell, srebro przypadło parze Neil Fachie/Matthew Rotherham, a brąz otrzymali reprezentanci gospodarzy tegorocznych mistrzostw Tristan Bangma i Patrick Bos.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL