Badminton: Francja szczęśliwa dla biało-czerwonych. 9 polskich medali na mistrzostwach Europy!

Wielkim sukcesem zakończyły się dla biało-czerwonych mistrzostwa Europy w badmintonie, które opuszczą z dodatkowym bagażem (ale za to jakże wyjątkowym) składającym się z dziewięciu krążków. W ostatnim dniu mistrzostw poznaliśmy kolory czterech medali. Trzy z nich za sprawą Katarzyny Ziębik oraz Bartłomieja Mroza pokryły się złotem.

Po upragnione złoto w singlu sięgnął we francuskim Rodez Bartłomiej Mróz. Nasz zawodnik mający już w swoim dorobku medale w grze pojedynczej, dołożył do trzech sreber (’12, ’14, ’16) tytuł mistrza Europy. Finałowe starcie z Ilkerem Tuzcu trwało 45 minut. Pierwszy set zakończył się zwycięstwem naszego zawodnika do 15. W drugim to rywal przejął inicjatywę, doprowadzając po zwycięstwie 17:21 do wyrównaniu. Decydujący trzeci set to zdecydowana wygrana Polaka, który oddał rywalowi trzynaście punktów.

Mróz wraz z Tuzcu mieli dziś również do rozegrania finał gry podwójnej (SU5), w którym po przeciwnej stronie siatki czekał na nich duet gospodarzy, Meril Loquette/Lucas Mazur. Rozstawiony z numerem jeden polsko-turecki debel po ciężkim i niezwykle zaciętym boju pokonał turniejową „dwójkę”. O losach zwycięstwa zadecydowały pojedyncze lotki, a obie partie zakończyły się wynikami 21:19, 25:23.

Z indywidualnego złotego medalu cieszy się także Katarzyna Ziębik, która w swoim ostatnim meczu w kategorii SL3 ograła w dwóch setach (do 17 oraz 16) Francuzkę Coraline Bergeron. Polka również opuszcza mistrzostwa Starego Kontynentu z dwoma krążkami. Wczoraj wraz z Turczynką Zehrą Baglar zapewniła sobie bowiem brąz w deblu (SL3-SU5).

Srebrny medal w mikście wywalczyła w kategorii SS6 Maria Bartusz grająca z Isaakiem Dalglishem. Polsko-angielski mikst przegrał z rodakami Dalglisha – Andrew Martinem i Rachel Choong 15:21, 13:21. To drugi medal Polki, wcześniej sięgnęła po brąz w singlu.

Biało-czerwoni mistrzostwa Europy mogą zaliczyć do udanych, a francuskie Rodez opuszczają z rekordową liczbą dziewięciu lokat na podium.

Zdobyte medale (9):

Złoto (3):

Bartłomiej Mróz (gra pojedyncza, SU5)
Bartłomiej Mróz (gra podwójna, SU5)
Katarzyna Ziębik (gra pojedyncza, SL3)

Srebro (2):

Oliwia Szmigiel, Daria Bujnicka (gra podwójna, SS6)
Maria Bartusz (gra mieszana, SS6)

Brąz (4):

Oliwia Szmigiel (gra pojedyncza, SS6)
Oliwia Szmigiel (gra mieszana, SS6)
Maria Bartusz (gra pojedyncza, SS6)
Katarzyna Ziębik (gra podwójna, SL3-SU5)

————

Fot.: Para-Badminton Poland.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL