Badminton: Pięć medali Polaków w Hiszpanii!

Pięć medali przywiozą z hiszpańskiej Kartageny polscy badmintoniści, którzy w minionym tygodniu rywalizowali w turnieju Spanish Para Badminton International 2021. Jedyne złoto wywalczyła Oliwia Szmigiel, która wraz z Francuzem Fabienem Moratem triumfowała w zmaganiach mikstów.

Turniej w hiszpańskiej Kartagenie był ostatnim zaliczanym do kwalifikacji paraolimpijskich. Badminton w paraolimpijskim wydaniu formalny debiut w programie igrzysk zanotuje w Tokio, a o historyczne komplety w 14 medalowych wydarzeniach powalczy łącznie 90 sportowców. W stolicy Japonii Polska będzie miała jednego przedstawiciela w tej dyscyplinie, a jest nim Bartłomiej Mróz, który od wielu lat nie schodzi z podium najważniejszych międzynarodowych imprez.

Gra pojedyncza przynosi trzy medale

W grupowej fazie indywidualnych rozgrywek kat. SU5 Bartłomiej Mróz nie dał szans swoim przeciwnikom. Najpierw w imponującym stylu rozprawił się z Kuwejtczykiem Rashedem Al Quallafem, który w całym spotkaniu zdołał zdobyć zaledwie jeden punkt, a następnie równie większych problemów nie przysporzył Polakowi Holender Mark Moddermann. W ćwierćfinałowej potyczce po drugiej stronie siatki czekał już wieloletni partner deblowy Ilker Turku z Turcji, który po wyjątkowo zaciętym meczu uległ naszemu reprezentantowi 16:21, 18:21. Mróz z gorącej Hiszpanii ostatecznie powraca z brązem, bowiem w walce o finał popełnił więcej błędów i przegrał 21:23, 10:21 z Japończykiem Taiyo Imai.

Dwa krążki w rywalizacji zawodniczek niskorosłych (SH6) padły łupem naszych reprezentantek. W kategorii tej rywalizowało zaledwie pięć pań, zatem medalistki wyłoniono za pomocą systemu „każda z każdą”. Oliwia Szmigiel pokonała gładko w dwóch partiach Darię Bujnicką, Rosjankę Ulianę Podpalnaję i Ukrainkę Ninę Kozłową, a także uległa rozstawionej z „jedynką” Peruwiance Carmen Giulianie Povedzie Flores i zgarnęła srebro. Bujnicka, która w turnieju zajęła trzecie miejsce, podobnie jak Szmigiel w obu setach nie zdołała nawiązać wyrównanej walki z peruwiańską zwyciężczynią rozgrywek.

W 1/8 finału odpadł z rywalizacji gry pojedynczej kategorii SL4 Denis Grzesiuk, który w swojej grupie wygrał po 2:0 z Włochem Tommaso Libertinim i Ugandyjczykiem Hassan Mubiru oraz przegrał w identycznym stosunku setowym z Rosjaninem Olegiem Doncowem. W meczu o ósemkę za mocny okazał się dla niego Szwed Rickard Nilsson, który pozwolił zdobyć naszemu zawodnikowi odpowiednio 2 i 6 punktów.

Na grupowej fazie singla swój występ w SL4 zakończyła Kamilla Malak. Polka zanotowała dwie porażki, z Ugandyjką Khadiją Khamuka oraz Norweżką Helle Sofie Sagoy – obie w dwóch setach.

Grzesiuk dokłada w deblu srebro

Kolejny medal w Hiszpanii (srebrny) wywalczył dla biało-czerwonych Denis Grzesiuk, który w grze podwójnej SL3-SL4 połączył siły z Ilią Antonienko. Polsko-rosyjski debel po trzymającym do końca w napięciu pojedynku zwyciężył w dwóch partiach do 19 z Włochami Tommaso Libertinim i Davide Posenato, a następnie nie zdołał ugrać seta w starciu przeciwko Gwatemalczykowi Raulowi Anguiano i Peruwiańczykowi Pedro Pablo De Vinatea. W półfinale Grzesiuk i Antonienko otrzymali walkower od francuskiej pary Guillaume Gailly/Mathieu Thomas, a w wielkim finale, choć w drugim secie byli bliscy wyrównania stanu meczu, ostatecznie nie podołali Turkom grającym w składzie Mustafa Tugra Nur/ Sedat Tuemkaya.

Kamilla Malak w deblu zagrała po tej samej stronie siatki z Bułgarką Emoną Iwanową. W zmaganiach łączonych kategorii SL3-SU5 obie panie dotarły do ćwierćfinału, ulegając w nim w dwóch setach późniejszym srebrnym medalistkom Zehrze Baglar i Halime Yildiz z Turcji. Wcześniej, w fazie grupowej zwyciężyły z reprezentantkami Ugandy Khadija Khamuka/Rose Nansereko oraz nie sprostały francusko-rosyjskiej parze Coraline Bergeron/Anna Puszkarewskaja.

W grze podwójnej SH6 zaprezentowały się dwa kobiece i dwa męskie deble. Oliwia Szmigiel i Daria Bujnicka przegrały w dwóch partiach wszystkie spotkania i zamknęły stawkę. Złoto powędrowało do Francuzów Fabiena Morata i Charlesa Noakesa. Ze srebra cieszyli się Rosjanin Aleksander Mechdiew wraz z Peruwiańczykiem Hectorem Jesusem Salva Tunquem, a brąz zdobyła żeńska rosyjsko-peruwiańska para występująca w składzie Uliana Podpalnaja/Carmen Giuliana Poveda Flores.

Szmigiel triumfuje w mikście

W grze mieszanej kategorii SH6 Oliwia Szmigiel przystąpiła do rywalizacji o medal z Fabienem Moratem. Polsko-francuska para pokonała w dwóch setach Aleksandra Mechdiewa i Ulianę Podpalnaję oraz Charlesa Noakesa grającego z Niną Kozłową, a dopiero w tie-breaku rozstrzygnęła na swoją korzyść pojedynek przeciwko Bujnickiej i Salva Tunque. Świetna postawa na boisku tej dwójki zaowocowała złotem. Bujnicka z Salvą Tunque nie wygrali z kolei żadnego spotkania i zamknęli tabelę.

Na 1/8 finału zakończyli swój udział w zmaganiach kategorii SL3-SU5 Denis Grzesiuk oraz Kamilla Malak. Polska para w fazie grupowej odniosła dwa zwycięstwa i poniosła jedną porażkę. Po trzysetowym boju ich wyższość zmuszeni byli uznać Włoch Davide Posenato wraz z Francuzką Catherine Naudin, zaś w dwóch partiach pokonali ugandyjski duet Hassan Mubiru/Elizabeth Mwesigwa i w takim samym stosunku ulegli Ukraińcom Ołeksandrowi Chyrkowi i Ivannie Redce. W meczu o czołową ósemkę przegrali w dwóch setach z Ilkerem Tuzcu i Halime Yildiz z Turcji.

————

Fot. Para-Badminton Poland.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL