Trzy medale Polek na początek. Barbara Moskal mistrzynią Europy w strzelectwie sportowym!

Norweska miejscowość Hamar pełni honory gospodarza tegorocznych mistrzostw Europy w strzelectwie sportowym. Znakomicie imprezę otworzyły polskie reprezentantki, które startując w konkurencji karabinka pneumatycznego stojąc, wystrzelały trzy medale – po jednym z każdego koloru. Mistrzynią Starego Kontynentu została Barbara Moskal.

30-tysięczne Hamar jest gospodarzem pierwszych tak dużych zawodów strzeleckich rozgrywanych pod auspicjami IPC (Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego – red.) od czasu zakończenia letnich igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W mistrzostwach Europy uczestniczy 114 zawodników z łącznie 26 krajów. Na starcie nie brakuje polskich strzelców, z Szymonem Sowińskim na czele, który zaledwie pół roku temu sięgnął dla naszego kraju po historyczny w tej dyscyplinie (srebrny) paraolimpijski krążek.

Pierwszy dzień europejskiego czempionatu wyłonił zwycięzców w strzelaniu z karabinka pneumatycznego w pozycji stojącej z dystansu 10 metrów. Już pierwszy popołudniowy finał z udziałem zawodników i zawodniczek z dysfunkcją wzroku, którzy oddają strzały „na słuch” z zasłoniętymi oczami, okazał się dla biało-czerwonych źródłem podwójnej radości. Złotą medalistką na Starym Kontynencie została Barbara Moskal, która jak na aktualną mistrzynię i rekordzistkę świata (Sydney 2019) przystało zdeklasowała konkurencję. Mistrzowski tytuł 27-letnia polska strzelczyni przypieczętowała blisko jedenastopunktową przewagą nad drugą w klasyfikacji Hiszpanką Marią Sonią Rivero Fernandez. Podium w tej kategorii uzupełniła Katarzyna Orzechowska, której medalowa pozycja nawet przez moment nie pozostawała zagrożona.

Do samego końca ważyły się losy złotego medalu w grupie pań strzelających z karabinka pneumatycznego w postawie stojącej (SH1). Do finału z trzecim wynikiem kwalifikacji awansowała Emilia Babska, będąc najmłodszą zawodniczką w ośmioosobowej stawce. 21-latka, dla której każdy start wśród elity tej dyscypliny to bezcenne doświadczenie, w finale postawiła twarde warunki czterokrotnej mistrzyni paraolimpijskiej, Słowaczce Veronice Vadovicovej, która przed decydującym 24. strzałem traciła do prowadzącej Babskiej 0,2 pkt. W swoim ostatnim strzale Vadovicova uzyskała 10,7 pkt., a nasza zawodniczka „zaledwie” 10,4 pkt. i w tym momencie było już jasne, że podczas dekoracji Polka odbierze srebro, co bez wątpienia stanowi największy w jej karierze sukces. Na trzecim miejscu znalazła się Szwedka Anna Normann.

Poza wąskim finałem wśród mężczyzn znaleźli się Marek Dobrowolski wraz z Waldemarem Andruszkiewicz, którzy w kwalifikacjach zamknęli stawkę, zajmując odpowiednio 13. oraz 14. lokatę. Mistrzem Europy w konkurencji karabinka pneumatycznego stojąc (SH1) został Serb Laslo Suranji, pokonując różnicą 1,6 pkt. Duńczyka Jensa Frimanna. Trzeci z kolei był Węgier Csaba Rescsik.

Wyniki:

Karabinek pneumatyczny stojąc R1 (SH1):
 1. Laslo Suranji (Serbia) – 246,2 pkt.
 2. Jens Frimann (Dania) – 244,6 pkt.
 3. Csaba Rescsik (Węgry) – 223,0 pkt.

  13. (el.) Marek Dobrowolski (POLSKA)
  14. (el.) Waldemar Andruszkiewicz (POLSKA)
Karabinek pneumatyczny stojąc R2 (SH1):
 1. Veronika Vadovicova (Słowacja) – 249,4 pkt.
 2. Emilia Babska (POLSKA) – 249,3 pkt.
 3. Anna Normann (Szwecja) – 227,9 pkt.
Karabinek pneumatyczny stojąc (VI):
 1. Barbara Moskal (POLSKA) – 211,9 pkt.
 2. Maria Sonia Rivero Fernandez (Hiszpania) – 201,2 pkt.
 3. Katarzyna Orzechowska (POLSKA) – 171,9 pkt.

————

Fot. główne: Marek Marucha

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL