Biało-czerwoni gotowi do walki o medale światowych igrzysk osób z zespołem Downa w Turcji!

W dniach 31 marca – 7 kwietnia w tureckiej Antalyi odbędą się II Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa. Po raz pierwszy w historii pojedzie na nie reprezentacja Polski i to w imponującym składzie 24 zawodników.

Polacy będą rywalizować w czterech dyscyplinach: lekkiej atletyce, pływaniu, judo i gimnastyce. Aby zakwalifikować się na igrzyska, lekkoatleci i pływacy musieli spełnić wymagane przez organizatora limity (minimum qualification standards).

Igrzyska organizowane są przez turecką Federację TOSSFED (Turkish Special Athletes Sports Federation) pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS), która działa na rzecz rozwoju sportu wyczynowego osób z zespołem Downa, tworząc dla nich platformę do sportowej rywalizacji. Warunkiem udziału jest spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych.

Obecnie w SU-DS zarejestrowanych jest ponad 1200 sportowców z 57 krajów członkowskich, w tym rosnąca liczba zawodników z Polski. Polacy uczestniczą w rywalizacji sportowej SU-DS od 2017 roku. Dotychczas wzięli udział w pięciu międzynarodowych wydarzeniach tej organizacji: trzykrotnie w mistrzostwach lekkoatletycznych Europy i świata oraz w mistrzostwach Europy w pływaniu i w judo. Z każdych zawodów Polacy przywieźli do kraju medale, a nawet rekord Starego Kontynentu.

Koordynatorem udziału Polaków w zawodach jest należąca do SU-DS i reprezentująca jej sprawy w Polsce Fundacja SONI, która koncentruje się na promowaniu sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną i budowaniu ich pozytywnego wizerunku.

Gorąco zapraszamy do kibicowania naszym zawodnikom. Zawody będą odbywać się w lokalizacjach: Muratpaşa Municipality (pływanie), Zeytinköy Sports Facilities (lekkoatletyka) i Antalya Sports Facilities (judo i gimnastyka).

Skład polskiej reprezentacji:

Lekkoatletyka: Zofia Dzięcioł, Magdalena Dąbrowska, Zuzanna Szymańska, Agnieszka Bauer, Mikołaj Woźniak, Dominik Ulatowski, Kamil Grabowski, Ismael Afana, Filip Walecki.

Judo: Zuzanna Urbańska, Oliver Trepiński, Radosław Siejka, Tymoteusz Kiełpiński, Adam Zimny, Michał Brózio, Bartosz Siódyła, Adam Wiśniewski, Michał Miszkowski.

Gimnastyka: Alicja Młodzińska.

Pływanie: Zofia Dzięcioł, Jagoda Litner, Jakub Muszyński, Bartosz Matusiewicz, Paweł Krupiński, Bartłomiej Jażdżyk.

***

[Aktualizacja]

W związku z pandemią koronawirusa, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo sportowców organizatorzy podjęli  trudną, ale jedyną w tej sytuacji słuszną decyzję o przełożeniu igrzysk na drugą połowę października.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL