Biegi narciarskie: Iweta Faron i Witold Skupień z podwójnymi tytułami mistrzów Polski

Ptaszkowa była organizatorem trwających w dniach 7-8 marca mistrzostw Polski w biegach narciarskich. Z podwójnych tytułów cieszą się Iweta Faron oraz Witold Skupień (oboje Obidowiec Obidowa), którzy z sukcesami reprezentują nasz kraj za granicą.

W pierwszym dniu mistrzostw wyłoniono zwycięzców w biegach długich techniką klasyczną. W stawce panów biegających w pozycji siedzącej LW10,5-LW11 złoty medal powędrował do Arkadiusza Skrzypińskiego ze Startu Szczecin. Mistrz świata w kolarstwie ręcznym z 2010 roku wyprzedził w klasyfikacji zawodników Veloaktiv Kraków, Szymona Klimzę oraz Przemysława Owczarczyka, którzy zgarnęli odpowiednio srebro i brąz. W rywalizacji mężczyzn z niepełnosprawnością LW11,5-LW12 mistrzostwo kraju wywalczył trenujący w Starcie Nowy Sącz Kamil Rosiek, podium uzupełnili z kolei Krzysztof Plewa (Veloaktiv Kraków) oraz najstarszy uczestnik imprezy 65-letni Robert Wątor (Start Nowy Sącz), który podobnie jak Rosiek ma na swoim koncie cztery starty na igrzyskach paraolimpijskich. Wśród kobiet rywalizujących na siedząco na występ zarówno w sobotę jak i niedzielę zdecydowała się jedynie Monika Kukla.

W łączonych zmaganiach panów startujących w pozycji stojącej z przewodnikiem bądź bez przewodnika po mistrzowski tytuł sięgnął Witold Skupień (Obidowiec Obidowa). Lider polskiej reprezentacji triumfował z wyraźną przewagą nad Bartoszem Bierowcem z IKS Cieszyn oraz Piotrem Garbowskim. Wśród pań zgodnie z przewidywaniami bezkonkurencyjna okazała się Iweta Faron (Obidowiec Obidowa), którą dwukrotnie w tym sezonie oglądać mogliśmy na podium w pucharowej rywalizacji w biathlonie. Srebrny kruszec trafił do jej klubowej koleżanki Jolanty Ligas, z brązu natomiast cieszyła się Ewelina Cybulska ze Startu Białystok.

W drugim dniu krajowego czempionatu zwycięstwo w obrębie grupy siedzącej LW10,5-LW11 w biegach długich techniką łyżwową celebrował Szymon Klimza, którego wyższość zmuszeni byli uznać zdobywcy pozostałych medalowych pozycji, Arkadiusz Skrzypiński wraz z Przemysławem Owczarczykiem. Do sensacyjnych rozstrzygnięć doszło w męskiej rywalizacji LW11,5-LW12. Tu po złoto tym razem pobiegł Krzysztof Plewa, wyprzedzając w końcowej klasyfikacji  mistrzostw Kamila Rośka oraz Roberta Wątora.

Z podwójnym tytułem mistrza Polski powrócił do swojego domu Witold Skupień, który rywalizację w stylu dowolnym wygrał z ogromną przewagą nad Bartoszem Bierowcem oraz Łukaszem Matyją z UKS Salwator Kraków. Powody do zadowolenia ma również jego klubowa koleżanka Iweta Faron, której wyższość w „łyżwie) zmuszone były uznać  notowane odpowiednio na drugiej i trzeciej lokacie Justyna Regucka ze Startu Białystok oraz Jolanta Ligas.

Tuż po zakończeniu krajowych zmagań członkowie narodowej kadry udali się do szwedzkiego Ostersund na finałową odsłonę Pucharu Świata w narciarstwie biegowym, którą miały poprzedzić mistrzostwa świata w biathlonie (12-15 marca). Dzień przed planowanym rozpoczęciem zawodów podjęta została decyzja o odwołaniu imprezy w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Organizatorzy mistrzostw otrzymali zgłoszenia od 104 zawodników z czternastu krajów.

Wyniki mistrzostw Polski:

Sobota 7 marca, biegi długie stylem klasycznym:

Grupa siedząca LW10,5-LW11:

 1. Arkadiusz Skrzypiński (Start Szczecin) – 12:07,1 min
 2. Szymon Klimza (Veloaktiv Kraków) – 12:56,5 min
 3. Przemysław Owczarczyk (Veloaktiv Kraków) – 13:54,2 min

Grupa siedząca LW11,5-LW12:

 1. Kamil Rosiek (Start Nowy Sącz) – 8:53,4 min
 2. Krzysztof Plewa (Veloaktiv Kraków) – 9:03,8 min
 3. Robert Wątor (Start Nowy Sącz) – 9:45,1 min

Grupa siedząca LW12:

 1. Monika Kukla (AZS-AWF Kraków) – 16:43,6 min

Grupa stojąca z przewodnikiem/bez przewodnika:

 1. Witold Skupień (Obidowiec Obidowa) – 4:07,8 min
 2. Bartosz Bierowiec (IKS Cieszyn) – 6:49,8 min
 3. Piotr Garbowski (niezrzeszony) – 7:41,9 min

Grupa stojąca z przewodnikiem/bez przewodnika:

 1. Iweta Faron (Obidowiec Obidowa) – 5:09,8 min
 2. Jolanta Ligas (Obidowiec Obidowa) – 7:07,9 min
 3. Ewelina Cybulska (Start Białystok) – 8:43,8 min

Niedziela 8 marca, biegi długie stylem dowolnym:

Grupa siedząca LW10,5-LW11:

 1. Szymon Klimza (Veloaktiv Kraków) – 3:45,2 min
 2. Arkadiusz Skrzypiński (Start Szczecin) – 3:53,3 min
 3. Przemysław Owczarczyk (Veloaktiv Kraków) – 4:20,8 min

Grupa siedząca LW11,5-LW12:

 1. Krzysztof Plewa (Veloaktiv Kraków) – 3:04,0 min
 2. Kamil Rosiek (Start Nowy Sącz) – 3:09,9 min
 3. Robert Wątor (Start Nowy Sącz) – 3:16,1 min

Grupa siedząca LW12:

 1. Monika Kukla (AZS-AWF Kraków) – 5:45,5 min

Grupa stojąca z przewodnikiem/bez przewodnika:

 1. Witold Skupień (Obidowiec Obidowa) – 15:05,0 min
 2. Bartosz Bierowiec (IKS Cieszyn) – 27:39,0 min
 3. Łukasz Matyja (UKS Salwator Kraków) – 33:36,6 min

Grupa stojąca z przewodnikiem/bez przewodnika:

 1. Iweta Faron (Obidowiec Obidowa) – 19:11,4 min
 2. Justyna Regucka (Start Białystok) – 30:09,0 min
 3. Jolanta Ligas (Obidowiec Obidowa) – 32:35,9 min

————

Fot. główne: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL